DNA face percheziții la Clubul Sportiv Rapid. Fostul director este suspect într-un dosar de corupție UPDATE

Mai multe percheziții au loc joi, în București, Ilfov și Giurgiu, într-un dosar în care se investighează infracţiuni comise anul acesta. Procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie au descins și la Clubul Sportiv Rapid.
Alina Costache
24 oct. 2024, 14:27
DNA face percheziții la Clubul Sportiv Rapid. Fostul director este suspect într-un dosar de corupție UPDATE

Percheziții la Rapid. UPDATE. Vizat de procurorii DNA este fostul director general al clubului, Bogdan Vasiliu, suspectat că ar fi cerut mită pentru atribuirea unor contracte, potrivit g4media.

Bogdan Vasiliu nu mai ocupă acea funcție de la finalul lunii august. În prezent, Vlad-Alexandru Andronescu a fost instalat în funcția de președinte al CS Rapid.

Percheziții la Clubul Sportiv Rapid. DNA anunță că sunt efectuate percheziţii domiciliare în cinci locaţii situate pe raza municipiului Bucureşti şi în două judeţe (Ilfov şi Giurgiu).

Percheziții la Rapid

Potrivit unui comunicat al DNA , ca urmare a obţinerii autorizărilor legale de la instanţa competentă, sunt efectuate percheziţii domiciliare în cinci locaţii situate pe raza municipiului Bucureşti şi a două judeţe (Ilfov şi Giurgiu), reprezentând sediul unui club sportiv, punctul de lucru al unei societăţi comerciale şi domiciliile unor persoane fizice.

Citește și Peste 260 de percheziții ale IGPR în cadrul operațiunii ”Jupiter” au loc în mai multe județe din țară. Care sunt infracţiunile vizate

„Procurorii din cadrul Direcţiei Naţionale Anticorupţie – Secţia de combatere a infracţiunilor asimilate infracţiunilor de corupţie efectuează cercetări într-o cauză penală ce vizează suspiciuni privind săvârşirea unor infracţiuni asimilate celor de corupţie, în cursul anului 2024”, se precizează în comunicat.

Clubul Sportiv Rapid se află în subordinea Ministerului Transporturilor.

Percheziții în București. Oamenii din clanul Pian și-au urmărit victimele zeci de kilometri și le-au bătut crunt in parcarea unei benzinării

Tot joi. 24 octmbrie, au avut loc descinderi lângă Capitală la interlopi violenți. Oamenii din clanul Pian și-au urmărit victimele zeci de kilometri și le-au bătut crunt in parcarea unei benzinării.

„Poliţiştii din cadrul Serviciului Grupuri Infracţionale Violente pun în aplicare 16 mandate de percheziţie domiciliară, într-un dosar penal aflat sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 5, sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de şantaj, lovire sau alte violenţe, distrugere şi tulburarea ordinii şi liniştii publice”, informează un comunicat al Direcţiei Generale a Poliţiei Municipiului Bucureşti (DGPMB).

S-au desfăşurat activităţi investigativ-operative în vederea probării activităţii infracţionale a 12 persoane. În baza cercetărilor, a rezultat presupunerea rezonabilă că, în noaptea de 16 spre 17 august, şapte persoane au fost instigate de un bărbat şi au agresat alţi doi bărbaţi după ce i-au urmărit din Bucureşti până în judeţul Giurgiu. Când cei doi bărbaţi au oprit la o staţie de alimentare, cele şapte persoane, având asupra lor arme albe, i-ar fi agresat fizic.

„După investigaţii amănunţite s-a mai stabilit că această agresiune a avut loc în urma unui conflict preexistent, generat de faptul că una dintre persoanele vătămate a achiziţionat, cu intenţia de a locui, un imobil în judeţul Ilfov, contrar înţelegerii anterioare pe care a avut-o cu trei dintre persoanele cercetate în acest dosar penal”, arată sursa citată.

Aceste fapte au avut drept scop determinarea persoanei vătămate să nu locuiască în respectivul imobil.

În vederea administrării materialului probator, joi sunt puse în executare 16 mandate de percheziţie domiciliară şi 15 mandate de aducere.

Persoanele depistate urmează să fie conduse la audieri, la sediul Serviciului Grupuri Infracţionale Violente, în vederea audierii, iar faţă de acestea vor fi dispuse măsurile legale care se impun.

Citește și Percheziții în Arad, la 3 ani de la decesul afaceristului Ioan Crișan, mort după ce mașina i-a sărit în aer. Fiica afaceristului, printre suspecți

 

DailyBusiness
Cea mai ieftină chirie din România este de 500 de lei/ lunar. În ce oraș se află garsoniera
Spynews
Bogdan de la Ploiești suferă după Cristina Pucean?! Mesajul care îi trădează artistului sentimentele
Fanatik.ro
Gigi Becali și-a distrus vedeta de la FCSB: „Fotbalist de sală! Ți-am dat eu, ca prostu’, salariu mare”
Capital.ro
Nu se mai dă ceasul? UE vrea să renunțe la schimbarea orei: A venit timpul să oprim
Playtech.ro
Ce pensie vei avea în 2030 dacă azi câștigi 3.000, 5.000 sau 7.000 lei. Simulare completă
Adevarul
Descoperire șoc. Vaccinul ARNm anti-COVID, arma secretă care combate cancerul
wowbiz.ro
Ce l-a împins pe Daniel Popa, directorul general al Termocentralelor Constanța, să își pună capăt zilelor e TERIFIANT! Detalii de ultim moment
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
Prosport.ro
Simona Halep a pierdut 18 milioane de dolari! Americanii anunță declinul financiar uriaș
kanald.ro
Când ar fi murit, de fapt, Bianka și Tony. Au apărut rezultatele preliminarii ale necropsiei în cazul tinerilor găsiți morți, în Harghita!
Cancan.ro
NASA, în alertă! O cometă uriașă amenință Pământul
iamsport.ro
Gigi Becali a ”dinamitat” vestiarul FCSB! Cum i-a întors pe unii jucători împotriva celorlalți: ”Li s-a stricat complet starea de spirit”
MediaFlux
Pensionarii români primesc 170 de lei în plus în luna noiembrie! Cine beneficiază de ajutor direct pe cupon
stirilekanald.ro
VIDEO „Mașina era încuiată pe interior” Noi detalii șocante ies la iveală în cazul morții Biankăi și lui Toni. Ce l-ar fi determinat să își ucidă iubita: „Probabil s-a răzgândit”
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi