Românul care a primit o vacanță de la patronul german: ”Este mâna noastră dreaptă”

Un român care lucrează ca sezonier în Germania a devenit mâna dreaptă a patronului. Și-a cunoscut sufletul pereche în mijlocul câmpurilor de sparanghel, iar acum locul de muncă i-a devenit a doua casă.
Alina Costache
19 apr. 2025, 10:24
Românul care a primit o vacanță de la patronul german: ”Este mâna noastră dreaptă”

Românul care a primit o vacanță de la patronul german. Constantin Constantinescu lucrează ca sezonier pe câmpurile de sparanghel de la 18 ani. El a ajuns la ferma Gottfried și Gerlinde Fischer prin intermediul a doi prieteni.

Românul care a primit o vacanță de la patronul german. Și-a cunoscut sufletul pereche pe plantațiile de sparanghel

Constantin și-a lăsat în urmă părinții și frații în satul din sudul României din care provine și a mers în Germania, în căutarea unui trai mai bun. Nu știa la vremea respectivă că va deveni omul de bază al patronilor și că pe câmpurile de sparanghel o va cunoaște pe Natalia, o poloneză aflată și ea la muncă.

Citește și Un tânăr întors din Diaspora și-a deschis o fermă și vinde ouă de țară la automat, cu 1 leu bucata. Ideea ingenioasă a antreprenorului român

„A fost dificil la început. Mi-a fost dor de casă. Dar acum e ca acasă aici”, a mărturisit românul, în vârstă de 37 de ani, pentru ziarul german Die Rheinpfalz, citat de Libertatea.

Acum, timp de șase luni pe an vine în Germania pentru a ajuta la recoltarea sparanghelului. Markus și Melanie Fischer au preluat ferma în urmă cu cinci ani și angajează aproximativ 15 lucrători sezonieri.

„Costantin este managerul forței de muncă. El este cu noi de cel mai mult timp”, spune angajatorul neamț.

La ferma din Germania, românul organizează echipa, repartizează lucrătorii și ajută acolo unde este nevoie. Familia Fischer nu a apelat niciodată la agenții de recrutare, preferând recomandările personale.

Citește și „Aici se vorbește doar germană. Dacă nu vrei, găsește-ți alt loc de muncă”. Drama pe care o trăiesc românii plecați să muncească în Diaspora

Și vărul lui Costantin Constantinescu lucrează de mulți ani la ferma din orășelul Hördt. Natalia Sobczak, cea care a devenit soția lui Constantin, a sosit la Hördt la vârsta de 18 ani, imediat după liceu. Aceasta este din Polonia, dintr-un orășel aflat la 100 de kilometri de Wroclaw.

„Costantin a fost prima persoană pe care am văzut-o aici”, și-a amintit ea.

Cei doi s-au îndrăgostit imediat, deși ea vorbea foarte puțin limba germană și nu știa deloc limba română. Acum, tânăra de 35 de ani vorbește ambele limbi aproape fluent. Cuplul locuiește șase luni pe an la ferma Fischer, având un etaj doar pentru ei.

Patronul neamț este foarte multumit de cei doi și a vrut să-i răsplătească pentru toate eforturile lor cu o vacanță în Andaluzia.

„Sunt mâna noastră dreaptă și mâna noastră stângă”, a afirmat Markus Fischer.

Natalia se ocupă de magazinul fermei de sparanghel. Preia comenzile și sortează produselor. La finalul sezonului, cuplul se întoarce în România. Cei doi și-au construit o căsută la ferma  părinților lui Costantin.

Românul îngrijește 150 de pomi fructiferi, dar principala lor sursă de venit rămâne munca în Germania.

 

DailyBusiness
Peste 120 de muncitori prinși la negru în doar cinci zile. Ministrul Florin Manole promite toleranță zero
Spynews
Lidia Buble, bătută pe stradă cu mătura! Cum a început scandalul: ”A început să dea în mine”
Bzi.ro
Maia Morgenstern, reacție dură după valul de critici la adresa fiicei sale: „Părerea… contează cam cât contează conținutul scutecelor!”
Fanatik.ro
Câți bani primesc Dan Alexa și Gabi Tamaș pentru participarea la Asia Express. Cei doi foști fotbaliști sunt plătiți regește de Antena 1
Capital.ro
Călin Georgescu își pierde speranța privind alegerile. Anularea prezidențialelor nu va fi anchetată
Playtech.ro
Vezi linii drepte sau curbe, iluzia optică care îți face creierul să nu mai înțeleagă nimic
Adevarul
Operațiunea „Buget frumos pe hârtie”. Ce riscă Guvernul Ciolacu dacă a măsluit cifrele economice pe 2024
wowbiz.ro
Atac armat pe terasa unui restaurant din Texas: un mort și cinci răniți. Atacatorul este căutat de poliție
Economica.net
O nouă eră pentru Dacia electrică
Prosport.ro
FOTO. Maria Sharapova şi-a înnebunit fanii cu apariția în costum de baie
kanald.ro
Momentul înfiorător în care Iryna Zarutska, tânăra ucraineancă de 23 de ani, este ucisă cu brutalitate într-un tren din Carolina de Nord. Familia a transmis un mesaj cutremurător
Cancan.ro
ȘOC în Familia Regală! Prințul a recunoscut public că are un copil nelegitim 😲
iamsport.ro
Nici Hagi, nici Petrescu! Antrenorul român așteptat la echipa națională: ”Prima variantă”
MediaFlux
Ce promite România ca să intre în programul Visa Waiver. Nicio țară nu a făcut asta
stirilekanald.ro
Drama prin care trecea profesoara găsită spânzurată împreună cu fiul ei de 7 ani. Femeia și-ar fi ucis copilul înainte. Detalii șocante din anchetă
substantial.ro
Cursul valutar BNR miercuri, 10 septembrie 2025: A crescut prețul dolarului american și al gramului de aur