Incompatibilitate, conflict de interese şi fals în declaraţii în cazul a doi primari din Prahova

Agenţia Naţională de Integritate (ANI) a constatat existenţa stării de incompatibilitate şi săvârşirea infracţiunii de fals în declaraţii în cazul lui Costel Morărescu, primar al comunei Filipeştii de Pădure, judeţul Prahova, iar în cel al lui Ştefan Vancea, primar al comunei Caraula, judeţul Dolj, existenţa conflictului de interese administrativ şi a stării de incompatibilitate.
Iulian Tudor
18 iun. 2013, 09:32
Incompatibilitate, conflict de interese şi fals în declaraţii în cazul a doi primari din Prahova

Potrivit unui comunicat al ANI transmis marţi Agerpres, Costel Morărescu se află în stare de incompatibilitate începând cu 28 martie 2011, întrucât exercită, simultan, funcţia de primar, calitatea de reprezentant persoană juridică – preşedinte al Adunării Generale a Asociaţilor în cadrul Sc Servicii Apă, Canal, Salubritate Filipeştii de Pădure SRL, precum şi funcţia de membru în Consiliul de administraţie al Grupului Şcolar / Liceului Teoretic Filipeştii de Pădure.
Totodată, edilul nu a menţionat în declaraţiile de interese din 14 iunie 2011 şi 20 aprilie 2012 calitatea de preşedinte al AGA – Sc Servicii Apă, Canal, Salubritate Filipeştii de Pădure SRL, încălcând, astfel, dispoziţiile Codului Penal, motiv pentru care Agenţia a sesizat Parchetul de pe lângă Judecătoria Câmpina cu privire la existenţa indiciilor referitoare la săvârşirea de către acesta a infracţiunii de fals în declaraţii.

Ştefan Vancea s-a aflat în stare de incompatibilitate în perioada 20 iunie 2008 – 20 aprilie 2012, întrucât a deţinut, simultan, atât funcţia de primar cât şi funcţia de administrator al societăţilor comerciale Vanamy Com SRL şi RV SAT SRL.

De asemenea, în timpul exercitării mandatului 2008-2012, s-au identificat elemente în sensul existenţei unui conflict de interese, ca urmare a emiterii, încheierii, întocmirii şi supunerii spre aprobare de către Ştefan Vancea, în calitatea sa de primar, a mai multor acte administrative de pe urma cărora a beneficiat de foloase materiale.

Potrivit prevederilor legale, persoana faţă de care s-a constatat existenţa conflictului de interese ori starea de incompatibilitate este decăzută din dreptul de a mai exercita o funcţie sau o demnitate publică pe o perioadă de trei ani de la data eliberării, destituirii din funcţia ori demnitatea publică respectivă sau a încetării de drept a mandatului.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
Răsturnare de situație! Mihai Stoica, vești extraordinare înainte de FCSB – Rapid: revenire spectaculoasă! Update Exclusiv
Capital.ro
Lege la bloc în România. Persoanele obligate să obțină certificat de calificare profesională. E valabil doar 4 ani
Playtech.ro
'Mira-m-aș' sau 'miram-aș'? Cum se scrie corect și care este explicația
Adevarul
O fotografie cât o mie de cuvinte, cu Maia Sandu. Detaliul surprins la plecarea din Grecia spre Olanda
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un ciclon puternic amenință Europa! Cum se va manifesta fenomenul și ce țări vor fi afectate
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Taxă pe electrocasnice în Uniunea Europeană. Pe listă intră frigiderele și mașinile de spălat
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”