Prognoza meteo 2 aprilie. Ploi, vijelii și răcire accentuată a vremii în toată țara

Vremea se răcește în toată țara. Va ploua în Transilvania, Moldova, Oltenia și Muntenia și pe arii restrânse în celelalte regiuni. La altitudini mari vor fi precipitații sub formă de lapoviță și ninsoare.
Alina Costache
01 apr. 2025, 14:51
Prognoza meteo 2 aprilie. Ploi, vijelii și răcire accentuată a vremii în toată țara

Prognoza meteo 2 aprilie. La noapte, cerul va avea înnorări temporare și vor fi averse local în zona montană, în sudul Banatului, Oltenia, Muntenia și Dobrogea și izolat în Transilvania și Moldova. La altitudini în general de peste 2000 m vor fi precipitații sub formă de lapoviță și ninsoare. Vântul va sufla slab și moderat, cu intensificări în a doua parte a intervalului în regiunile estice unde vor fi rafale de 50…60 km/h, dar pe arii restrânse și cu viteze mai mici și în Banat și Crișana. Temperaturile minime se vor încadra între 2 și 9 grade. Izolat se va forma ceață.

București. Cerul va avea înnorări și vor fi posibile averse slabe. Vântul va sufla moderat. Temperatura minimă va fi de 8…9 grade.

Citește și: EXCLUSIV – Meteorologul Florinela Georgescu (ANM) anunță fenomene de iarnă în mai multe zone

 

Prognoza meteo 2 aprilie MIERCURI

Valorile termice vor scădea în jumătatea nordică a țării, iar în rest vor fi comparabile cu cele din ziua anterioară. Cerul va avea înnorări temporare și vor fi averse în zona montană, local în Transilvania, Moldova, Oltenia și Muntenia și pe arii restrânse în celelalte regiuni. La altitudini mari vor fi precipitații sub formă de lapoviță și ninsoare. Izolat cantitățile de apă vor depăși 15…20 l/mp. Vântul va sufla slab și moderat, cu intensificări mai ales ziua în zona montană înaltă, în sudul și centrul Moldovei, în estul și în nord-estul Munteniei, precum și în nordul Dobrogei, unde vor fi viteze la rafală de 50…60 km/h, dar pe arii restrânse și cu viteze mai mici și în Banat, Crișana, restul Moldovei și al Dobrogei. Temperaturile maxime se vor situa între 9 și 20 de grade, iar cele minime între 2 și 8 grade. Dimineața și noaptea, izolat va fi ceață.

București. Cerul va avea înnorări și trecător vor fi averse. Vântul va sufla slab și moderat, cu ușoare intensificări ziua, când la rafală se vor atinge viteze în general de 35…40 km/h. Temperatura maximă va fi de 16…17 grade, iar cea minimă de 6…8 grade.

Citește și: Episod de iarnă la început de aprilie în România. Meteorologii au emis și avertizări cod galben de vânt

 

Prognoza meteo JOI
Valorile termice vor fi apropiate de cele specifice perioadei în majoritatea zonelor. Cerul va avea înnorări temporare și vor fi averse în zona montană, local în Banat, Transilvania, Moldova, Oltenia și Muntenia și pe arii restrânse în rest. La altitudini mari la munte vor fi precipitații sub formă de lapoviță și ninsoare. Vântul va sufla slab și moderat, cu unele intensificări pe parcursul zilei în estul, sudul și nord-vestul țării. Temperaturile maxime se vor încadra între 7 și 17 grade, iar cele minime între 1 și 9 grade. Dimineața și noaptea, pe alocuri va fi ceață.

București. Valorile termice vor fi apropiate de cele specifice datei. Cerul va avea înnorări și temporar vor fi averse slabe. Vântul va sufla slab și moderat, cu unele intensificări pe parcursul zilei. Temperatura maximă va fi de 15…16 grade, iar cea minimă de 5…7 grade.

 

Prognoza meteo VINERI
În cea mai mare parte a țării, dar cu precădere în nord și în est, valorile termice diurne vor fi în creștere, astfel că vremea va deveni caldă pentru această perioadă. Temperaturile maxime se vor încadra în general între 15 și 20 de grade, iar cele minime vor fi cuprinse în marea lor majoritate între 2 și 9 grade. Cerul va fi variabil, cu înnorări temporare; va ploua, mai ales cu caracter de aversă, local în zona de munte și pe arii restrânse în restul teritoriului. Vântul va sufla slab și moderat. Dimineața și noaptea izolat se va semnala ceață, cu probabilitate mai mare în vest și sud-vest.

București. Cerul va fi variabil, cu înnorări temporare și vor fi posibile averse de scurtă durată, mai ales în prima parte a zilei. Vântul va sufla slab până la moderat. Temperatura maximă va fi de 16…18 grade, iar cea minimă de 6…8 grade.

 

Prognoza meteo SAMBATA
În vestul, centrul și nordul țării, valorile termice vor fi în scădere, apropiindu-se de normele perioadei, cerul va fi mai mult noros, iar aria ploilor (în general moderate cantitativ) va fi în extindere; în zona montană, cu precădere în a doua parte a intervalului, vor fi mai ales ninsori și lapoviță, iar precipitații mixte vor fi posibile noaptea și în nordul Moldovei și izolat în vest-nord-vest. În celelalte regiuni, vremea va fi caldă, cerul va fi variabil, cu înnorări temporare și pe alocuri vor fi averse de ploaie, izolat însoțite de descărcări electrice. Vântul va avea intensificări la munte, în special pe creste și în regiunile vestice, local în centru și nord-est, iar noaptea îndeosebi în sud-vestul teritoriului. Temperaturile maxime se vor încadra între 13 și 21 de grade, iar cele minime vor fi cuprinse între 0 și 8 grade, ușor mai ridicate în Dobrogea.

București. Vremea va deveni mai caldă decât normal în această perioadă. Cerul va fi variabil, cu înnorări temporare, iar probabilitatea de ploaie va fi redusă. Vântul va sufla slab și moderat. Temperatura maximă se va situa în jurul a 20 de grade și cea minimă va fi de 7…9 grade.

DailyBusiness
Fructele au devenit un motiv major pentru care România a văzut o creștere a inflației în iulie
Spynews
Nouă copii, căutați toată noaptea în munți, după ce s-au rătăcit, prin frig și întuneric. În ce stare i-au găsit salvamontiștii | FOTO
Bzi.ro
Andreea Marin arată fabulos la 50 de ani! Cum reușește vedeta să se mențină în formă! Face asta timp de 2 ore pe săptămână – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Gest extrem făcut de o mamă. Femeia a dat poneiul fiicei sale unei grădini zoologice pentru a fi mâncat de lei. „Nu am niciun regret”
Capital.ro
Apare o nouă taxă. Impozit pentru locuințele ocupate de proprietari
Playtech.ro
Când și la ce tip de renovare nu ești obligat să-ți anunți vecinii
Adevarul
Care a fost cu adevărat primul automobil românesc sută la sută. Nu este vorba despre Dacia
wowbiz.ro
Alertă de inundații în 29 de județe! Hidrologii au emis cod galben de viituri pentru următoarele ore. Care sunt zonele afectate?
Evz.ro
Împărăteasa, ucisă de un anarhist. Nimeni nu a observat
Prosport.ro
Interzis cardiacilor! Cea mai frumoasă prezentatoare TV s-a filmat în timp ce făcea duș la piscină
kanald.ro
Un român a murit în Grecia, după ce a căzut de pe un dig. Bărbatul nu a mai putut fi salvat
Cancan.ro
Alertă în România: închideți geamurile și nu ieșiți din case! 29 de județe, afectate de avertizarea ANM
iamsport.ro
Șocant! Cât cere ANAF Cluj pe mașina din imagine: 'E cu tot cu șofer și teren?'
MediaFlux
Întârzieri la pensii și salarii. Consilierul lui Nicușor Dan dă vestea proastă românilor
stirilekanald.ro
Ilie Bolojan, apel public pentru adoptarea pachetului 2 de măsuri: ”Nu există altă soluție”. Ce le-a transmis colegilor de coaliție: ”La veștile proaste rămân foarte puțini”
FURTUNĂ ELECTRICĂ în România. Se va răci brusc, vor fi furtuni puternice