Un senator PPDD de Timiş a renunţat la religia ortodoxă şi a trecut la baptism, după o „revelaţie”

Senatorul PPDD de Timiş Ioan Iovescu, de 53 de ani, a renunţat la religia ortodoxă - în care a fost botezat când era copil, deşi a fost crescut de bunici penticostali - şi a trecut la cultul baptist, după ce înaintea alegerilor parlamentare a avut o "revelaţie",
Romania TV
23 iun. 2013, 12:36
Un senator PPDD de Timiş a renunţat la religia ortodoxă şi a trecut la baptism, după o

Senatorul PPDD de Timiş Ioan Iovescu a renunţat la religia ortodoxă şi s-a botezat, duminică, la cultul baptist, alături de tatăl său.

„Am fost botezat ortodox, mama a fost penticostală, tata a fost ortodox, dar i-a promis mamei că va trece şi el la religia ei, dar nu s-a mai botezat, acum se botează şi el la baptişti, alături de mine. Aşa simt că trebuie să mă botez la baptişti. Am fost crescut de bunicii penticostali”, a declarat senatorul.

Întrebat de ce a ales să facă acest pas la vârsta de 53 de ani, senatorul a explicat că a avut o „revelaţie” şi că acum simte „puterea lui Dumnezeu”.

„Până acum nu am simţit ce simt acum, puterea lui Dumnezeu. Am luat această decizie de frică, de frică de Dumnezeu. Eu acum cred în dragoste, nu mai simt ură. Am avut o revelaţie înainte de alegeri, am ştiut că o să fiu senator şi că Dumnezeu va avea grijă de mine”, şi-a explicat gestul senatorul.

Iovescu a spus că are doi copii, care sunt botezaţi în religia ortodoxă şi care deocamdată vor rămâne la această religie.

„Copiii mei îşi vor alege singuri religia, aşa cum cred ei de cuviinţă. Dacă vor alege să rămână ortodocşi este problema lor, nici eu şi nici soţia mea nu ne vom opune, vom putea trăi în aceeaşi armonie”, a mai spus Iovescu.

Senatorul a declarat că pentru botezul său la cultul baptist au fost invitaţi toţi parlamentarii partidului, cunoştinţe şi prieteni.

DailyBusiness
SUA au elaborat un plan de pace care prevede ca Ucraina să renunțe la anumite teritorii și la o parte din armament
Spynews
Piept de pui popcorn. Rețeta simplă și delicioasă a lui Chef Horia Manea
Fanatik.ro
Turcia – România nu se joacă la Istanbul! Care sunt cele trei stadioane care ar putea găzdui meciul. Exclusiv
Capital.ro
EXCLUSIV. Cometa politică Călin Georgescu. Dan Andronic a aflat de ce s-a prăbușit complet: Asta e concluzia tristă
Playtech.ro
Pensia anticipată pentru persoanele care au lucrat în grupa I și II. Cum se calculează reducerea vârstei
Adevarul
„Trebuie dați afară cei angajați pe pile” - Un economist explică cum ar trebui aplicată reducerea cu 10% a anvelopei salariale la bugetari
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Un nou magazin cu preţuri mici se deschide. 1.500 de produse sub 5 lei
kanald.ro
Pană de curent MASIVĂ! Sute de mii de oameni au rămas în beznă și fără energie electrică, în Paris
iamsport.ro
Radu Banciu a făcut topul prezentatoarelor TV din România: 'Singura femeie absolut perfectă la toate'
MediaFlux
Trump aprobă noul plan de pace pentru Ucraina! Witkoff, JD Vance, Rubio şi Jared Kushner, implicați în elaborarea lui secretă (NBC News)
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume