Atac cu drone la granițele României. MApN: Forțele ruse au atacat din nou

Este din nou alertă la granițele României. MApn Informează că un nou atac cu drone a avut loc noaptea trecută la granițele țării noastre. A fost emis mesaj RO-alert.
Alina Costache
30 ian. 2025, 08:06
Atac cu drone la granițele României. MApN: Forțele ruse au atacat din nou

Atac cu drone la granițele României. Ministerul Apărării informează că rușii au atacat din nou cu drone obiective civile şi de infrastructură portuară din Ucraina, în apropierea frontierei cu România, în judeţul Tulcea.

UPDATE ISU Tulcea: Nu au fost primite apeluri la 112 după atacul cu drone de la graniţă, din noaptea de miercuri spre joi, a anunţat ISU Tulcea. Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă a emis un mesaj RO-alert prin care informa populaţia din zona de Nord a judeţului Tulcea despre posibilitatea căderii unor obiecte din spaţiul aerian, în zona de graniţă a României cu Ucraina.

Potrivit ISU Tulcea, avertizarea a fost transmisă în urma informaţiilor primite din partea MApN: „Mesajul a fost transmis în jurul orei 03:37, iar avertizarea a avut o durată de 90 de minute”.

„În cadrul dispeceratului ISU Tulcea nu au fost înregistrate apeluri la numărul unic de urgenţă 112”, arată pompierii din Tulcea.

Forţele ruse au atacat din nou, cu drone, obiective civile şi de infrastructură portuară din Ucraina, joi dimineaţa, în apropierea frontierei cu România, în judeţul Tulcea, a transmis MApN.

Atac cu drone la granițele României. Au fost emise mesaje Ro-alert

”Forţele ruse au atacat din nou, cu drone, obiective civile şi de infrastructură portuară din Ucraina, în primele ore ale zilei de joi, 30 ianuarie, în proximitatea frontierei cu România, în judeţul Tulcea. Sistemele de monitorizare şi supraveghere ale Ministerului Apărării Naţionale au semnalat evoluţia unor drone în spaţiul aerian ucrainean, pe trasee de zbor în apropierea frontierei cu România. Ca urmare a acestei situaţii, două aeronave F-16 ale Forţelor Aeriene Române, aflate în Serviciul de Luptă Poliţie Aeriană, au decolat din Baza 86 Aeriană de la Borcea, în jurul orei 3.40. Aeronavele au revenit în bază în jurul orei 5.00”, anunţă MApN.

Citește și Un avion de pasageri s-a ciocnit cu un elicopter al armatei SUA. 18 cadavre au fost scoase din râul Potomac

Inspectoratul General pentru Situații de Urgență au emis Ro-Alert pentru localnicii din județul Tulea la ora 03.30, iar la ora 4.50 a fost declarată încetarea măsurilor de alertare în zonele vizate.

Potrivit datelor  furnizate de sistemele radar ale Forţelor Aeriene Române, nu au existat pătrunderi ale ţintelor aeriene monitorizate în spaţiul aerian naţional.

Forţele MApN vor face cercetări la fața locului și vor continua misiunile de supraveghere a spaţiului aerian. De asemenea structurile aliate sunt informate în timp real cu privire la situaţiile generate de atacuri.

Ministerul Apărării Naţionale transmite un mesaj ferm de condamnare a acestor atacuri executate de Federaţia Rusă împotriva unor obiective şi elemente de infrastructură civilă ucrainene, care sunt nejustificate şi în gravă contradicţie cu normele de drept internaţional.

Citește și MApN demască dezinformarea rusă despre atacurile cu drone în apropierea graniței cu România și implicarea falsă a forțelor române

 

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Jucătorul pierdut gratis de UTA și-a găsit echipă în SuperLiga. Cu cine semnează puștiul cu o poveste de film. Exclusiv
Capital.ro
Românii, peste media UE la ore lucrate: diferențe majore între statele europene
Playtech.ro
România se împrumută tot mai mult. Cum te afectează creșterea datoriei externe la rate, taxe și prețuri
Adevarul
Rusia ar pierde războiul din Ucraina, iar Putin devine tot mai imprevizibil și mai periculos
wowbiz.ro
Adi Sînă, acuzat de fostul coleg de la Akcent, Sorin Brotnei, că a destrămat trupa. Declarații explozive: „El lua mai mult și voia mai mult”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Băiat de 14 ani, înecat într-un iaz din Dorohoi. Medicii nu l-au mai putut salva
iamsport.ro
A distrus o națională de la CM 2026: ”Catastrofală, cea mai grețoasă echipă! Nici România lui Edi Iordănescu nu juca mai rău, era exclusă dacă exista un vot al publicului”
MediaFlux
Românii vor fi urmăriți direct de ANAF. Baze de date la dispoziția Fiscului
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți