România, scoasă DEFINITIV din programul Visa Waver. Românii nu vor putea călători în SUA fără vize

România a fost exclusă din programul Visa Waiver, care ar fi asigurat românilor călătorii fără viză în Statele Unite ale Americii, transmite Ministerul Afacerilor Externe. 
Filip Stan
02 mai 2025, 23:33
România, scoasă DEFINITIV din programul Visa Waver. Românii nu vor putea călători în SUA fără vize

Statele Unite ale Americii au scos România definitiv din programul de scutire de vize Visa Waiver. Decizia aparține Departamentului pentru Securitate Internă al SUA, cu două zile înainte de primul tur al alegerilor prezidențiale din țara noastră.

„România a luat la cunoștință cu regret că Departamentul de Securitate Națională al Statelor Unite a luat decizia de a reconsidera includerea României în programul Visa Waver.
Această posibilitate este prevăzută în cadrul Acordului Visa Waver. Decizia vine în contextul în care autoritățile americane au făcut o prioritate absolută, politică și tehnică, din protecția frontierelor și combaterea imigrației ilegale.

Regretăm această decizie având în vedere că România a îndeplinit toate elementele pe care legea americană le stipulează pentru accederea în cadrul programului Visa Waver. Aceasta este însă o decizie politică care este la latitudinea autorităților americane și reflectă prioritățile administrației.România și SUA rămân parteneri determinați să întărească cooperarea în toate domeniile. Astfel, Guvernul României și ansamblul instituțiilor și autorităților române competente vor continua să facă demersuri diplomatice și tehnice pentru a obține regimul de Visa Waver pentru cetățenii României”, potrivit MAE.

La sfârșitul lunii martie, cu puțin timp înainte de data la care trebuia să intre în vigoare, guvernul Statelor Unite a anunțat că revizuiește recenta includere a României în programul Visa Waiver, pentru a „asigura respectarea cerințelor stricte de securitate ale acestuia”. De asemenea, pe durata acestei revizuiri, SUA suspendă implementarea Sistemului Electronic de Autorizare a Călătoriei (ESTA) pentru cetățenii români, relatase Departamentul de Securitate Internă (DHS) de la Washington.

Vezi și Delegația SUA venită să monitorizeze alegerile din 4 mai susține decizia CCR privind scrutinul din 24 noiembrie: ”Documentele CSAT arată foarte clar că au fost interferențe externe în procesul electoral”

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
MM Stoica, analiză dură a FCSB: „Suntem pe fundul prăpastiei! Bifăm un record istoric”. Ce se întâmplă cu Alibec 
Capital.ro
Călin Georgescu, în fruntea României. George Simion i-a dat vestea excelentă: Suntem la un pas distanță să luăm țara în mâini!
Playtech.ro
Pensionare anticipată fără penalizare: în ce condiții pot ieși românii mai devreme la pensie
Adevarul
Vacanța de vis în Albania, transformată în coșmar. Povestea unui cuplu care s-a adresat Curții de Justiție Uniunii Europene
wowbiz.ro
Percheziții în lanț după moartea Ștefaniei Szabo! Anchetatorii au ridicat mașina doctoriței, dar și mai multe obiecte găsite în camera de gardă. Solicitarea importantă făcută de familia sa
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
„Mi-e greu să cred că nu și-ar fi dorit să se mai trezească a doua zi”. Asta a fost ULTIMA DORINȚĂ a Ștefaniei Szabo! A apelat la un coleg cu doar câteva ore înainte să moară... mesajele au ieșit la suprafață!
iamsport.ro
Ilie Năstase nu se dezminte! Ce s-a întâmplat la prima înfățișare în procesul de divorț cu Ioana
MediaFlux
Pensii noiembrie. Mai mulți bani pentru anumiți români
stirilekanald.ro
O nouă EXPLOZIE a avut loc cu câteva momente în urmă, din cauza acumulării de gaze
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai