Congresul Studentilor din Romania vrea să pună bazele unui nou model de societate pentru tineri

Uniunea Studenților din România organizează pe 18 mai, la Palatul Parlamentului, Adunarea Plenară a Congresului Studenților din România.
Romania TV
17 mai 2013, 09:43
Congresul Studentilor din Romania vrea să pună bazele unui nou model de societate pentru tineri

Congresul Studenţilor urmează să propună punerea bazelor unui model de societate pentru tineri prin abordarea a trei paliere importante: educaţie, intership, economie.

Astfel, în cadrul Adunării Plenare se vor prezenta aspectele relevante ale Barometrului de  opinie a studenților cu privire la sistemul educațional. 76,1% dintre studenții români își doresc ca după absolvire să se angajeze, alți 50,3 % doresc să urmeze un nou program de studii, iar 26,5 % își doresc să își deschidă o afacere. 76% dintre studenții consideră că numărul de absolvenți nu este în concordanță numărul de locuri de pe piața muncii.

Centrele de Consiliere și Orientare în Carieră sunt aproape necunoscute de către studenți, 70 % dintre aceștia nu știu că există, iar peste 75% nu au beneficiat niciodată de serviciile acestora. Alte detalii vor fi prezentate în cadrul Adunării Plenare.

Un alt punct important al Adunării Plenare este prezentarea propunerii de proiect de lege a internship-ului. Proiectul este o iniţiativă în premieră ce îşi propune crearea unui cadru legislativ stabil, într-un domeniu problematic ce a creat dispute în România ultimilor ani: angajarea studenţilor încă de pe băncile facultăţii şi pregătirea lor practică pentru exigenţele pieţei muncii. Prin acest proiect inițiat de USR se propune crearea unui contract de muncă special pentru studenţii care fac internship în domeniul pentru care îi pregăteşte facultatea lor. Acest contract ar aduce beneficii studenţilor, care ar căpăta astfel experienţă şi vechime în muncă și în specialitate, dar şi companiilor care îi angajează şi facultăţilor care îi instruiesc. Prin întregul proces pornit de lege, sistemul de învăţământ românesc şi, pe cale de consecinţă, societatea românească ar putea fi schimbate în mod semnificativ.

În ceea ce privește inițiativa de elaborare a unui model economic pentru o Românie competitivă, s-au alăturat demersului USR: Ministerul Economiei, Academia de Studii Economice din București (ASE), Asociația Generală a Economiștilor din România (AGER), membri ai Consiliului de Administrație al Băncii Naționale a României (BNR), reprezentanți de renume ai mediului academic, financiar-bancar și de afaceri. În perioada următoare, cu ajutorul expertizei acestora și cu participarea unor tineri cercetători (masteranzi, doctoranzi, tinere cadre didactice) vor fi organizate dezbateri și întâlniri de lucru în cadrul cărora să fie pusă problema direcției actuale și să fie cercetate, descoperite, implementate și monitorizate mecanismele care să asigure dezvoltarea inteligentă și durabilă a economiei și societății românești.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Fanii români iau cu asalt Piaţa Taksim înainte de baraj! Turcii au impus restricţii dure în Fan Zone: nu se vinde alcool
Capital.ro
Reluarea turului 2, ca și garantată. Călin Georgescu e sigur că vor să-l elimine pentru asta: Sunt certitudini, nu speranțe!
Playtech.ro
Ce salarii oferă Umbrărescu angajaţilor săi: Condiţiile de pe şantierele ”regelui asfaltului”
Adevarul
Aurul ascuns în Carpați: peste 2.000 de tone scoase în ultimele două milenii. Unde s-au aflat cele mai mari zăcăminte
wowbiz.ro
Codruța Filip, „săgeată” pentru Valentin Sanfira? Mesajul cu subînțeles postat de artistă după ce a confirmat divorțul: „Nimeni nu joacă mai bine rolul de victimă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
iamsport.ro
Familia unei legende dinamoviste ar putea deveni acționar la gruparea din SuperLiga: ”Poate fiul meu o să investească”
MediaFlux
PAPARAZZI Patrice Cărăușan de la Survivor se ascunde prin București! Vedeta Antena 1, încă în concurs, camuflată alături de iubit FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj