Pentru ce a fost Silvio Berlusconi condamnat la 7 ani de închisoare în dosarul „bunga-bunga”

Fostul premier italian Silvio Berlusconi a fost condamnat, luni, la şapte ani de închisoare. El a fost găsit vinovat de către justiţia italiană de abuz de funcţie şi de sex cu o prostituată minoră. Fostul premier italian mai are însă mult până să intre la închisoare, datorită căilor de atac a hotărârii tribunalului.
Sânziana Stancu
24 iun. 2013, 15:57
Pentru ce a fost Silvio Berlusconi condamnat la 7 ani de închisoare în dosarul

Verdict dur în cazul fostului premier italian, Silvio Berlusconi, care a primit o pedeapsă grea în dosarul de abuz de funcţie şi sex cu o prostituată minoră, dosar poreclit „bunga-bunga” de către presa italiană, dpupă numele conspirativ al petrecerilor deşucheate pe care le dădea la reşedinţele sale din Italia, informează The Telegraph.

Abuzul de funcţie, de care a fost acuzat Berlusconi priveşte convorbirile telefonice pe care fostul premier italian le-a avut avut în mai, 2010, cu poliţia italiană din Milano, în favoarea unei minore marocane, Karima El Mahroug, cunoscută şi ca „Ruby”, pe numele ei de dansatoare la bară, pentru eliberarea acesteia din arest, după ce fusese acuzată că a furat.

Berlusconi era înspăimântat atunci că anchetatorii care urmau să o interogheze pe Ruby ar fi putut afla de la ea despre petrecerile aşa-numite „bunga-bunga”, la care veneau şi minore, ca Ruby.

El le-a spus atunci poliţiştilor că Ruby este „nepoata lui Hosni Mubarak”, fostul preşedinte egiptean, şi că va trebui să fie eliberată pentru a fi evitat un incident diplomatic, mai scrie publicaţia britanică.

Procororii care au anchetat cazul au aflat că aproximativ 30 de femei tinere, unele chiar din grupul media al magnatului italian, frecventau constant aceste petreceri unde se făcea striptease şi chiar sex în grup şi unde veneau şi minore.

De asemena, s-a aflat că ritualul acestor petreceri consta şi în faptul fetele obişnuiau să îi atingă lui Berlusconi zonele intime, iar el le „întorcea” aceste servicii, şi chiar le recompensa şi băneşte, cu mii de euro. Când a fost audiată în legătură cu toate aceste acuzaţii, marocanca Ruby a negat totul, de fiecare dată.

Avocaţii premierului italian vor declara apel la sentinţa primită de Berlusconi şi vor suspenda astfe executarea pedepsei primite. Dacă va pierde şi această fază, fostul premier italian mai are la îndemână un al doilea apel, în faza de recurs, care se va judeca la Curtea Supremă a Italiei.

 

 

 

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Soția lui Costel Corduneanu tună și fulgeră! Ce s-a întâmplat după moartea lui: ”S-ar putea să se trezească balaurul” | FOTO
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Produsul cu care România dă lovitura în luna iulie. Va fi o producție record, o mare parte va merge la export
Capital.ro
Veste imensă pentru Elena Udrea. Decizie de ultimă oră a Curții de Apel Ploiești
Playtech.ro
Viteza pe autostradă vara pentru a consuma cu 30% mai puţin carburant. Mulţi se grăbesc în concediu, dar pot economisi bani
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Trump a scăpat un acord comercial, Meloni și-a dat ochii peste cap la discuțiile cu Macron. Momente virale la Summitul G7
wowbiz.ro
Irinel Columbeanu, de negăsit! Nimeni nu reușește să dea de fostul afacerist de zile întregi. Ce spune patronul azilului din Ghermănești despre întreaga situație?
Spynews
Cod galben de caniculă în 13 județe și în București. Harta zonelor în care temperaturile cresc până la 36 de grade Celsius
Spynews
Claudia Pătrășcanu nu se lasă! După ce a pierdut procesul cu Bianca Drăgușanu, cântăreața își încearcă încă o dată norocul în instanță
Evz.ro
Mare lovitură de la Netflix. Revine cel mai urmărit serial din istorie
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
Cod galben de caniculă și disconfort termic în sudul României! Temperaturile maxime vor atinge 36 de grade Celsius
Cancan.ro
Ștefan Mandachi, prima REACȚIE după ce iubita cu care are un copil a cerut ordin de protecție împotriva lui: 'Declar cu toată fermitatea!'
Playsport.ro
Românii au găsit o nouă metodă de a păcăli aparatele de reciclare. Reușesc să obțină o grămadă de bani cu un singur pahar de plastic
Capital.ro
Cel mai îndrăgit actor a murit fulgerător. A fost și va rămâne o stea strălucitoare. Drum lin!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Delia a fost omorâtă! Cei doi copii ai săi au fost martorii momentelor tragice! Imaginile groazei, din locul în care femeia și-a dat ultima suflare
Data la care vor fi reîncărcate cardurile sociale 2025: Suma de bani pe care urmează să o primească românii
MediaFlux
Vârsta de pensionare de 65 de ani și pentru ”anumite categorii” care ieșeau la 48 de ani. ”Un pic de bun simţ!”
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cine achită nota de plată a crizei politice românești: durează prea mult și… aparatul taxează!