Protest al angajaţilor din petrochimie. Au adus o cruce şi un sicriu şi au jucat table VIDEO

Aproximativ 50 de sindicalişti de la societăţile din chimie şi petrochimie din Făgăraş şi Victoria au protestat, joi, în faţa Prefecturii Braşov, unde au adus o cruce şi un sicriu cu inscripţia "Munca părinţilor noştri" şi au jucat table pe roluri: un muncitor fiind FMI, iar altul Guvernul.
Romania TV
06 iun. 2013, 11:50
Protest al angajaţilor din petrochimie. Au adus o cruce şi un sicriu şi au jucat table VIDEO

Angajaţi de la societăţile Nitroporos Făgăraş şi Viromet Victoria s-au adunat, joi, în jurul orei 9.00, în faţa Prefecturii Braşov, unde au adus o cruce pe care scria „Economia naţională” şi un siciriu cu inscripţia „Munca părinţilor noştri”, potrivit Mediafax.

De asemenea, muncitorii au aşezat o masă şi două scaune pliante în faţa instituţiei, doi dintre ei jucând table pe roluri. Astfel, unul dintre muncitori întruchipa FMI şi juca table cu trei zaruri, iar cel de-al doilea, Guvernul şi juca cu un singur zar. Protestatarii au spus că joacă table după principiul „FMI dictează, Guvernul execută”.

Sindicaliştii au scandat lozinci precum „Jos trădătorii” sau „Vrem să muncim, nu să cerşim”.

O delegaţie a protestatarilor a intrat la discuţii cu subprefectul Ana Fleşeriu, căreia i-au înmânat o listă cu revedicări, Fleşeriu promiţându-le că o va trimite la Guvern.

„Pentru că nu ni se alocă cotă de gaz metan, societatea Nitroporos din Făgăraş este închisă de o lună. Din această cauză, începând cu luna iulie, 248 de salariaţi vor fi concediaţi, în societate urmând sî rămână practic, personalul necesar conservării uzinei. Cerem Guvernului să reanalizeze graficul liberalizării preţului gazelor naturale, conform prevederilor Memorandumului cu FMI, acolo fiind prevăzut că Executivul poate prelungi acest termen cu un an, până la finalul anului 2015. De asemenea, cerem modificarea de urgenţă a Legii Gazelor, care prevede că firmele care extrag gazul din producţie internă trebuie să asigure cu prioritate exporturile, apoi în perioada verii, înmagazinarea gazelor, şi abia pe planul al treilea asigurarea consumului românilor şi al economiei naţionale”, a declarat Lucian Cupu, preşedintele sindicatului din uzina Nitroporos Făgăraş de pe fosta platformă Nitramonia.

Federaţia Sindicatelor Libere din Chimie şi Petrochimie anunţa că, joi, va începe o serie de proteste, pentru a atrage atenţia că dacă nu va fi suspendat timp de un an ordinul privind liberalizarea tarifelor la gazele naturale, industria chimică va fi distrusă şi cei 8.000 de salariaţi vor fi disponibilizaţi.

Federaţia anunţa pichetarea prefecturilor din Slobozia (vineri), Piatra Neamţ (joi), Alexandria, Bacău şi Braşov (joi şi vineri).

Pichetările în cele două zile vor avea loc între orele 9.00 şi 13.00.

De asemenea, în zilele de 11 şi 12 iunie, sindicaliştii vor picheta sediul Guvernului, între orele 10.00 şi 13.00.

Revendicările sindicaliştilor vizează adoptarea unei hotărâri pentru suspendarea creşeterii preţurilor la gaze naturale, acordarea de plăţi compensatorii pentru salariaţii din industria chimică şi modificarea Legii gazelor naturale.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Tragedie! Un pilot de curse a murit împreună cu întreaga familie într-un accident aviatic
Capital.ro
Doliu în presa din România. O jurnalistă s-a aruncat de la etajul 7 și a murit. Ce mesaj a postat înainte: Dă-mi, Doamne…
Playtech.ro
Truc vechi pentru a încălzi caloriferele mai tare. Nu trebuie să umbli la termostat
Adevarul
Cine erau tinerii morți în accidentul din Bacău. Urmau să anunțe de Crăciun că vor avea un copil
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Bölöni l-a numit ”cel mai bun din Europa” pe fotbalistul Generației de Aur: ”Peste Beckenbauer! Era elegant și eficace”
MediaFlux
Vechime la pensie diferită! Românii care vor avea parte de alt calcul
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet