Boc despre Ponta: Pentru shopping, nu trebuia să ia o aeronavă să meargă în China VIDEO

Emil Boc afirmă că actualul şef al Guvernului, Victor Ponta, "nu a plecat cu niciun mandat" şi "nu a venit cu niciun proiect" din vizita în China, adăugând că "pentru shopping" acesta nu trebuia să ia o aeronavă, ci putea merge "privat, cu Turkish Airlines".
Romania TV
10 iul. 2013, 12:26
Boc despre Ponta: Pentru shopping, nu trebuia să ia o aeronavă să meargă în China VIDEO

Emil Boc a fost întrebat, miercuri, într-o conferinţă de presă, cum comentează criticile preşedintelui Traian Băsescu la adresa vizitei în China a premierului Victor Ponta, el spunând că reacţia şefului statului i se pare firească, transmite corespondentul MEDIAFAX.

„L-a criticat pe Ponta pentru că nu a văzut nimic concret. Mi se pare firesc. Nu a plecat cu niciun mandat, nu a venit cu niciun proiect. Pentru shopping nu trebuia să ia o aeronavă să meargă în China, se putea duce şi privat, cu Turkish Airlines”, a spus Boc.

Întrebat, în continuare, cum comentează faptul că premierul Ponta a afirmat că nu avea nevoie de mandat pentru vizite, Boc a răspuns: „Asta e capacitatea de înţelegere a unui prim-ministru care nu ştie să citească Constituţia, când spune că preşedintele este şeful statului nu spune că este şeful statului doar în raport cu UE şi nu în raport şi cu alte ţări din lume. Atâta înţelege, atâta poate, ce să-i faci, nu ai altă alternativă”.

El a menţionat că după vizita pe care a făcut-o în China, în timpul mandatului său de prim-ministru, a lăsat cinci proiecte mari care sunt, în continuare, pe agenda Guvernului, şi anume investiţiile de la hidrocentrala Tarniţa-Lăpuşteşti, Centura de Sud a Capitalei, podul de la Brăila, investiţiile de la Rovinari şi Turceni, aflate în fază de finalizare, şi un proiect stabilit cu prim-ministrul chinez.

„Comisiile mixte de la Ministerul Economiei au lucrat şi pregătit investiţiile care sper să se concretizeze, inclusiv cea de la Tarniţa-Lăpuşteşti, care a fost unul dintre proiectele de bază pe care le-am stabilit, pe lista scurtă, în memorandumul dintre guvernele României şi Chinei”, a menţionat Emil Boc.

Preşedintele Traian Băsescu declara, joia trecută, la Digi 24, că turneul „catastrofal ca imagine şi eficienţă” al premierului Victor Ponta în Asia ar trebui să îl supere, menţionând că şeful Guvernului a plecat fără mandat, deşi ar fi fost obligatoriu.

De asemenea, Băsescu spunea că încheierea unui parteneriat strategic cu China vine în contradicţie cu cel pe care România deja îl are cu SUA.

Premierul Victor Ponta a replicat atunci arătând că nu i-a cerut nimeni vreun mandat şi nici nu l-a întrebat de preşedintele Traian Băsescu în ţările din Asia vizitate recent, adăugând că mandatul este obligatoriu, conform deciziei Curţii Constituţionale, doar pentru reuniunile Consiliului European.

El a precizat că nu îi va solicita preşedintelui un mandat nici la următoarele vizite pe care le va efectua în străinătate.

Premierul Victor Ponta afirma că a călătorit în ţările din Asia cu o aeronavă a companiei Tarom, în baza unui contract încheiat de Guvern pentru această deplasare. „Am încheiat un contract pentru această vizită, iar costul o să fie public, eu nu-l ştiu, nu am încheiat eu contractul. Am considerat că este normal să folosesc o aeronavă a Tarom, nu de la altă firmă”, spunea Ponta.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
La 4 ani de la retragerea din activitate, Ana Maria Brânză face un anunț neașteptat. Cum se simte acum, de fapt ”Am început să caut ajutor”
Capital.ro
Doliu în televiziune! Cel mai frumos actor actor s-a stins din viață. Toată lumea l-a văzut în seriale la TV
Playtech.ro
Câţi de 9 vezi în imaginea de mai jos: ai 20 de secunde la dispoziţie pentru a da răspunsul corect
Adevarul
Putin s-a adresat națiunii având în spate o hartă uriașă a Rusiei. Cum stau lucrurile în realitate pe câmpul de luptă din Ucraina, potrivit analiștilor
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Bölöni l-a numit ”cel mai bun din Europa” pe fotbalistul Generației de Aur: ”Peste Beckenbauer! Era elegant și eficace”
MediaFlux
Cum a ajunbs România bătaia de joc a importatorilor. Mâncăm "furaje pentru animale"
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet