NOU-NĂSCUŢI condamnaţi la MOARTE. O parte a fondurilor pentru maternităţi au fost tăiate

Bebeluşi condamnaţi la moarte. Multe maternităţi nu au primit fonduri pentru programul naţional de prevenire a mortalităţii infantile, informează România TV. Adică bani pentru echipamentele de îngrijire a prematurilor din secţiile de terapie intensivă, pentru mentenanţă sau pentru materiale sanitare.
Romania TV
17 mai 2013, 06:14
NOU-NĂSCUŢI condamnaţi la MOARTE. O parte a fondurilor pentru maternităţi au fost tăiate

Programul naţional de prevenire a mortalităţii infantile a fost integrat în cel de finanţare a secţiilor de anestezie şi terapie intensivă pentru adulţi. Astfel, toţi managerii de spitale ar trebui să comande materiale sanitare pentru secţiile de neonatologie dintr-o listă dedicată terapiei intensive pentru adulţi.

Medicii susţin că în lista respectivă sunt foarte puţine medicamente şi aparate care ar putea fi folosite pentru adulţi.

Practic, ne-a luat banii cu care puteam ţine în viaţă aceşti nou-născuţi. Anul trecut, cel puţin la nivelul maternităţii mele a fost vorba de o sumă echivalentă cu 2 miliarde 200 de milioane bani vechi. Cu banii aştia cumpăram tot ceea ce e necesar pentru a ţine în viaţă aceşti copii. O să fie o licitaţie naţională, şi până când va fi această licitaţie şi noi vom putea accesa aceste materiale vom trăi cu ce vom avea. La noi în maternitate, anual, sunt cam 2.500 de naşteri. Unul din cinci copii care e tratat la noi în maternitate e prematur. Acum 5 ani de zile, prin programul Băncii Mondiale, am fost dotaţi cu aparatură de ultimă generaţie. După aia a început sfârşitul. După aia nu s-au mai putut face angajări şi suntem la limita cu personalul, iar acum nu mai putem cumpăra aceste consumabile care sunt vitale pentru îngrijirea acestor copii„, a declarat Adrian Crăciun, şeful secţiei de neonatologie a spitalului Cantacuzino.

În replică, Raed Arafat, subsecretar de stat în Ministerul Sănătăţii a precizat: „Noi am pornit un program de terapie intensivă comasată, adică program pentru cofinantarea de la bugetul de stat a cazurilor critice. Este un program nou care nu a mai fost înainte. Are alocată o sumă importantă de bani pentru a veni în sprijinul spitalelor care au astfel de secţii în rezolvarea problemelor prin cofinanţare cu ce vine de la Casă prin bugetul de stat. Nimeni nu a tăiat fondurile şi fondurile sunt, numai că se încadrează într-un alt program„.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Fosta amantă a lui Sorinel Copil de Aur a trecut la amenințări: “Nu mi-e frică de pușcărie”
Fanatik.ro
Locul neașteptat de unde a văzut Gigi Becali meciul Auda – FCSB 4-1: „M-am uitat cu un părinte!”
Capital.ro
Cât trebuie să câștige un român pentru o casă de 1 milion de euro. Diferența uriașă față de Europa
Playtech.ro
Amenda pe care mulți șoferi încă o calculează greșit. Cât plătești din iulie 2026 pentru cele mai comune abateri
Adevarul
A murit Ion I. Brătianu, considerat ultimul descendent direct al familiei care a marcat politica României moderne. Avea 87 de ani
wowbiz.ro
Medicii au stabilit cu ce boală se confruntă, de fapt, Miruna! Adolescenta în vârstă de 18 ani se află în stare gravă, după ce a contractat o bacterie pe litoral
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Primarul unei comune din Alba, găsit fără viață în podul casei. Și-ar fi pus capăt zilelor
iamsport.ro
Victor Becali a dat cărțile pe față în legătură cu ”ruptura” dintre el și vărul Gigi: ”Mărginași cărora le place să se trezească vorbind!”
MediaFlux
Horoscop 31 iulie 2026. Vinerea neagră a zodiacului! Ghinion, tensiuni și probleme pentru mai mulți nativi
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România