ANAF, cu ochii pe Uber, Bolt și BlackCab. Se verifică totul, nu scapă nimeni de Fisc!

Operatorii de platforme digitale de transport alternativ, cum sunt Uber, Bolt și BlackCab, vor fi obligați de ANAF să raporteze lunar, în detaliu, numeroase informații.
Irina Dumitrescu
21 mart. 2025, 22:57
ANAF, cu ochii pe Uber, Bolt și BlackCab. Se verifică totul, nu scapă nimeni de Fisc!

Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) e cu ochii pe operatorii platformelor de ride-sharing precum Uber, Bolt și BlackCab. Acestea vor fi obligate să raporteze la Fisc, în fiecare lună, informații despre firmele care operează pe aceste platforme, mașinile folosite, sumele încasate pentru curse, kilometrii parcurși și șoferi (nume, CNP etc.).

Măsura era pregătită de ANAF încă de anul trecut. A fost aprobată acum și va fi aplicată începând cu a doua jumătate a lunii mai, potrivit profit.ro.

Conform datelor centralizate de autorități, în 2023, peste 56.000 de șoferi care lucrau pe Uber, Bolt și BlackCab nu figurau ca salariați.

În acest context, din a doua jumătate a lunii mai, operatorii platformelor de ride-sharing bor trebui să raporteze la ANAF toate informațiile menționate anterior, urmărindu-se printre altele stoparea evaziunii fiscale și mărirea transparenței în domeniul transportului de persoane.

Citește și Anunţul BNR despre banii românilor făcut chiar înainte de weekend. Veste proastă pentru cei care ţin euro la saltea

Conform sursei citate, formularul cu informațiile cerute de ANAF va trebui completat și depus de către operatorii platformelor digitale până în ultima zi calendaristică a lunii următoare perioadei de raportare.

„Decizia vine în urma discuțiilor și dezbaterilor cu operatorii de platforme digitale și cu cei din industria de taxi și sunt menite a spori transparența în transportul de persoane. În acest sens, Guvernul și-a îndeplinit promisiunile referitoare la transparentizarea sumelor de bani plătite operatorilor de transport alternativ și a făcut un pas important în stoparea evaziunii fiscale”, explică surse oficiale.

Demersul ANAF privind declarațiile pe care trebuie să le depună operatorii platformelor de ride-sharing vizează așadar inclusiv combaterea muncii ”la gri”, respectiv a cazurilor în care se declară că unii șoferi lucrează un număr de ore mic, însă, din datele operatorilor de platforme, respectivul număr este considerabil mai mare.

ANAF și-a intensificat recent acțiunile de combatere a evaziunii fiscale la companiile de transport alternativ/ridesharing. La începutul lunii martie, Fiscul a comunicat că inspectorii Direcției generale antifraudă fiscală (DGAF) au constatat, în cazul unei firme din București care activează pe piața de transport alternativ de persoane prin intermediul platformelor online, că în perioada iulie 2022 – octombrie 2024, a avut salariați fără întocmirea documentelor legale de angajare și fără plata contribuțiilor la bugetul de stat.

De asemenea, sumele de bani încasate de la operatorii platformelor online au fost transferate din conturile societății în conturile personale ale administratorului, de unde ulterior au fost făcute plăți către salariați (șoferi), înregistrându-se și un prejudiciu la bugetul de stat de trei milioane lei. De asemenea, săptămâna aceasta, Antifrauda a anunțat că a descoperit,în urma unui control la o firmă, cu sediul în județul Ilfov, care desfășoară activitate de transport alternativ de persoane prin intermediul platformelor Uber și Bolt, că, în perioada ianuarie 2023 – iunie 2024, aceasta a obținut venituri în valoare de 5,23 milioane de lei, fără a se înregistra în scopuri de TVA și fără a declara impozitul pe veniturile microîntreprinderilor/impozitul pe profit datorat bugetului general consolidat, mai notează sursa citată.

Citește și Consiliul Concurenţei a prins comercianţii cu „oul vopsit”: Cinci companii, amendate pentru înţelegeri privind creșterea preţurilor la ouă 

DailyBusiness
Bolojan promite sprijin pentru peste 400 de persoane afectate de explozia din Rahova: 45 de locuințe sunt asigurate
Spynews
Top 5 cele mai sigure locuri în care te poți muta dacă izbucnește al Treilea Război Mondial. De ce sunt ele recomandate
Fanatik.ro
CS Rapid, lider detașat lista „rușinii” din sport publicată de ANAF! Ce echipe mai apar cu datorii uriașe
Capital.ro
UPDATE Decizie luată de judecători: Călin Georgescu rămâne sub control judiciar
Playtech.ro
Ce trebuie să verifice administratorul de bloc în apartamente. Obligațiile legale pe care puțini locatari le cunosc
Adevarul
Dezamăgirea unui cuplu britanic după 9 ani în Bulgaria: „Pensionarea de vis s-a transformat în coșmar. Am fost aproape omorâți de sistemul medical”
wowbiz.ro
Moartea unei românce, surprinsă pe camerele de supraveghere! Ana era îngrijitoare în Italia și a avut un sfârșit tragic. Ce s-a întâmplat cu ea, cutremurător
Economica.net
Tancuri noi pentru România şi o scurtă istorie a tancului românesc TR-85M1 BIZONUL - Ce este programul "Tanc principal de luptă"
Prosport.ro
FOTO. Sabalenka și Badosa, în costum de baie, au încins imaginația fanilor
kanald.ro
Cum și-a prevestit sfârșitul gravida care a murit în explozia din Rahova. Mama tinerei a făcut dezvăluiri sfâșietoare: "Sună-mă să vezi dacă mă mai trezesc!"
Cancan.ro
O milionară din România, victimă în blocul groazei! Ce ”fabrică de bani” se afla la etajul 5, lângă apartamentul pulverizat al avocatei Vasilica Enache
iamsport.ro
Fotbalistul talentat ca Gică Hagi a ajuns într-o situație grea. Două hemoragii cerebrale în 4 luni, 3 zile în comă. Drama unei legende țintuite într-un scaun cu rotile
MediaFlux
„Asta înseamnă să fii mafiot”: Pe Giovani Becali îl dă frigul afară din casă! Și-a cumpărat calorifer electric „de firmă” de la Dedeman FOTO și VIDEO PAPARAZZI
stirilekanald.ro
VIDEO Declarații dureroase după moartea gravidei care locuia în blocul unde s-a produs explozia. Va fi îngropată înainte de nuntă, în mireasă: „Nu are ce să mai îmbrace, o punem deasupra”
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi