Cum se simte Papa Francisc. Vaticanul a făcut un anunț de ultima oră

Viaţa Papei Francisc nu mai este în pericol, anunţă Vaticanul. El continuă ”terapia medicală” la spital şi urmează să fie externat peste câteva zile.
Alina Costache
11 mart. 2025, 15:12
Cum se simte Papa Francisc. Vaticanul a făcut un anunț de ultima oră

Starea de sănătate a Papei Francisc, spitalizat de peste trei săptămâni din cauza unei duble pneumonii, ”se consolidează”, iar medici au decis că viaţa lui nu mai este în pericol, a anunţat Vaticanul.

”Ameliorările înregistrate în zilele precedente s-au consolidat şi mai mult, aşa cum confirmă analizele sanguine (…) şi răspunsul bun la tratamentul medicamentos. Din aceste motive, medicii au decis azi (luni) să ridice prognosticul” rezervat, se arată în acest buletin medical.

Starea sa clinică ”rămâne stabilă”, însă, ”având în vedere complexitatea tabloului clinic şi importantul tablou infecţios prezentat la internare, va fi necesar ca Papa Francisc să continue, timp de încă câteva zile, terapia medicală farmacologică în mediul spitalicesc”, se arată în comunicat.

Citește și: Adrian Marinescu, despre starea de sănătate a Papei Francisc: „Lucrurile pot deveni imprevizibile”

Vaticanul sugerează astfel că Papa Francisc ar putea să fie externat în zilele următoare.

Luni dimineaţa, înainte de ridicarea prognostiului rezevat, o sursă de la Vatican declara că este ”prea devreme să vorbim despre o întoarcere la Reşedinţa Sfânta Marta”, unde locuieşte Papa în Cetatea Vaticanului

Starea sănătăţii şefului Bisericii Catolice, care a început să reacţioneze bine la tratamentul administrat împotriva unei duble pneumonii, a înregistrat ”ameliorări uşoare”, anunţa în weekend Vaticanul.

”Papa a petrecut o noapte calmă. Se odihneşte”, anunţa Vaticanul luni dimineaţa, în ultimul buletin de sănătate.

Duminică, Suveranul Pontif a comunicat un text scris pentru rugăciunea Angelus, în care le-a mulţumit celor care se oferă voluntari pentru a ajuta persoanele aflate la nevoie, lăudându-le ”apropierea şi tandreţea”.

”Trăiesc şi eu experienţa grijii serviciului şi tandreţea atenţiei, mai ales din partea medicilor şi personalului de îngrijire, cărora le mulţumsc din adâncul sufletului”, a subliniat el.

În ultimii ani, Jorge Bergoglio, ales Papă la 13 martie 2013, a avut mai multe probleme de sănătate, de la o operaţie la colon în 2021 la o hernie în 2023, însă de această dată este vorba despre cea mai îndelungată şi mai gravă spitalizare din pontificatul său.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
„Offside!” Andrei Cordea, ironie maximă pe internet după controversa de la CFR Cluj – Universitatea Craiova. Foto
Capital.ro
Șoferii care trebuie să obțină un alt permis de conducere. Se face solicitare și se achită taxa. Cel național nu este recunoscut
Playtech.ro
Grădinițe de vară 2026 în București. Ce sectoare continuă programul și când încep înscrierile
Adevarul
Cum îți treci casa pe numele copilului fără să îți pierzi dreptul de a locui în ea
wowbiz.ro
Ultimele ore din viața Aliciei, eleva ucisă pe câmp în Bihor. Mesajul care spune totul despre ea și apelul video făcut înainte de tragedie
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS A fost prins bărbatul suspectat că i-a luat viața fetei de 18 ani găsită pe un câmp din Bihor. Acesta se ascundea într-un lan de rapiță
iamsport.ro
Lovitură la Tribunal pentru omul care visa să ia FCSB! Marian Ceaușescu a izbucnit: ”Șpăgarule!”
MediaFlux
Nicușor Dan, anunț de ultimă oră. Ce guvern va avea România
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi