Ce conține așa-zisa telemea de Sibiu. Rezultatele șocante ale testelor de laborator

Telemeaua de Sibiu se află printre cele mai căutate tipuri de brânză din România. Aveți grijă, însă, de unde cumpărați. Au apărut falșii producători care îi păcălesc pe români că le vând brânză produsă în Sibiu.
Alina Costache
17 apr. 2025, 14:06
Ce conține așa-zisa telemea de Sibiu. Rezultatele șocante ale testelor de laborator

Ce conține, de fapt, celebra telemea de Sibiu. Jurnaliștii de la Observator au făcut un experiment și au dus la laborator mai multe tipuri de brânză de oaie din piețele din București. Rezultatele analizelor au fost șocante.

Ce conține, de fapt, telemeaua de Sibiu. Avertismentul specialiștilor

În urma analizelor, s-a dovedit că așa-zisa telemea ”de Sibiu” vândută în piețele din Capitală avea peste 2.300 de enterobacterii per gram.

Citește și Ce scrie, de fapt, pe eticheta produselor Lidl! Foarte puțin clienți știu adevărul despre lucrurile pe care le cumpără

„Cel mai grav a fost faptul că am determinat 2.300 de enterobacterii per gram de telemea și mizerie foarte mare la punctele de vânzare”, spune Alexandru Cîrîc, directorul Institutului de Cercetare Alimentară.

Ghiță Dănulețiu, cunoscut și ca Ghiță Ciobanu, avertizează că în multe cazuri brânza și telemeaua din piețe sunt adesea făcute din ”prafuri” sau din lapte adus din Ungaria.

”Da, e vorba de brânză și telemea aduse din alte țări. Autoritățile de la nivel național știu, li s-a adus la cunoștință despre această practică. Li s-au cerut acestor producători să scrie pe etichete exact ce conțin. Pe unele se pune, pe altele nu. Nici nu știm de unde sunt aduse.

Calitate mai bună decât telemeaua făcută din lapte de oaie nu există. Una e să fie din lapte, alta e să fie din prafuri. Dar e ușor când te costă 7,8 lei kilogramul să o faci și să o vinzi cu 25,30 de lei. E mult mai greu să faci telemea cu 20 de lei și să o vinzi cu 25”, spune Ghiță Ciobanu, potrivit turnusfatului.ro. 

Acesta îi îndeamnă pe românii care vor să mănânce brânză autentică să încerce să cumpere numai direct de la producători.

”Să încerce să caute, să cumpere direct de la producători, dacă vor să ia direct calitate. În rest, nu ai garanție. Nici mezeluri tradiționale nu mai avem. Ce mezel e ăla cu carne din Ungaria? Poate e o rețetă, dar nu mai e nimic tradițional”, mai spune Ghiță Ciobanu.

Citește și De unde provine carnea de la Mega Image. Eticheta la care ar trebui să fie atenți românii. Mulți vor rămâne surprinși

Fermierul avertizează că în jurul Bucureștiului sunt producători care fac preparate din lapte cu ingrediente false.

”Acum 7, 8 ani, pe vremea când aveam magazin în București ni s-a propus și nouă să facem așa ceva, dar am zis că nu facem. E vorba de oameni din București. Aveau câte o fabricuță și-mi spuneau că dacă vreau să vând mai ieftin trebuie să faci așa. Nu, nu am făcut, vă dați seama. Dacă făceam așa, poate mă lăsam de oi. Noi mai încercăm să mai ținem tradiția”, mai spune fermierul.

DailyBusiness
Cât a ajuns să coste o franzelă albă după majorarea TVA-ului. Șeful ROMPAN anunță noi scumpiri: ”Prețul pâinii va mai crește. Avem impozite mai mari de plătit”
Spynews
Insula Iubirii. George Jaguarul, dezvăluiri din viața personală. Ispita, vânată de femei înainte să participe la emisiune: "Miere pentru albine"
Bzi.ro
De ce s-a îmbrăcat în alb Mihaela Rădulescu la înmormântarea lui Felix Baumgartner: Care este semnificaţia spirituală ascunsă a acestei culori – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Ce avere are, de fapt, Ilie Bolojan, premierul României. Câți bani câștigă de la Guvern
Capital.ro
Cea mai tristă veste despre Ion Iliescu. Din păcate, este adevărat. Spitalul Agrippa Ionescu a anunțat acum
Playtech.ro
Ce a ajuns să facă Magdalena Șerban în închisoare. Criminala de la metrou lucrează pentru o firmă privată
Adevarul
Ce urmează pentru Marcel Ciolacu după retragerea din fruntea PSD: „Cred că dorește și o mai mare pondere în nouă conducere”
wowbiz.ro
Anunț oficial! Cât vor fi bursele elevilor în anul școlar 2025-2026. Ministrul Educației a explicat care sunt criteriile de acordare: „Meritul trebuie să fie merit”
Evz.ro
Ispita a învins. Marius a renunțat la soție după 10 ani de căsnicie
Prosport.ro
FOTO. „Asta e artă”. Vedeta a renunțat complet la haine de ziua ei
kanald.ro
Cutremur astăzi în România! Ce magnitudine a avut seismul și în ce zonă s-a produs
Cancan.ro
DOLIU în lumea voleiului! Simona, o jucătoare de 20 de ani, a murit înecată într-o piscină 😢
Capital.ro
A murit cel mai iubit actor. A fost un titan al filmului: Am pierdut un talent formidabil și un prieten drag. Odihnească-se în pace
StirileBZI
Dezastru în sănătate! Schimbările de la 1 august lovesc milioane de români. Cine pierde asigurarea medicală
stirilekanald.ro
Imagini sfâșietoare de la înmormântarea lui Valentin, bărbatul ucis de propriul cumnat. Familia este în șoc: „A continuat să-l lovească chiar și când era deja la pământ” O fetiță de 5 ani a rămas orfană de tată
Ilie Bolojan a vorbit cu primarii despre scăderea cheltuielilor: „Statul român nu mai are capacitatea financiară să susţină în continuare cheltuielile actuale cu administraţia publică”