Ca la noi, la nimeni. Premianţii unei şcoli din Timiş au primit în dar cărţi pentru ADULŢI

Elevii de clasa a şasea de la o şcoală din judeţul Timiş au găsit în pachetele cu premii o poveste XXX scrisă de nimeni altul decât cel considerat a fi cel mai mare povestitor din istoria literaturii române, Ion Creangă.
Romania TV
26 iun. 2013, 15:39
Ca la noi, la nimeni. Premianţii unei şcoli din Timiş au primit în dar cărţi pentru ADULŢI

Elevii de clasa a şasea de la o şcoală din Timiş, dar mai ales părinţii lor, au rămas cu gura căscată când au constatat ce premiu obscen primiseră copiii premianţi. În cartea primită cadou de la şcoală s-a strecurat şi Povestea Poveştilor, scrisă de Ion Creangă, dar care poate intra cu uşurinţă la categoria literaturii pentru adulţi, întrucât abundă în cuvinte şi întâmplări obscene.

Elevii de 13 ani de la Şcoala Gottlob din Timiş au primit premiu la sfârşit de an şcolar volumul „Amintiri din Copilărie” de Ion Creangă. Părinţii au rămas stupefiaţi când au văzut că printre poveşti este şi una în care se folosesc cuvinte indecente.

Părinţii au cerut explicaţii cadrelor didactice şi au sesizat şi Inspectoratul şcolar, care a deschis o anchetă în rândul profesorilor care s-ar putea face vinovaţi de incidentul neplăcut, potrivit România TV.

Profesorii la rândul lor se apără şi susţin că nu au ştiut că editura respectivă a reeditat în carte şi povestea cu obscenităţi. De asemenea, dascălii sunt de părere că povestea cu pricina aduce un prejudiciu de imagine şi marelui scriitor român, dar şi şcolii care a făcut pachetele cu premii pentru elevii premianţi.

 

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Incendiu puternic în București! Un depozit arde ca o torță. Au fost trimise mesaje RO-Alert
Fanatik.ro
Cum i-a dat un cap în gură Miron Cozma lui Dănuț Lupu după Jiul Petroșani – Dinamo: “Cineva a vrut să mă taie! A spart ușa și a intrat peste noi în vestiar”
Capital.ro
Reguli la bloc. Termenele trecute în lege care trebuie respectate de asociația de proprietari. Ce se face la 5, 7 și 10 zile
Playtech.ro
Cum cureți rapid oale și cratițe de grăsime, chiar și în apă rece. Trucuri testate
Adevarul
Țara care solicită anularea tuturor vizelor pentru cetățenii americani, după extinderea interdicției de călătorie impuse de Trump
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Mișcare seismică într-o zonă neobișnuită din România! Ce magnitudine a avut seismul
iamsport.ro
Bölöni a dezvăluit adevăratul motiv pentru care a plecat de la naționala României: ”Sunt numit trădător și om de bani, mă doare”
MediaFlux
Pe 29 decembrie se schimbă banii! BNR a făcut anunțul despre moneda care se va lansa în România
stirilekanald.ro
Crimă șocantă de Crăciun! Un bărbat de 36 de ani, ucis într-un scandal cu peste 20 de persoane. Victima a fost lovită în zona capului de 4 persoane, inclusiv un minor de 14 ani, pe care nu îi cunoștea
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend