Alerte cod galben și portocaliu de fenomenele severe: viscol la munte, vântul va sufla puternic în toată țara și inundații

Vremea se încălzește în mare parte din țară, dar se vor semnala intensificări ale vântului. La munte, vântul va atinge la rafală 120 km la oră, viscolind zăpada.
Alina Costache
05 feb. 2024, 10:13
Alerte cod galben și portocaliu de fenomenele severe: viscol la munte, vântul va sufla puternic în toată țara și inundații

Meteorologii au emis AVERTIZARE METEOROLOGICĂ COD GALBEN pentru intervalul 05 februarie, ora 10 – 06 februarie, ora 10
de intensificări ale vântului în cea mai mare parte a țării, precipitații moderate cantitativ la munte.

Astfel, pe parcursul zilei de luni (5 februarie), vântul va prezenta intensificări în cea mai mare parte a țării. La munte vor fi rafale de 70…100 km/h, iar în Transilvania, sudul Olteniei și sud-vestul Munteniei viteza vântului va atinge 65…75 km/h. În Crișana, Maramureș, Dobrogea, local în Banat și Moldova și în restul Olteniei și Munteniei vor fi intensificări locale și temporare, cu viteze în general de 55…60 km/h.
În zona de munte temporar vor fi precipitații moderate cantitativ (15….20 l/mp). Vor predomina ploile, determinând topirea și cedarea apei din stratul de zăpadă, iar la peste 1700 m va ninge viscolit.

Citește și: Meteorologii Accuweather au modificat iar prognoza. Fenomene atipice în februarie, inclusiv la Bucureşti

La munte, în zona înaltă a Carpaților Meridionali și de Curbură vor fi intensificări susținute ale vântului și zăpadă viscolită în intervalul 05 februarie, ora 10 – 05 februarie, ora 22, meteorologii emițând COD PORTOCALIU.

”În zona înaltă (la altitudini de peste 1700 m) a Carpaților Meridionali și de Curbură vântul va sufla tare, cu rafale de peste 110…120 km/h, va fi viscol și vizibilitate foarte redusă”, a transmis ANM.

Totodată, a fost emisă o ATENȚIONARE METEOROLOGICĂ COD GALBEN pentru 06 februarie, ora 10 – 07 februarie, ora 10 de intensificări ale vântului.

”În intervalul menționat, în nordul Crișanei, în Maramureș și Dobrogea, în nord-estul și estul Munteniei, în cea mai mare parte a Transilvaniei și local în Moldova, vântul va avea intensificări cu rafale în general de 55…60 km/h. La munte, vântul va avea viteze de 70…80 km/h, iar în zona înaltă a Carpaților Orientali rafalele vor fi de 90… 100 km/h. Intensificări ale vântului, cu viteze de 45…50 km/h, vor fi marți (6 februarie) local și în restul teritoriului.”, a transmis ANM.

Citește și: Avertizare meteo: schimbări radicale de vreme! Şoc termic cu diferenţe uriaşe de temperatură în România

 

PROGNOZĂ SPECIALĂ PENTRU BUCUREȘTI
05.02.2024 ORA 10:00 – 06.02.2024 ORA 10:00
Vremea va fi vântoasă, dar deosebit de caldă pentru această dată. Cerul va fi mai mult senin, iar vântul va avea intensificări, în general cu viteze de 50…55 km/h. Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 17 grade, iar cea minimă va fi de 5…6 grade.

06.02.2024 ORA 10:00 – 07.02.2024 ORA 10:00
Vremea va fi frumoasă și se va menține deosebit de caldă pentru această dată. Temperatura maximă va fi de 18…19 grade, iar cea minimă de 5…6 grade. Cerul va fi mai mult senin, iar vântul va avea intensificări temporare, cu viteze de până la 50 km/h

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Christian Eriksen, la un pas de tragedie pentru a doua oară în 5 ani! Cum de a primit dreptul să mai joace fotbal după ce „a fost mort pentru câteva secunde” în 2021
Capital.ro
Se schimbă amenzile în România! Informația care ar putea dispărea definitiv din procesul-verbal
Playtech.ro
Ce se întâmplă cu bagajele nerevendicate de pe Aeroportul Otopeni. Cât timp sunt păstrate și ce se întâmplă cu ele după un an
Adevarul
De ce apare miriapodul de casă și cât de periculos este „gândacul cu multe picioare”: riscurile mușcăturii și cum scapi de el din locuință
wowbiz.ro
Medic rezident găsit fără viață în Spitalul Floreasca. Care ar fi cauza morții. Alexandru Rogobete: „Dumnezeu să te odihnească în pace, drag coleg”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
A fost alături de România în SUA și e convins: ”Puteam fi campioni mondiali în '94!”. Care ar fi fost marele avantaj al naționalei noastre
MediaFlux
Cum arată și cu ce se ocupă fiica cea mare a lui Cabral. Inoke Ibacka se întreține singură la 23 de ani
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți