Două drone de război au căzut în Republica Moldova. Confruntări violente între Rusia şi Ucraina

Ucraina a lansat cel mai mare atac cu drone asupra Moscovei, forţând închiderea principalelor trei aeroporturi ale capitalei ruse. Rusia a trimis, la rândul ei, un număr record de drone asupra Ucrainei.
Filip Stan
10 nov. 2024, 19:23
Două drone de război au căzut în Republica Moldova. Confruntări violente între Rusia şi Ucraina

O a doua dronă a fost depistată duminică în Republica Moldova, pe un câmp din nord-vestul ţării, într-un raion învecinat cu România, după ce în cursul dimineţii fusese găsită o dronă în cealaltă parte a ţării, în sud-est. Incidentele se petrec după ce în cursul nopţii Rusia şi Ucraina s-au atacat reciproc cu un număr record de drone, iar Kievul anunţase că mai multe drone care au vizat teritoriul ucrainean s-au îndreptat în cele din urmă către Moldova, Belarus şi Rusia.

A doua dronă fost găsită duminică pe un câmp din preajma satului Borosenii Noi, din raionul Rîşcani, aflat în nord-vestul ţării, la graniţa cu România. Zona a fost izolată, iar specialiştii genişti urmau să facă cercetări, a anunţat  poliţia din Republica Moldova, citată de presa locală.

Zelenski cere garanții de securitate în vederea unui armistițiu: ”Discuțiile sunt periculoase, dacă nu există garanții clare, reale, în care putem avea încredere”

Între timp, drona depistată dimineaţă în localitatea Fîrlădeni din raionul Căuşeni, aflat în sud-estul ţării, a fost ridicată şi examinată de experţii Centrului tehnico-criminalistic şi de expertize judiciare al Inspectoratului General al Poliţiei din Republica Moldova. „După primele examinări s-a determinat că este vorba despre un aparat de zbor de însoţire a dronelor de tip Shahed, de origine rusească, şi nu avea ataşat explozibil. Preliminar, acesta a făcut parte din valul de atacuri cu drone la care a fost supusă Ucraina în această noapte”, a transmis poliţia, care a dat asigurări că nu există riscuri sau pericole pentru siguranţa cetăţenilor din regiune.

Totodată, poliţia le cere cetăţenilor care identifică aparate de zbor sau alte dispozitive suspecte căzute la sol să nu se apropie de ele şi să nu le atingă, dar să anunţe imediat autorităţile la numărul de urgenţă.

Rusia a lansat peste noapte un număr record, de 145 de drone, asupra Ucrainei. Kievul a declarat că apărarea sa aeriană a doborât 62 dintre acestea, un număr similar s-au pierdut, în timp ce 10 s-au îndreptat către Republica Moldova, Belarus şi Rusia.

Război în Ucraina. Explozii la Kiev şi Odesa, sirenele de război au sunat iar. În replică, dronele lui Zelenski au atacat Moscova

Ucraina, la rândul ei, a atacat Moscova duminică cu cel puţin 34 de drone, cel mai mare atac cu drone asupra capitalei ruse de la începutul războiului în 2022, forţând devierea zborurilor de pe trei dintre aeroporturile importante ale oraşului şi provocând rănirea a cel puţin cinci persoane. Apărarea aeriană rusă susţine că a distrus duminică alte 50 de drone deasupra altor regiuni din vestul Rusiei, a declarat Ministerul Apărării. „O încercare a regimului de la Kiev de a efectua un atac terorist folosind drone de tip avion pe teritoriul Federaţiei Ruse a fost zădărnicită”, a anunţat ministerul rus.

DailyBusiness
Un profesor a făcut, anul trecut, 1,5 milioane de lei din meditații! Câți bani au declarat la ANAF, în total, cei care pregătesc elevii în particular
Spynews
Ultimă oră! Accident grav în Capitală! O mașină s-a răsturnat în urma impactului puternic
Fanatik.ro
Adevărul despre averea lui Dani Mocanu. Dezvăluirile avocatului care l-a refuzat pe manelist: „Asta afișează pe rețele sociale”
Capital.ro
Se implementează certificatul auto digital. Unde s-a luat oficial decizia: Șoferii trebuie doar să arate telefonul
Playtech.ro
Grupa a II-a de muncă. Puncte şi spor de vechime, în 2025
Adevarul
Scandal fără precedent la Miss Universe: reprezentanta Mexicului, insultată de director. Mai multe concurente au părăsit sala
wowbiz.ro
BREAKING! Dani Mocanu, condamnat definitiv la 4 ani de închisoare cu executare pentru tentativă de omor
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Noi detalii despre starea de sănătate a lui Horia Moculescu: Acesta este intubat și se află la ATI
iamsport.ro
Fără dubii! Radu Banciu a spus ce rezultat va înregistra Anca Alexandrescu la alegeri: ”Asta i-am transmis”
MediaFlux
O bancă poate lua bani din cont fără notificare. Condiții pentru această decizie
stirilekanald.ro
El este românul care a murit în Dublin, după ce a fost înjunghiat în inimă. Victor avea doar 23 de ani
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai