Marcel Ciolacu cere CAMPUSURI universitare: „Anumite cămine culturale să mai aștepte, domnilor primari!”

Premierul a menționat  că prioritățile Companiei Naționale de Investiții în acest moment sunt campusurile universitare.
Filip Stan
14 oct. 2024, 18:49
Marcel Ciolacu cere CAMPUSURI universitare:

Premierul Marcel Ciolacu, aflat luni la Iași, a declarat că sunt necesare și urgente demararea construcțiilor de campusuri universitare. „Eu cred că e o abordare corectă dacă vrem să avem viitor.”, a menționat Marcel Ciolacu.

Premierul a menționat  că prioritățile Companiei Naționale de Investiții în acest moment sunt campusurile universitare. Îmi cer scuze de la domnii primari sau de la anumiți domni primari. Părerea mea că anumite cămine culturale poate să mai aștepte și anumite săli de sport în zona rurală pentru o perioadă de câteva luni de zile și tot ce avem campusuri universitare, cămine pentru studenți, vor fi o prioritate pentru Compania Națională de Investiții, a spus premierul.

Marcel Ciolacu, la Iaşi: „Ne ţinem de cuvânt şi cu Autostrada Moldovei, şi cu Spitalul Regional” VIDEO

,În acest moment mă coordonez cu doamna ministru a educației. Deja am aprobat la Constanța, în ședința trecută de Guvern, am aflat că și domnul rector are depus un un proiect, pentru că anul acesta au respins vreo 500 de studenți care doreau să stea la cămine.” Eu cred că e o abordare corectă dacă vrem să avem viitor, a mai spus șeful Executivului.

Marcel Ciolacu anunţă liste „fără penali” la alegerile parlamentare

 

La începutul ședinței de guvern de miercuri, premierul Marcel Ciolacu și ministrul Educației, Ligia Deca, au prezentat mai multe investiții pentru dezvoltarea infrastructurii universitare, cu accent pe construcția și modernizarea căminelor studențești.

Marcel Ciolacu a subliniat că, în urma apelului său pentru crearea de noi cămine, primul proiect a fost deja demarat. Este vorba despre extinderea Campusului Universității Ovidius din Constanța, care include construirea unui cămin studențesc, a unei cantine și a unor spații noi de învățământ, în valoare de aproximativ 115 milioane lei, parțial finanțat din PNRR, a declarat premierul.

Ministrul Educației, Ligia Deca, a precizat că există 30 de cămine în construcție, totalizând peste 10.244 de locuri de cazare în 13 centre universitare din țară. Avem 30 de cămine în construcție, totalizând peste 10.244 de locuri de cazare în 13 centre universitare. Trei cămine au fost deja finalizate, iar alte zece sunt în faza de execuție. Prin PNRR, Ministerul Educației a alocat 260 de milioane de euro pentru asigurarea infrastructurii universitare, incluzând cămine și spații de recreere, a precizat Deca.

Potrivit sursei citate, în urma primului apel din cadrul PNRR, au fost semnate 42 de contracte pentru 1.087 de locuri noi de cazare și modernizarea a 9.573 de locuri deja existente.

Proiectele depuse în cadrul celui de-al doilea apel, care includ alte 2.664 de locuri noi de cazare și modernizarea a 7.199 de locuri, se află în evaluare și urmează să fie contractate în cursul lunii octombrie.

Ligia Deca a adăugat că alte șapte cămine studențești noi, cu un total de 2.804 locuri, sunt incluse în programul de investiții al Ministerului pentru anul 2024.

DailyBusiness
Ucraina elimină limbile rusă și „moldovenească” de pe lista limbilor protejate. Româna își păstrează statutul oficial
Spynews
Noi informații în cazul tinerei care a murit după ce a născut la un spital privat din Constanța. Spitalul, explicații privind documentele medicale
Fanatik.ro
Mara Burcă, mesaj după România – Austria. Ce problemă a avut soția fotbalistului Andrei Burcă înainte de meci
Capital.ro
Oamenii din spatele lui Călin Georgescu. Traian Băsescu a dat cărțile pe față. Structurile vechiului KGB, reactivate
Playtech.ro
Iluzia optică descoperită de oamenii de știință. Legătura dintre formă și viteza luminii, explicată
Adevarul
Șoc în cultura română: Ecaterina Oproiu, apreciat critic de film, i-a turnat la Securitate pe Radu Beligan, George Călinescu și Nina Cassian
wowbiz.ro
Ți se rupe sufletul! Marele regret cu care Marinela Chelaru a plecat la cele veșnice
Economica.net
Mini-Dacia! Anunţ oficial despre noul "Lăstun Hipster" (FOTO interior/exterior)
Prosport.ro
Tudor Băluță și-a scos la mall soția exotică: frumoasa din Republica Dominicană și-a expus naturalețea în toată splendoarea
kanald.ro
Duminică noaptea, 12 octombrie 2025, în jurul orei 01:00, cadavrul lui Ionuț a fost găsit într-o parcare publică din nordul Italiei. Trupul neînsuflețit al românului a fost descoperit în Bolzano, mai exact într-o parcare folosită de șoferii de camioane pe
Cancan.ro
'Nu e vina medicilor, ci a soțului! Voia 6 copii'. Acuzații dure după moartea Mădălinei din Giurgiu
iamsport.ro
Atac necruțător la adresa lui Mircea Lucescu: ”Stai acasă, plimbă-ți nepoții, du-te în parc, joacă șah! Și-a păstrat comportamentul securistic”
MediaFlux
Sprijin pentru pensionarii cu pensie mică. Serviciul este gratuit
stirilekanald.ro
"Nu e vina medicilor, ci a soțului! Voia șase copii și uterul soției intact!” - Reacția dură a lui Nicu Ștefănuță după moartea tinerei din Constanța
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025