EXCLUSIV Cristian Popescu Piedone își păstrează încrederea, după ce a fost înfrânt în sondaje de Nicușor Dan: „Nu cred că poate să stea la un asemenea procent”

Cristian Popescu Piedone, președintele partidului PUSL și candidat la Primăria Capitalei, își păstează încrederea, chiar dacă sondajele sunt în favoarea actualului primar, Nicușor Dan.
Alina Costache
15 apr. 2024, 21:44
EXCLUSIV Cristian Popescu Piedone își păstrează încrederea, după ce a fost înfrânt în sondaje de Nicușor Dan: „Nu cred că poate să stea la un asemenea procent”

Potrivit unui sondaj Sociopol făcut la cererea România TV, în perioada 9 – 13 aprilie, în București, Nicușor Dan se află pe primul loc în preferințele bucureștenilor cu 43%, Cristian Popescu Piedone pe al doilea loc cu 41%, medicul Cătălin Cîrstoiu pe al treilea loc cu 8%, urmați de Mihai Enache (5%) și Alexandru Pânișioară (3%).

Citește și: Purtătorul de cuvânt al PNL: Este exclusă o susţinere a lui Piedone la Primăria Capitalei. E foarte simplu să te afişezi în precampanie cu lăutari alături, mâncând covrigi în piaţă, parizer

Piedone, primarul Sectorului 5, a dezvăluit, într-o intervenție în direct la România TV, în emisiunea „Punctul Culminant” prezentată de Victor Ciutacu, că nu crede în sondaje și că adevărul va fi dezvăluit abia pe data de 9 iunie, în ziua alegerilor. Acesta este hotărât să lupte până în ultima clipă, indiferent de ceea ce indică sondajele.

„Am spus-o și o repet de la început. Am spus că nu mă retrag din această cursă, nu cred în sondaje. Singurele sondaje reale vor rezulta în urma votului din data de 9 iunie. Nu m-a descurajat și nici nu mă descurajează. Eu am plecat cu acel gând și mă duc în ultima zi cu același gând.

Eu vând, fiind de 30 de ani langă cetățeni și în stradă, merg pe jos în fiecare zi, fără exagerare, cel puțin în weekend, vă spun de pe telefon, pași aproape 17 kilometri, Am bătutu Bucureștiul de la stânga la dreapta, oamenii mergând pe stradă. Cei ce nu vor nici nu se uită, dar majoritatea vin spre tine, nu întind eu mâna să cerșesc. Ei vin și lucrurile se simt.

Citește și: Piedone, atac cu talpa la Nicușor Dan: ”Sfidează toți bucureștenii care muncesc pe brânci”

Acum, fiecare are strategia lui, fiecare poate să își motiveze electoratul lui, prin comportament, prin aceste sondaje care nu seamănă stânga ci dreapta. Nici eu nu am cum să cred că actualul primar poate să stea la un asemenea procent. Oamenii încearcă să-i motiveze ori să se ducă la vot ori să stea acasă că acel cadidat o să iasă. Și în ziua alegerilor, când am cerut fiecărui cetățean să-și sacrifice din viața lui să se ducă la vot, el poate zice „Domnule, hai că Peidone oricum iese, hai să bem o bere”. Nu! Beți berea după închiderea urnelor, dar 10 minute duceți-vă să votați. Nu spun să mă votați pe mine, dar absenteismul dumneavoastră favorizează marile mașinării și logistica unor partide de care eu nu beficiez.”, a declarat Crisitan Popescu Piedone, în direct la România TV.

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Soția lui Costel Corduneanu tună și fulgeră! Ce s-a întâmplat după moartea lui: ”S-ar putea să se trezească balaurul” | FOTO
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Cum uzi corect vinetele ca să nu fie amare. Trucul simplu care te ajută să ai o recoltă bogată
Capital.ro
Un mare artist al României s-a stins. A lăsat în urmă multă durere. Nimeni nu se aștepta să plece așa devreme
Playtech.ro
Staţiunile din România în care scapi de caniculă. Sunt cele mai răcoroase din ţară
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Trump a scăpat un acord comercial, Meloni și-a dat ochii peste cap la discuțiile cu Macron. Momente virale la Summitul G7
wowbiz.ro
Irinel Columbeanu, de negăsit! Nimeni nu reușește să dea de fostul afacerist de zile întregi. Ce spune patronul azilului din Ghermănești despre întreaga situație?
Spynews
Cod galben de caniculă în 13 județe și în București. Harta zonelor în care temperaturile cresc până la 36 de grade Celsius
Spynews
Claudia Pătrășcanu nu se lasă! După ce a pierdut procesul cu Bianca Drăgușanu, cântăreața își încearcă încă o dată norocul în instanță
Evz.ro
Alertă meteo de ultimă oră. Ce zone din România sunt vizate
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
Cod galben de caniculă și disconfort termic în sudul României! Temperaturile maxime vor atinge 36 de grade Celsius
Cancan.ro
Ștefan Mandachi, prima REACȚIE după ce iubita cu care are un copil a cerut ordin de protecție împotriva lui: 'Declar cu toată fermitatea!'
Playsport.ro
Nici să răspunzi la telefon, nici să blochezi: ce trebuie să faci ca să scapi definitiv de...
Capital.ro
Veste imensă pentru Elena Udrea. Decizie de ultimă oră a Curții de Apel Ploiești
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Delia a fost omorâtă! Cei doi copii ai săi au fost martorii momentelor tragice! Imaginile groazei, din locul în care femeia și-a dat ultima suflare
Data la care vor fi reîncărcate cardurile sociale 2025: Suma de bani pe care urmează să o primească românii
MediaFlux
Vârsta de pensionare de 65 de ani și pentru ”anumite categorii” care ieșeau la 48 de ani. ”Un pic de bun simţ!”
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Mugur Isărescu are probleme în afacerile familiei