EXCLUSIV Un kilogram de urzici a ajuns să fie mai scump decât un kilogram de pui. În Piața Obor au apărut și leurda, loboda, ștevia și spanacul

Cât costă o punguță de urzici în Piața Obor din București. Loboda, leurda, spanacul, ștevia și multe alte verdețuri și-au făcut apariția pe tarabe.
Bianca Bocioacă
27 feb. 2024, 15:26
EXCLUSIV Un kilogram de urzici a ajuns să fie mai scump decât un kilogram de pui. În Piața Obor au apărut și leurda, loboda, ștevia și spanacul

În Piața Obor au apărut leurda, loboda, urzicile, ștevia, spanacul și multe alte verdețuri de primăvară. Iată cât costă o punguță de urzici în piață. Loboda și leurda sunt mult mai ieftine.

Foto: Bianca Bocioacă, Piața Obor

Foto: Bianca Bocioacă, Piața Obor

Printre verdețurile pe care bucureștenii le pot achiziționa din piață se numără loboda, fiind o plantă cu frunze roșiatice gustoase și bogate în vitamina K. Totodată, oferă și o doză consistentă de vitamina A, C și magneziu.

Citește și: EXCLUSIV FOTO Terasa Obor, locul din București unde poți să-ți potolești foamea cu o porție de mici după ce ai făcut piața. În plus, poți să mănânci „pe caiet” și să plătești când faci rost de bani

Frunzele tinere de lobodă pot fi consumate crude, ca adaos la o salată. Cele mai trecute pot fi folosite la ciorbe sau alte preparate gătite. Prețul pentru o legătură de lobodă ajunge și până la 10 lei.

Foto: Bianca Bocioacă, Piața Obor

Foto: Bianca Bocioacă, Piața Obor

O salată verde costă 3 lei, kilogramul de spanac în jur de 8 lei, iar legătura de ceapă aproximativ 2 lei. Legătura de usturoi verde poate fi cumpărată și ea, tot din Piața Obor, la prețul de 3 lei. Legătura de mărar se vinde și ea cu 2 lei, la fel ca și cea de pătrunjel. Guliile se vând la prețul de 3 lei bucata, iar legătura de leurdă costă și ea 2 lei.

Citește și: Au apărut primele verdețuri din acest sezon, însă prețurile au crescut considerabil. La ce să se aștepte românii care cumpără din piață

Foto: Bianca Bocioacă, Piața Obor

Foto: Bianca Bocioacă, Piața Obor

Însă, vedetele primăverii sunt urzicile. În majoritatea piețelor, prețul acestora nu este afișat, oamenii fiind nevoiți să-i întrebe pe vânzători. O punguță generoasă de urzici costă, în majoritatea piețelor din Capitală, în jur de 10 lei. Așadar, cei care doresc să cumpere un kilogram de urzici vor fi nevoiți să scoată din buzunar 50 de lei, mai mult decât pentru un kilogram de pui.

DailyBusiness
5 lucruri de știut despre orașul brazilian Belém, din Brazilia, care găzduiește COP30
Spynews
Ultimă oră! Accident grav în Capitală! O mașină s-a răsturnat în urma impactului puternic
Fanatik.ro
Cristi Chivu a făcut ravagii în vestiarul lui Inter! Italienii au dezvăluit totul după 2-1 cu Kairat Almaty în Champions League
Capital.ro
ANAF schimbă regulile. Băncile transmit date despre clienți și conturi. Care va fi procesul
Playtech.ro
Cât costă să construiești o piscină de 15, 20 sau 25 mp în 2025 – prețuri actualizate și sfaturi de amenajare
Adevarul
Controversele din trecutul lui Fănel Bogos, patronul Vanbet anchetat de DNA: acuzații de mită, amenzi și un dosar de crimă nerezolvat
wowbiz.ro
BREAKING! Dani Mocanu, condamnat definitiv la 4 ani de închisoare cu executare pentru tentativă de omor
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Noi detalii despre starea de sănătate a lui Horia Moculescu: Acesta este intubat și se află la ATI
iamsport.ro
Fără dubii! Radu Banciu a spus ce rezultat va înregistra Anca Alexandrescu la alegeri: ”Asta i-am transmis”
MediaFlux
UE planifică un „Schengen militar”. Se pregătește accelerarea mișcărilor trupelor și armelor în contextul amenințării ruse
stirilekanald.ro
Un cuplu a fost surprins făcând amor într-o biserică din Italia! Preotul român i-a descoperit: „Un grav act de profanare”
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai