Majoritatea oamenilor nu se spală suficient de bine pe mâini. Ce ne sfătuiesc experţii

Majoritatea covârşitoare a oamenilor, un procent de aproximativ 95%, nu se spală suficient de bine pe mâini după ce folosesc toaleta, pentru a elimina toate bacteriile cu potenţial periculos, conform unui nou studiu.
Alina Costache
11 iun. 2013, 14:21
Majoritatea oamenilor nu se spală suficient de bine pe mâini. Ce ne sfătuiesc experţii

Conform aceluiaşi studiu, doar doi din trei oameni folosesc săpunul după ce au terminat cu toaleta, în timp ce unul din zece oameni nici măcar nu-şi dă cu apă pe mâini, iar bărbaţii au un nivel al igienei mâinilor mult mai scăzut decât femeile, scrie Agerpres.

O echipă de cercetători de la Universitatea Statului Michigan a instruit o echipă de studenţi să observe şi să adune date despre comportamentul colegilor lor dar şi al altor oameni după folosirea toaletelor din baruri, restaurante şi alte locuri publice. În total, acest studiu a fost realizat pe baza observării unui număr de 3.749 de persoane, după folosirea toaletei.

Autorităţile medicale recomandă după folosirea toaletei spălarea mâinilor cu săpun timp de de cel puţin 15 – 20 de secunde. În medie însă, după folosirea toaletei publice oamenii se spală pe mâini doar 6 secunde. Doar 5% dintre oameni s-au spălat timp de 15 secunde sau mai mult.

Din rândul bărbaţilor, doar jumătate a folosit săpunul, iar 15% nu s-au spălat deloc pe mâini, comparativ cu 78% dintre femei care au folosit săpunul şi 7% care nu s-au spălat deloc pe mâini.

„Aceste informaţii sunt surprinzătoare pentru noi pentru că alte studii indicau faptul că mult mai mulţi oameni se spală bine pe mâini după ce folosesc toaleta”, a comentat Carl Borchgrevink, profesor asociat la Universitatea Statului Michigan şi participant la studiu.

În plus, studiul a demonstrat că oamenii tind să renunţe la spălarea pe mâini atunci când chiuveta este murdară, în timp ce o chiuvetă curată duce la o creştere a timpului alocat spălării. De asemenea, toţi oamenii, dar în special bărbaţii, tind să ţină seama de afişele care încurajează spălatul pe mâini după folosirea toaletei, dacă acestea sunt prezente în băile publice.

Conform medicilor, spălarea reprezintă una dintre cele mai eficiente metode de a împiedica răspândirea bolilor infecţioase.

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Un fotbalist de la Naționala României a devenit tată a doua oară! S-a căsătorit vara trecută cu soția lui
Fanatik.ro
Fostul jucător de la Dinamo şi Rapid anunţă revenirea FCSB-ului: “Dacă prinde play-off-ul, mi-e teamă că va câştiga titlul”
Capital.ro
Doliu în lumea muzicii. S-a stins una dintre figurile marcante ale României. Lasă în urmă o mare moștenire artistică
Playtech.ro
Punctele de stabilitate în 2026. Cum îţi cresc pensia şi cine beneficiază de ele
Adevarul
STENOGRAME Angajații CFR acuzați de mită s-au consultat cu ChatGPT înainte de audieri. „Vrei să îți spun cum să răspunzi?”
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 66 de ani a ajuns la spital după ce a fost despicat cu... Vezi mai mult
iamsport.ro
Legenda Craiovei susține că Mititelu ”nu a câștigat” nimic, de fapt, după verdictul Curții de Apel: ”Știu mai bine decât oricine! Asta a hotărât instanța definitiv și irevocabil”
MediaFlux
Guvernul schimbă iar plățile pentru TVA. Noi măsuri intră în vigoare la 1 martie
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil