Ultimul sondaj SOCIOPOL înainte de vot. Simion și Ponta intră în turul al doilea. Candidații lui Soroș se prăbușesc

Ultimul sondaj SOCIOPOL înainte de votul din 4 mai 2025 arată că George Simion (34%) și Victor Ponta (22%) rămân favoriți în cursa pentru Palatul Cotroceni.
Filip Stan
01 mai 2025, 16:08
Ultimul sondaj SOCIOPOL înainte de vot. Simion și Ponta intră în turul al doilea. Candidații lui Soroș se prăbușesc

SONDAJ SOCIOPOL. George Simion (34%) și Victor Ponta (22%) rămân favoriți în cursa pentru scaunul de la Cotroceni. Crin Antonescu (19%), pe locul trei, la egalitate cu Nicușor Dan (19%). Elena Lasconi a scăzut în clasament, având doar 5%, față de 8%, cât înregistrase săptămâna trecută.

La întrebarea „Dacă duminica viitoare ar avea loc TURUL 1 al alegerilor Prezidențiale, Dvs. personal cu cine ați vota dintre următorii”, românii au răspuns în felul următor:

George Simion – 34%
Victor Ponta – 22%
Crin Antonescu – 19%
Nicușor Dan – 19%
Elena Lasconi – 5%
Alți candidați – sub 1%, arată sondajul Sociopol realizat în perioada 28–30 aprilie 2025, prin interviuri telefonice (CATI), pe un eșantion de 1.003 persoane adulte, reprezentativ la nivel național. Marja de eroare este de ±3,2%.

Vezi și Victor Ponta aruncă bomba: „S-a dat ordin să se fraudeze votul! Există riscul să nu fie recunoscute alegerile”

„Sunt scoruri din ce în ce mai strânse, ultima săptămână este foarte importantă și se întâmplă tot felul de evenimente își pun amprenta. Îl avem pe George Simion în continuare la o distanță considerabilă de ceilalți, cu 34%. Cu siguranță va intra în turul al doilea. Cel de-al  doilea care va intra în turul al doilea este Victor Ponta, cu 22%. Avem o mică creștere a celorlalți doi candidați, care au crescut de la 16%, cât aveau anterior, spre 19%. Sunt la egalitate Crin Antonescu și Niucșor Dan, iar Elena Lasconi, care era undeva la 10%, pierde teren și a scăzut. Este clar consecința, pe de o parte, a mobilizării celor patru candidați – Simion, Ponta, Crin Antonescu și Nicușor Dan -, dar și a dezbaterilor care au mobilizat votanții acestor candidați. Opțiunile celor doi candidați, care conduc, în momentul de față, Simion și Ponta, au fost bine definite, au făcut tot posibilul să nu se implice în aceste dezbateri care au fost lipsite de un simț al adecvării la realitate”, a declarat directorul Sociopol, Mirel Palada, la România TV.

Victor Ponta, singurul care poate să-l învingă pe George Simion

„Explicația este simplă. Avem mai multe bazine electorale – bazinul suveranist, bazinul antipesedist, bazinul pesedist. În cazul în care pesediștii votează cu Ponta, ei sunt cei care fac diferența. Avem două bazine care nu se amestecă – suveranist al lui Simion și antipesedist împotriva lui Simion, de o vehemență puternică”, a precizat Mirel Palada.

Citește și BEC pune tunurile pe George Simion. AUR, decizie ilegală înainte de alegerile prezidențiale

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Ion Iliescu a fost supus unei noi intervenții! Anunț de ultimă oră despre starea de sănătate a fostului președinte
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Descoperirea pe care o așteptau toți cei care au panouri solare. Crește puterea de producție și se dublează durata de viață
Capital.ro
România l-a pierdut pe cel mai iubit actor. Marele maestru joacă acum în ceruri
Playtech.ro
Afacerea din România care a pornit cu un chioșc, iar acum a cucerit străinătatea. De la covrigi simpli la o afacere de 100 de milioane de euro
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Trump a scăpat un acord comercial, Meloni și-a dat ochii peste cap la discuțiile cu Macron. Momente virale la Summitul G7
wowbiz.ro
Imagini de infarct cu Ioana Tufaru în costum de baie la plajă în Eforie! Vacanță pe buget de criză: 40 lei/zi
Spynews
Discuții aprinse pe ponton la Snagov. Laurențiu Reghecampf a venit să ia barca! A venit poliția
Spynews
Când a aflat Dan Alexa de presupusa infidelitate a soției sale! Susține că el a filmat imaginile cu ea ieșind din casa altui bărbat: ”Mi-a luat nevasta”
Evz.ro
Paradoxul pieței imobiliare. Case de 10.000 de euro în România, în plină explozie a prețurilor
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
Expiră plafonările la energie, alimente și RCA! Se anunță un val de scumpiri de la 1 iulie 2025
Cancan.ro
Țeapa COLOSALĂ pe care Adelina Pestrițu și-a luat-o pe internet! A rămas și fără bani, dar și fără…
Playsport.ro
O româncă plecată de 24 de ani în Canada s-a reîntors acasă definitiv. Ce a convins-o să revină în locul natal, de fapt? ”Pot trăi foarte bine”
Capital.ro
Taxa pe care românii care stau la bloc sunt obligați să o plătească! Trebuie să achite lună de lună
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Delia a fost omorâtă! Cei doi copii ai săi au fost martorii momentelor tragice! Imaginile groazei, din locul în care femeia și-a dat ultima suflare
Toți părinții trebuie să știe! Pot pierde alocația de stat pentru copii dacă nu depun acest document
MediaFlux
Pensionarii care nu-și primesc banii. Casa de Pensii recunoaște: „Softul nu funcționează complet”
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cine achită nota de plată a crizei politice românești: durează prea mult și… aparatul taxează!