Ce ingrediente conține Africana, ciocolata preferată a românilor. Produsul a fost luat în vizor de ANPC

Ce conține, de fapt, ciocolata Africana, pe care românii o cumpără foarte des. Produsul de doar cinci lei a fost luat în vizor de Protecția Consumatorilor.
Filip Stan
25 nov. 2024, 13:37
Ce ingrediente conține Africana, ciocolata preferată a românilor. Produsul a fost luat în vizor de ANPC
Ce ingrediente conține, de fapt, ciocolata Africana

Nu există român care să nu fi încercat măcar o dată în viață o bucată de ciocolată Africana, însă puțini știu ce ingrediente conține aceasta, de fapt. ANPC a prezentat lista de ingrediente a produsului.

Varianta cu lapte conține: zahăr, grăsimi vegetale (palmier, shea), zer praf (din LAPTE), cacao cu conținut redus de grăsime (8%), emulsifianți (lecitine din SOIA, E476), LAPTE praf degresat (1%), aromă. POATE CONŢINE ARAHIDE ŞI FRUCTE CU COAJĂ LEMNOASĂ.

Citește și: Informațiile de pe etichetele produselor alimentare care ar trebui să te facă să te gândești de două ori dacă le pui sau nu în coș

Alte două sortimente populare sunt cel cu arahide și cel cu arahide și stafide.

Cicolata Africana cu arahide conține zahăr, ARAHIDE (18%), grăsime vegetala (palmier, Shea), zer praf (din LAPTE), cacao cu conţinut redus de grăsime, emulsificatori (lecitina din SOIA, E476, lecitina din floarea soarelui), LAPTE praf degresat (0,8%), aroma. Tableta cu lapte conţine substanță uscată de cacao 8% minimum. Poate avea și varietăți SIMILARE DE NUCI.

Africana cu arahide și stafide este făcută din zahăr, arahide (7%), stafide (10%), grăsime vegetala (palmier, Shea), zer praf (din lapte), cacao cu conținut redus de grăsime, emulsificatori (lecitina din soia, E476, lecitina din floarea soarelui), lapte praf degresat (0.8%), aroma.Tableta cu lapte conține substanță uscată de cacao 8% minimum.

Citește și: Ce alimente și băuturi nu trebuie să consumi niciodată pe stomacul gol. Determină apariția afecțiunilor gastro-intestinale

Cine produce ciocolata Africana

Africana este produsă de Mondelēz International, cu distribuție în 150 de țări din întreaga lume. Este aceeași firmă care face și: Oreo, Ritz, LU, Clif Bar și Tate’s Bake Shop, dar și Cadbury Dairy Milk, Milka și Toblerone.

În 2023, compania a avut o cifră de afaceri de 36 de miliarde de dolar. Este pe locul 1 la categoria biscuiți, iar la ciocolată pe locul 2, la nivel mondial.

„Producem și vindem și gumă și bomboane, precum și diverse brânzeturi și produse alimentare și băuturi sub formă de pudră pe anumite piețe.

Avem operațiuni în peste 80 de țări și angajăm aproximativ 91.000 de angajați diverși și talentați în făbricile noastre, birourile, unitățile de cercetare și dezvoltare și activitățile de distribuție din întreaga lume”, transmit producătorii Africana.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Ce s-a ales de fostul jucător căruia Gigi Becali îi interzisese să mai dribleze la FCSB. Astăzi, a ajuns să spele mașinile bogaților
Capital.ro
Mihai Gâdea provoacă valuri în televiziune. Scandalul ar fi fost unul național: S-a încercat să fiu cumpărat cu geanta de bani
Playtech.ro
Programul supermarketurilor de Crăciun. Ce magazine sunt deschise pe 24, 25 și 26 decembrie
Adevarul
Val de concedieri la o fabrică din România, imediat după Sărbători
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
BREAKING NEWS Un avion s-a prăbușit pe un aeroport din SUA! Nu există supraviețuitori
iamsport.ro
A fost bairam! Supărarea ține puțin în Oltenia: jucătorii au aruncat cu bani în lăutari după eșecul din Conference League
MediaFlux
Bonus pentru românii care și-au plătit impozitele la timp. Anunțul Ministerului Finanțelor
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet