Vladimir Putin acuză Ucraina pentru masacrul din Moscova. „Ştim cine a comis această atrocitate, ceea ce ne interesează este sponsorul”

Vladimir Putin a făcut declarații cu privire la atentatul terorist din Moscova, revendicat de gruparea Statul Islamic (SI), pe care l-a descris drept o acțiune comisă de "islamiști radicali". Preşedintele rus a menționat că atacatorii au încercat să fugă către teritoriul ucrainean înainte de a fi capturați, iar acest aspect l-a determinat să pună sub semnul întrebării cine îi aștepta acolo și cine ar putea fi sponsorul acestor atacuri.
Filip Stan
25 mart. 2024, 23:06
Vladimir Putin acuză Ucraina pentru masacrul din Moscova.
Vladimir Putin acuză Ucraina pentru masacrul din Moscova. "Ştim cine a comis această atrocitate, ceea ce ne interesează este sponsorul"

Vladimir Putin acuză Ucraina pentru masacrul din Moscova. Liderul de la Kremlin a subliniat că este important să se afle cine ar putea beneficia de pe urma acestor atacuri și că este posibil ca aceste acțiuni să fie legate de regimul de la Kiev și susținătorii săi. De asemenea, preşedintele rus a sugerat că atacul ar putea fi un nou episod în încercările de a destabiliza Rusia prin intermediul regimului de la Kiev, pe care l-a descris drept „neonazist”.

„Ştim că această crimă a fost comisă de islamişti radicali cu o ideologie împotriva căreia lumea islamică încearcă să lupte de secole. Ştim cine a comis această atrocitate împotriva Rusiei şi a poporului său. Ceea ce ne interesează este sponsorul”, a declarat Vladimir Putin  în cadrul unei reuniuni guvernamentale, menţionând această legătură pentru prima dată, la trei zile după ce Statul Islamic a revendicat atacul.

Citeşte şi: Atac armat la Moscova: zeci de morți și peste 100 de răniți, forţe armate au luat cu asalt clădirea unde s-au baricadat teroriştii VIDEO

Totodată, Vladimir Putin a acuzat naziștii că nu ezită să folosească cele mai murdare și inumane metode pentru a-și atinge obiectivele, sugerând că atacul ar putea fi parte a unei strategii mai ample: „”Este important să răspundem la întrebarea de ce teroriştii, după crima lor, au încercat să plece în Ucraina? Cine îi aştepta acolo? Cei care sprijină regimul de la Kiev nu vor să fie complici ai terorii şi susţinători ai terorismului, însă apar multe întrebări. Imediat, se pune întrebarea, cine beneficiază de pe urma acestui atac? Această atrocitate poate fi un nou episod din seria încercărilor care, după 2014, luptă împotriva ţării noastre prin intermediul regimului neonazist de la Kiev. Naziştii, se ştie, nu au evitat niciodată să folosească cele mai murdare şi mai inumane metode pentru a-şi atinge obiectivele”.

Acuzațiile lui Vladimir Putin au fost negate ferm de către autoritățile ucrainene și de către Occident, care nu au găsit dovezi care să susțină implicarea Ucrainei în atentatul care s-a soldat cu cel puţin 139 de morţi, potrivit unui nou bilanţ.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Mihaela și Dani Stoian, fiul lui Florin Salam, se căsătoresc astăzi! Informații în timp real despre nunta anului 2026
Fanatik.ro
Ce transferuri face FCSB. Loviturile pe care le pregătesc Gigi Becali și Mihai Stoica
Capital.ro
Ce se întâmplă cu dosarul lui Călin Georgescu. Înalta Curte de Casație și Justiție (ÎCCJ) a decis
Playtech.ro
Cât ajungi să plătești pentru un apartament cumpărat prin credit în 2026. Exemplu de calcul pentru o locuință de 80.000 de euro finanțată pe 30 de ani
Adevarul
„Medicamentul” din farfurie gătit în numai 40 de minute și cu un gust incredibil. Secretele „bucătăriei săracului”
wowbiz.ro
Scena sfâșietoare cu soția polițistului din Piatra Neamț, ucis de propriul fiu. S-a așezat pe jos, la căpătâiul lui, împietrită de durere
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
S-a stins din viață Marjane Satrapi! Celebra scriitoare și-a găsit sfârșitul la scurt timp după ce și-a pierdut soțul
iamsport.ro
Atac fără precedent: ”Ilie Dumitrescu a devenit sluga lui Burleanu! Gică Popescu a fost jerfta Generației de Aur, iar el s-a împrietenit cu călăul, și-a umilit colegii”
MediaFlux
Cine este Eugen Tomac, propunerea lui Nicușor Dan de premier. A mai fost propus prim-ministru de Băsescu
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți