Pronunţarea ÎCCJ asupra cererii de eliberare a Elenei Udrea, amânată pentru 12 decembrie

Magistrații Înaltei Curți de Casație și Justiție (ÎCCJ) au decis să amâne încă o dată pronunțarea asupra cererii de revizuire a pedepsei formulată de fostul ministru al Turismului, Elena Udrea, în dosarul Gala Bute. Noua dată la care este așteptată decizia instanței a fost stabilită pentru 12 decembrie.
Mircea Filipescu
12 nov. 2024, 17:33
Pronunţarea ÎCCJ asupra cererii de eliberare a Elenei Udrea, amânată pentru 12 decembrie

Elena Udrea a fost condamnată în aprilie 2022 la o pedeapsă de șase ani de închisoare pentru infracțiuni de corupție, incluzând luare de mită și abuz în serviciu, în dosarul cunoscut drept Gala Bute. În prezent, Udrea se află în detenție, însă avocații acesteia au formulat o cerere de revizuire a sentinței, susținând existența unor elemente noi care ar putea influența hotărârea instanței.

Amânările în acest dosar au fost numeroase. ÎCCJ a stabilit anterior pronunțarea pentru data de 1 octombrie, însă decizia a fost amânată pentru 12 noiembrie. În contextul noii amânări din 12 noiembrie, instanța a fixat pronunțarea pe 12 decembrie, când completul de 5 judecători urmează să ia o decizie finală cu privire la cererea de revizuire.

Elena Udrea, fost ministru al Turismului, a fost condamnată definitiv la șase ani de închisoare în 7 aprilie 2022. Înainte de pronunțarea sentinței, ea a părăsit România, iar autoritățile au emis pe numele său un mandat de urmărire internațională. Udrea a fost reținută în aceeași zi pe teritoriul Bulgariei, la punctul de frontieră Kulata, situat la granița cu Grecia.

Citeşte şi: Declaraţii uluitoare făcute de Vlad Pascu în faţa instanţei. Autorul accidentului de la 2 Mai l-a enervat pe judecător!

După o perioadă de arest preventiv în Bulgaria, autoritățile bulgare au aprobat extrădarea sa, iar Udrea a fost adusă în România pe 16 iunie 2022.

Între timp, Udrea a formulat o contestație la executare împotriva condamnării sale în dosarul Gala Bute. ÎCCJ a respins această contestație pe 1 noiembrie 2022. Deși hotărârea nu era definitivă, Udrea a formulat o contestație suplimentară, care a fost respinsă definitiv de ÎCCJ în luna martie 2023.

Citeşte şi: Un elev olimpic din București a devenit traficant de droguri. ”Toți profesorii știau. Nimeni nu s-a gândit la copilul ăsta, s-au gândit doar la reputația liceului”

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Top 10 cele mai sănătoase alimente din lume. Ele îți asigură aportul de vitamine de care ai nevoie
Fanatik.ro
Victor Angelescu, atac nuclear: „Am rămas siderat de ce a făcut Radu Petrescu! Lumea știe ce culori poartă sub haine! E clar că se vrea FCSB în play-off!”. Exclusiv
Capital.ro
Schimbare la ATM. Sunt înlocuite toate aceste bancomate. Anunț pentru cei care retrag sau depun numerar
Playtech.ro
Primăvara 2026 va fi atipică. Meteorologii anunță frig și ninsori până în aprilie: efectele La Niña se resimt și în România
Adevarul
Un economist traduce ce ne spune ratingul Fitch: Dacă se face rotativa, ne așteaptă prăpastia
wowbiz.ro
Imagini cumplite de la priveghiul familiei moarte în accidentul din Iași! Diana va fi înmormântată ținându-și fetița în brațe: „Dacă te-ar fi cunoscut părinții tăi…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Au apărut primele imagini de la înmormântarea afaceristului Sorin Iacob, a soției și bebelușului lor. Cei trei au fost înhumați împreună
iamsport.ro
Membrul Generației de Aur care s-a aflat în război cu Burleanu ar putea semna cu FRF după venirea lui Gică Hagi! Îl criticase pe Ilie Dumitrescu, dar acum s-a răzgândit
MediaFlux
Dezastru financiar pentru trei zodii. Ghinionistele horoscopului după 14 februarie
stirilekanald.ro
Diana va fi înmormântată cu onoruri militare. Viitoarea mămică a murit împreună cu fetița din pântec și cu soțul afacerist, Sorin Iacob, în tragedia din Iași
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat