Legumele românești din piață, un lux. Unele produse au prețuri și de trei ori mai mari decât la producători

Vremea capricioasă, cu zile cu ploi torențiale, grindina alternate cu zile cu caniculă, a făcut ca legumele să aibă prețuri mai ridicate în piețe, față de aceeași perioadă a anilor trecuți. În piețe, unele prețuri sunt chiar și de trei ori mai mari decât la producători.
Alina Costache
21 iun. 2024, 10:23
Legumele românești din piață, un lux. Unele produse au prețuri și de trei ori mai mari decât la producători

Legumele românești din piață, un lux. Deexemplu, varza se vinde la producăto, cu aproximativ 1,2 lei/kg. În piețe, prețul verzei ajunge chiar și la 3 lei kilogramul, motivul fiind că producția este mult mai mică în acest an, cultura fiind, totodată, afectată de ploi și de grindină. Numai în Dâmbovița și în Teleorman, furtuna a distrus 80% din culturile de varză.

Citește și: Ce preț are porumbul fiert în stațiunile de la malul Mării Negre. Românii trebuie să își pregătească portofelele

Nici roșiile nu sunt ieftine. Temperaturile ridicate au făcut ca roșiile să fie recoltate mai devreme. În piață, kilogramul de roșii se vinde cu până la 12 lei, în condițiile în care, de la producători, prețul pleacă de la 70 de bani, pentru o calitate mai slabă, și urcă până la 3 lei/kg, pentru o calitate ridicată, potrivit Antena 3.

Diferențe mari de preț sunt și în cazul castraveților. În piețe, castraveții se vând cu 6 lei/kg, în timp ce pleacă de la producător la prețul de 1 leu/kg.

Cei mai scumpi sunt ardeii kapia. Producătorii cer 15-16 lei/kg, astfel că în piețe ardeii kapia ajung să fie vânduți și cu 25-30 de lei/kg.

Citește și: Cum să alegi un pepene verde copt și dulce. Semnul pe care trebuie să îl cauți

Au apărut în piață și cartofi noi. De la producători pleacă cu 1,5 lei/kg, în timp ce în piață ajung până la 5 lei/kg.

Nici vinetele nu sunt ieftine. Prețul cu care pleacă de la producători este cuprins între 3 și 5 lei/kg. La tarabă, vinetele se vând cu 8 lei kilogramul.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
A murit un celebru interlop român din garda veche! Familia lui este în stare de șoc
Fanatik.ro
Shakira, aprecieri la adresa fostului iubit. Ce a spus despre relația cu Gerard Pique, la 4 ani de la despărțire
Capital.ro
Obligație pentru toți proprietarii de apartamente. Sumele aprobate de adunarea generală devin executorii. Lipsa plății aduce penalizări
Playtech.ro
300 de euro chiria pe lună pentru o mini căsuță departe de oraș. Cum arată una dintre cele mai comentate chirii din Cluj
Adevarul
SURSE Nicușor Dan amână desemnarea premierului. Tomac nu are majoritate
wowbiz.ro
Răsturnare de situație în cazul crimei din Bihor! Tatăl Alisiei a făcut publice ultimele mesaje ale adolescentei ucise: „Nu mă lasă în pace”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Numărul cazurilor de hantavirus crește alarmant! Ce spun specialiștii Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii
iamsport.ro
Emil Grădinescu acuză interferența Rusiei la Eurovision: ”E mâna Moscovei!” + Laude la adresa Alexandrei Căpitănescu: ”Lumea a mai uitat de manelele care ne otrăvesc sufletul și mintea”
MediaFlux
Pregătiri de război cu rușii la ”Poarta Focșani”. Trupele sunt gata să lupte ”chiar din această noapte”
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți