Intră în vigoare un nou cod rutier. Amendă uriașă dacă șoferii nu respectă legea din 14 decembrie 2024

Intră în vigoare un nou cod rutier în Italia, prin care anumite încălcări ale legii vor fi pedepsite mai grav. De asemenea, se reglementează și regimul trotinetelor, care vor trebui să fie înmatriculate și să aibă asigurare.
Mircea Filipescu
11 dec. 2024, 11:31
Intră în vigoare un nou cod rutier. Amendă uriașă dacă șoferii nu respectă legea din 14 decembrie 2024

Intră în vigoare un nou cod rutier în Italia începând cu 14 decembrie, care aduce obligația de înmatriculare a trotinetelor, amenzi mai mari pentru șoferii ce conduc sub influența alcoolului și pentru cei ce folosesc telefonul la volan, anunță Corriere della Sera.

Intră în vigoare un nou cod rutier în Italia. Care sunt principalele prevederi

Persoanele care sunt surprinse folosind telefonul la volan vor primi o amendă cuprinsă între 250 și 1.000 de euro, iar în caz de recidivă amenda urcă la 1.400 de euro. În plus, permisul poate fi suspendat pe o perioadă de până la trei luni.

Pentru conducerea sub influența alcoolului, sancțiunea este cuprinsă între 573 și 6.000 de euro, iar permisul de conducere se suspendă pentru o perioadă de până la doi ani, și închisoare de la trei luni la un an. Șoferii ce depășesc limitele de viteză cu mai mult de 10km/h și cu cel mult 40km/h primesc o sancțiune cuprinsă între 173 și 694 de euro.

Citește și : UE ar putea dicta sancţiuni împotriva Rusiei pentru atacul de la alegerile din România

În cazul în care viteza legală este depășită în interiorul unei zone construite și de cel puțin două ori într-un an, sancțiunea se ridică la între 220 și 880 de euro, iar permisul de conducere poate fi suspendat de la 15 la 30 de zile.

Persoanele care abadonează animale pe stradă sunt și ele vizate de noul cod rutier. Permisul lor va fi suspendat sau revocat pe o perioadă cuprinsă între șase luni și un an.

În cazul consumului de alcool, dacă alcoolemia este cuprinsă între 0,5 și 0,8 grame pe litru, sancțiunea este cuprinsă între 573 și 2.170 de euro, însoțită de suspendarea permisului între trei și șase luni. Dacă alcoolemia este între 0,8 și 1,5 grame pe litru, pedeapsa este dublă. Astfel, șoferul va fi arestat până la 6 luni, iar amenda va fi între 800 și 3.200 de euro.

Citește și : Se schimbă banii! Euro va fi utilizat în locul monedei naționale. Ce se întâmplă de la 1 ianuarie 2026

Dacă alcoolemia depășește 1,5 grame pe litru, infracțiunea se pedepsește cu închisoare, de la 6 luni la un an, și amendă de la 1.500 la 6.000 de euro, precum și prin suspendarea permisului de conducere între unul și doi ani.

Conducătorii de trotinete vor trebui să aibă plăcuță de înmatriculare, deci să le înregistreze, precum și să folosească o casă și să aibă asigurare.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
Donald Trump a interzis fanilor din încă două țări să intre în SUA pe durata Cupei Mondiale 2026. Ce alte națiuni au ajuns pe lista roșie
Capital.ro
Călin Georgescu a primit decizia definitivă privind controlul judiciar. Este și bun de plată. Ce sumă îl obligă Tribunalul București să achite
Playtech.ro
Ce venituri urmărește ANAF cel mai atent. Când apare riscul unui control
Adevarul
O fotografie cât o mie de cuvinte, cu Maia Sandu. Detaliul surprins la plecarea din Grecia spre Olanda
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un ciclon puternic amenință Europa! Cum se va manifesta fenomenul și ce țări vor fi afectate
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Pensii tăiate pentru o mare categorie de români. Cine sunt cei vizați de proiect
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”