Două construcţii ilegale din Sectorul 5, demolate de primărie

Primăria Sectorului 5 a demolat luni alte două construcţii amplasate ilegal la intersecţia străzilor Amurgului şi Munţii Carpaţi, după ce proprietarii acestora au fost somaţi de autoritatea locală.
Romania TV
17 iun. 2013, 11:14
Două construcţii ilegale din Sectorul 5, demolate de primărie

Acţiunea a fost sprijinită de echipe ale Jandarmeriei, Poliţiei Naţionale şi Poliţiei Locale sector 5 şi a vizat desfiinţarea unui chioşc tip magazin şi a unui restaurant cu terasă.

Demolarea s-a desfăşurat fără incidente.

„Construcţiile erau amplasate de mai mulţi ani între blocuri şi menţineau în zonă un climat insalubru. Deţinătorii construcţiilor au înţeles demersul Primăriei şi au fost cooperanţi” a declarat Mihai Ciubotaru, director executiv al Poliţiei Locale sector 5, citat de Agerpres.

În urma demolării au fost încărcate trei basculante cu moloz şi deşeuri, urmând ca echipele serviciului de Administrare a Domeniului Public să salubrizeze şi să întreţină terenul pe care funcţionau construcţiile.

Primăria Sectorului 5 a început săptămâna trecută o amplă acţiune de demolare a construcţiilor ridicate ilegal pe domeniul public, fiind desfiinţate deja 14 construcţii amplasate ilegal vizavi de Piaţa Rahova. Primăria va continua astfel de acţiuni şi săptămâna viitoare, în alte cartiere unde există construcţii neautorizate.

 

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Fosta amantă a lui Sorinel Copil de Aur a trecut la amenințări: “Nu mi-e frică de pușcărie”
Fanatik.ro
Marius Baciu, out de la FCSB?! Ratarea calificării în fața letonilor de la Auda a pus capac. Exclusiv
Capital.ro
Poți primi bani la bătrânețe chiar dacă nu ai lucrat niciodată. Câți bani pot lua românii din această țară
Playtech.ro
Amenda pe care mulți șoferi încă o calculează greșit. Cât plătești din iulie 2026 pentru cele mai comune abateri
Adevarul
A murit Ion I. Brătianu, considerat ultimul descendent direct al familiei care a marcat politica României moderne. Avea 87 de ani
wowbiz.ro
Medicii au stabilit cu ce boală se confruntă, de fapt, Miruna! Adolescenta în vârstă de 18 ani se află în stare gravă, după ce a contractat o bacterie pe litoral
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Primarul unei comune din Alba, găsit fără viață în podul casei. Și-ar fi pus capăt zilelor
iamsport.ro
Victor Becali a dat cărțile pe față în legătură cu ”ruptura” dintre el și vărul Gigi: ”Mărginași cărora le place să se trezească vorbind!”
MediaFlux
Modificare la pensie de la 1 August 2026. Crește stagiul complet de cotizare
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România