30 de studenţi, înscrişi la prima Şcoală NATO din România

Un număr de 30 de studenţi din nouă ţări participă la Sibiu, de vineri până miercuri, la prima Şcoală NATO din România. Printre participanţi se numără studenţi români şi din ţări precum Albania, Armenia, Bulgaria, Canada, Georgia, Grecia, Republica Moldova şi Rusia.
Iulian Tudor
24 mai 2013, 10:32
30 de studenţi, înscrişi la prima Şcoală NATO din România

Studenţii vor lua parte la paneluri referitoare la noile priorităţi nord-atlantice, workshop-uri pe baza viitorului NATO în Afganistan şi a parteneriatelor NATO, precum şi o simulare de proces decizional în cazuri de criză – cum ar fi de exemplu un atac cibernetic făcut de o ţară din exteriorul Alianţei către un stat membru NATO (cel mai exponenţial pericol în prezent).

Evenimentul este organizat de Euro Atlantic Diplomacy Society (EADS), un ONG sibian renumit pe plan internaţional, dată fiind organizarea Summitului de Tineret NATO de la Bruxelles, unic în Europa şi cel mai mare din lume.

Potrivit Agerpres, în contextul vizitei Secretarului General NATO la Bucureşti, EADS în parteneriat cu Divizia de Diplomaţie Publică a NATO organizează primă Şcoală NATO din România, la hotel Golden Tulip Ana Tower (sala de conferinţe Emil Cioran), în prezenţa unor personalităţi precum: dr. Teodor Frunzeti – comandant şi rector al Universităţii Naţionale de Apărare ”Carol I” Bucureşti, lt. col. Marius Pricopi – comandant de sub-unitate în cadrul Academiei Forţelor Terestre ”Nicolae Bălcescu” Sibiu, dr. Ioan Mircea Pascu – MEP, vicepreşedinte al Comisiei de Afaceri Externe în Parlamentul European Bruxelles, Cdr. Res. Kurt Engelen – amiralul Forţelor Navale Belgiene şi vicepreşedinte al Asociaţiei Euro-Atlantice Bruxelles, Giuseppe Belardetti – secretarul general al Asociaţiei Atlanticului de Nord Bruxelles.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Marele secret al Ștefaniei Szabo a fost dezvăluit! Medicul din Buzău ar fi avut o relație cu un bărbat cu familie: ”Părea să o apese”
Fanatik.ro
Familia Lucescu, protagonista celui mai emoționant moment la Super Gala Fanatik 2025. Cum a reacționat Răzvan când și-a văzut părinții. Video
Capital.ro
Călin Georgescu, despre o nouă candidatură la președinție: Voi fi parte din schimbare. Și România, la fel. Sunt absolut convins!
Playtech.ro
Lista completă a pensionarilor scutiți de CASS în 2026. Cine nu trebuie să plătească contribuția și cum se aplică regula
Adevarul
Exit-poll-urile și sondajele au eșuat masiv în București. „E fără precedent. Am avut trei case de sondare care au manipulat”
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Salariul minim ar urma să fie înghețat în 2026. Ordonanța de urgență pregătită de Executiv
iamsport.ro
SCANDALOS! Finanțatorul unei candidate la titlu i-a promis lui Gigi Becali că o va ajuta pe FCSB să devină campioană: 'E băiat bun'
MediaFlux
Avertisment sumbru inclusiv pentru România. Ce se întâmplă acum la Cernobîl ne afectează direct
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
Ce este tractografia RMN și cum ajută la înțelegerea afecțiunilor neurologice