Ce spune Călin Georgescu în cartea sa „Cumpăna României”: „Nu vom mai lăsa hipermarketul, micromarketul şi alţi răspânditori de otrăvuri să ne hrănească”

Călin Georgescu, candidat independent, a intrat în turul doi al alegerilor prezidențiale de pe prima poziție, alături de candidata USR Elena Lasconi. Iată ce a scris fenomenul primului tur de scrutin al alegerilor din România în cartea sa „Cumpăna României”.
Alina Costache
25 nov. 2024, 16:16
Ce spune Călin Georgescu în cartea sa „Cumpăna României”: „Nu vom mai lăsa hipermarketul, micromarketul şi alţi răspânditori de otrăvuri să ne hrănească”
Călin Georgescu, candidatul-surpriză din primul tur al alegerilor prezidențiale

Candidatul independent Călin Georgescu a obținut un scor neașteptat în primul tur al alegerilor prezidențiale. El spune în cartea sa „Cumpăna României” că principala problemă a acestei lumi este consumul de resurse, potrivit publicației Economia.net, care a consultat cartea scrisă de Georgescu.

„Lumea întreagă este condusă, în esenţă, de marile corporaţii, care au două misiuni: una, să submineze viitorul unor generaţii şi al unor popoare întregi, a doua, să înlăture total orice leadership autentic politic, controlându-l şi subjugându-l financiar.

Principala problemă a acestei lumi, acum şi în viitor, este şi va fi consumul de resurse. Marile corporaţii au înfometat-o şi tot ele au însetat-o. Şi tot ele ghidonează leadership-ul politic. Compania elveţiană Nestle, de pildă, care are CEO un austriac, deţine în acest moment 70% din apa potabilă a lumii.

Un milion de metri cubi de apă, forată în ţările în care i se permite acest lucru, o costă 3,5 dolari, iar compania Nestle vinde acelaşi milion de metri cubi de apă în sticle de plastic (a se citi: deşeuri) cu 2.000.000 de dolari. Mulţi dintre dumneavoastră cunoaşteţi că băutura Coca-Cola este nocivă. Dar ceea ce trebuie să ştiţi în plus despre ea este că e făcută cu apa unor ţări unde această resursă începe să fie deficitară.

Deci, practic, bând Coca-Cola, se bea apa unor popoare care n-o mai au. Popoare întregi sunt abandonate în sete şi în foame.

La un moment dat, CEO-ul de la Nestle a spus: „Da, am dezvoltat organisme modificate genetic, dar am făcut-o pentru a hrăni lumea”. Fals! De fapt, ei au înfometat lumea!”, a scris Călin Georgescu în cartea „Cumpăna României”, consultată de Economica.net.

Citește și: George Simion îl susţine în turul doi pe Călin Georgescu. „Anul ăsta TikTok-ul dă preşedintele, nu vrem bărbaţi cu fustă în România” VIDEO

„Nu vom mai lăsa hipermarketul, micromarketul şi alţi răspânditori de otrăvuri (junk-food şi fast-food) să ne hrănească familiile. Vom cere impozitarea hranei lipsite de valoare nutritivă, a apei îndulcite” de tip Coca-Cola, a chiftelei jupuite, a chipsurilor şi a altor „bunătăţi” fabricate spre deliciul sclavilor fericiţi. În SUA, 30 de oraşe mari au în plan să pună taxe speciale pe „junk-food”, iar un ministru francez a propus triplarea taxei pe cola. 

Impozitarea alimentelor-gunoi ar reduce drastic consumul lor, iar banii obţinuţi ar putea fi folosiţi pentru sprijinirea gospodăriei ţărăneşti de subzistenţă, pe cale de dispariţie. ,,Fără comerţ liber! ” când este vorba de sănătatea populaţiei.
Vom duce o campanie de educare a publicului în privinţa „mâncării ieftine”! 

Nu există mâncare mai ieftină decât cea obţinută şi pregătită în gospodăria proprie. ,,Mâncarea ieftină” este o iluzie creată de agricultura de tip industrial, prin externalizarea adevăratului cost al alimentelor produse de acest sistem.

SUA = mâncare ieftină = o treime din cetăţenii americani diabetici sau prediabetici; 33% dintre copii şi adolescenţi suferă de obezitate. Sol şi biodiversitate distruse, ape poluate pe suprafeţe întinse, depopulare rurală în proporţii catastrofale.

,,Mâncare ieftină” şi televizor = sedativ pentru mase”, a scris Călin Georgescu în cartea „Cumpăna României”.

Citește și: CTP, Dan Negru și Lucian Mîndruță, reacții acide după ce Călin Georgescu a intrat în turul al doilea la prezidențiale: „A început invadarea României de către Rusia”

DailyBusiness
Răsturnare de situaţie, ce se întâmplă cu turul II al alegerilor. ULTIMA ORĂ
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Bzi.ro
Cum arată casa lui George Simion, din Vrancea? Motivul pentru care locuiește într-un apartament închiriat
Fanatik.ro
PPC, anunț important despre facturile la energie. Ce trebuie să știe toți cei care au contract cu acest furnizor
Capital.ro
România a pierdut cea mai iubită actriță. Românii au adorat-o. Era inteligentă, fermecătoare
Playtech.ro
Ce poți face dacă administratorul de bloc încalcă legea? Totul despre sesizări şi plângeri
DailyBusiness
Nicușor Dan: Voi participa la orice dezbatere cu George Simion
Adevarul
PSD e împărțit în două tabere. Cine vrea guvernare cu Simion şi cine e de partea lui Nicușor Dan SURSE
wowbiz.ro
BREAKING! Fostul atacant al „Generației de Aur”, internat în stare critică, după ce a suferit un infarct! Va fi operat de urgență
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Evz.ro
Alertă financiară! Populația, sfătuită să-și păstreze economiile cash
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Mihai Leu, la un pas de moarte! Vești de ultim moment de pe patul de spital: „Merg până la capăt”
Cancan.ro
Noi DETALII în cazul Mariei, tânăra de 20 de ani găsită în stare gravă după o petrecere cu șeicii din Dubai: 'Șchiopăta, iar un paznic era în spatele ei' 😲
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Avertisment pentru cei care țin banii pe card. NU veți mai putea retrage cash. Trebuie să aveți obligatoriu numerar în casă
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Moscova, atacată de Ucraina în ziua în care președintele Chinei îl vizitează pe Putin. Atacuri cu dronă și la Kiev
S-a aflat cine a depus la CCR cererea de anulare a alegerilor prezidențiale turul 1
MediaFlux
Se elimină impozite pentru două categorii de români. Ilie Bolojan a semnat decretul
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Alegerile în aer: contestația-bombă care aruncă România într-o criză democratică