Remus Pricopie, rectorul SNSPA, solicită CCR menținerea soluției de respingere a candidaturii lui Călin Georgescu la alegerile prezidențiale din mai

Rectorul Școlii Naționale de Studii Politice și Administrative, Remus Pricopie, a depus un Memoriu amicus curiae la Curtea Constituțională, pledând pentru menținerea deciziei de respingere a candidaturii lui Călin Georgescu la alegerile prezidențiale.
Filip Stan
11 mart. 2025, 11:35
Remus Pricopie, rectorul SNSPA, solicită CCR menținerea soluției de respingere a candidaturii lui Călin Georgescu la alegerile prezidențiale din mai
CCR analizează sâmbătă candidatura lui Călin Georgescu. BEC a trimis contestațiile depuse împotriva candidaturii sale către Curte

Remus Pricopie, rectorul SNSPA, solicită CCR menținerea soluției de respingere a candidaturii lui Călin Georgescu la alegerile prezidențiale din luna mai. Acesta a înaintat un memoriu la CCR în contextul contestației formulate de Călin Georgescu împotriva deciziei prin care Biroul Electoral Central a respins înregistrarea candidaturii sale pentru alegerile prezidențiale.

”În cadrul acestui Memoriu, prof. univ. dr. Remus Pricopie a solicitat Curții Constituționale menținerea soluției de respingere a candidaturii domnului Călin Georgescu, argumentând că înregistrarea acesteia contravine dispozițiilor constituționale și a hotărârilor CCR nr. 2 și nr. 32 din 2024. Motivele invocate în document fac referire la încălcarea condițiilor de eligibilitate prevăzute de Constituția României, în special ale art.1 alin. (3) și (5), ale art. 82 alin. (2), corelate cu articolele 148 și 149. Aceste dispoziții subliniază respectarea valorilor democrației, statului de drept, Constituției și a angajamentelor internaționale ale României, respectiv apartenența țării la Uniunea Europeană și NATO”, a transmis SNSPA într-un comunicat de presă.

Citește și: Victor Ciutacu: „Georgiștii și toți istericii loviți de sindromul suveranismului biruitor acuză-n cor că faimosul stat paralel i-ar face, de fapt, pârtie lui Crin Antonescu…”

Conform sursei citate, prin această acțiune, rectorul SNSPA își reafirmă ‘angajamentul față de principiile statului de drept, valorile democratice și respectarea normelor constituționale’ în cadrul procesului electoral din România.

‘Depunerea acestui Memoriu amicus curiae survine după ce Biroul Electoral Central a confirmat obiecțiile ridicate anterior de rectorul SNSPA, prof. univ. dr. Remus Pricopie, privind neîndeplinirea criteriilor constituționale de către domnul Călin Georgescu, pentru înregistrarea candidaturii la funcția de Președinte al României din anul 2025’, se arată în comunicat.

Citește și: George Simion acuză Guvernul că face poliție politică, după ce cinci deputați AUR au fost chemați la Parchetul General: „Procurorul execută comenzile șoptite în holurile întunecate ale ambasadelor străine”

Remus Pricopie a depus pe data de 7 martie, la Biroul Electoral Central, o contestație la înregistrarea candidaturii lui Călin Georgescu pentru alegerile prezidențiale.

Curtea Constituţională dezbate marţi, de la ora 17.00, contestaţii privind candidaturile la alegerile prezidenţiale, inclusiv pe cea a lui Călin Georgescu faţă de decizia BEC de respingere a candidaturii sale

Este de aştptat ca simpatizanţii lui Călin Georgescu să se adune din nou la Palatul Parlamentului, unde se află sediul Curţii Constituţionale, aşa cum au făcut şi luni, deşi la acel moment Curtea nu avea programate activităţi legate de alegeri. Luni seară, un bărbat de 43 de ani, despre care există indicii că a participat la actele de violenţă de duminică seară, de la BEC, a fost scos din mulţime şi dus la Parchet. Totodată, jandarmii au întocmit două acte de sesizare a organelor de urmărire penală pentru portul de obiecte periculoase şi trafic/consum de droguri şi au dat şapte amenzi.

 

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Teorie halucinantă. Supraviețuitorul din avionul prăbușit nu era de fapt în avion?
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Fructul bogat în potasiu și minerale care ajută la scăderea tensiunii. Se găsește în toate magazinele din România la un preț mic, dar puțini români știu ce beneficii are
Capital.ro
Proprietarii de la bloc NU au voie. Se obține obligatoriu acordul vecinilor. Nu poți schimba în propriul apartament
Playtech.ro
Pericol ascuns în bucătărie: acest aparat provoacă cele mai multe incendii vara. Nu-l lăsa în priză
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Primul reproș la adresa lui Nicușor Dan în coaliție. „În loc să-l desemneze pe Bolojan premier, a întărit PSD” SURSE
wowbiz.ro
Când intră prima tranșă de bani din 2025 pe cardul de alimente. Voucherele sociale au o valoare mai mică în acest an!
Spynews
Dinu Maxer contrazice zvonurile că și-a schimbat religia pentru Magdalena Chihaia! Ce decizie au luat înainte de nuntă
Spynews
Alex Bodi, prima reacție după ce s-a zvonit că a fost atacat de Gabi Tamaș, prietenul lui Dan Alexa: ”V-au bătut alții femeile”
Evz.ro
Ungaria schimbă regulile jocului. Ce trebuie să știe românii care trec granița
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Serena Williams, imagini incendiare în costum de baie, după ce a slăbit enorm
kanald.ro
Destin frânt la doar 18 ani. Darius este tânărul care a murit pe loc, în Maramureș, după ce a intrat cu mașina în zidul unei case
Cancan.ro
Fosta soţie a lui Ciprian Pian face mărturisiri cutremurătoare: prima nevastă a interlopului a... 'Mi-au luat copilul, i-au spus că am murit și...'
Playsport.ro
Începând cu 20 iunie, UE forțează producătorii: telefonul tău trebuie să reziste la 800 de...
Capital.ro
Se pune limită la apă. Proprietarii de case trebuie să declare cantitatea consumată. Decizia se aplică din 6 august 2025
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
stirilekanald.ro
Trei eleve au înconjurat un pensionar și l-au bătut crunt în plină stradă. Medicii nu l-au mai putut salva
Moment decisiv pentru România: Ilie Bolojan face pasul la guvernare
MediaFlux
Şedinţele de spiritism ale Reginei Elisabeta. Caietele cu însemnări au fost arse de Regele Carol I
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Casa Regală britanică e în doliu. A murit prietenul prințului William, viitorul rege e devastat