10% dintre elevii unui liceu din Drobeta Turnu-Severin, admişi la universităţi din străinătate VIDEO

Elevii români talentaţi pleacă din România. Dintr-un singur liceu din Mehedinţi, aproape 10% dintre elevii de clasa a XII-a au fost deja admişi la universităţi de renume de peste hotare.
Iulian Tudor
21 mai 2013, 09:14
10% dintre elevii unui liceu din Drobeta Turnu-Severin, admişi la universităţi din străinătate VIDEO

15 din cei 180 elevi ai Colegiului Naţional „Traian” din Drobeta Turnu-Severin vor părăsi România pentru facultăţi din Europa de Vest sau SUA. Unul dintre ei, Flavius Nuţă, vrea să ajungă specialist în pieţele financiare, potrivit România TV.

„Am mers pe ideea de a pleca afară încă din clasa a IX-a, când am relizat că nu sunt suficiente oportunităţi în ţară. În principal, mă interesează pieţe financiare, bursele”, a spus Flavius Nuţă.

La acelaşi Colegiu, Andrei Nicolae, a fost admis la şapte universităţi din Marea Britanie, Olanda şi Germania. Nu s-a decis încă unde va studia, dar peste câţiva ani se vede lucrând la o mare companie IT din SUA.

„Nu-mi place acest sistem de pile. Nu-mi place că nu plecăm toţi cu aceleaşi oportunităţi şi cred că-mi pot atinge scopul mai bine acolo. În afară este egalitate între persoane şi consider că acolo mă pot dezvolta mult mai bine ca individ”, a spus Anderi Nicolae.

În fiecare an, peste 15 elevi ai acestui liceu au plecat la universităţi din străinătate. „În străinătate se învaţă de 10 ori mai bine decât în şcolile româneşti. Ritmul este aproape terifiant, învaţă până la 2-3 noaptea, au multe proiecte de pregătit. Ceea ce deosebeşte tara noastră de cele occidentale este faptul că acolo valoarea este foarte apreciată şi ei sunt încurajaţi şi sunt fericiti în ceea ce fac”, a declarat directoarea Colegiul Naţional „Traian” din Drobeta Turnu-Severin, Manuela Prajea.

Multe state din Occident acordă studenţilor împrumuturi pentru studii, iar tinerii pot returna banii după absolvirea facultăţii.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Proiectul gigant care putea revoluționa fotbalul românesc. Cum trebuia să arate arena Cotroceni și cine s-a opus
Capital.ro
Doliu în televiziune! Cel mai frumos actor actor s-a stins din viață. Toată lumea l-a văzut în seriale la TV
Playtech.ro
Program bănci de Crăciun Zilele în care vor avea program scurt şi în care vor fi închise
Adevarul
Cine erau tinerii morți în accidentul din Bacău. Urmau să anunțe de Crăciun că vor avea un copil
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Bölöni l-a numit ”cel mai bun din Europa” pe fotbalistul Generației de Aur: ”Peste Beckenbauer! Era elegant și eficace”
MediaFlux
Vechime la pensie diferită! Românii care vor avea parte de alt calcul
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet