VIDEO George Simion cutremură scena politică: „Era foarte uşor să câştigăm alegerile doar arătând imagini din timpul pandemiei”

Președintele AUR și candidat la alegerile prezidențiale, George Simion, a transmis un mesaj pentru susţinătorii săi, pe care îndemnat să nu se certe cu prietenii și familia. Politicianul suveranist susține că era foarte uşor să câştige aceste alegeri doar arătând imagini din timpul pandemiei de coronavirus, când „au încercat să ne sperie, să ne conducă prin frică”, dar spune că nu va face asta şi nu va aduce emoţii negative în rândul poporului român.
Mircea Filipescu
10 mai 2025, 18:32
VIDEO George Simion cutremură scena politică: „Era foarte uşor să câştigăm alegerile doar arătând imagini din timpul pandemiei”
Mesajul lui George Simion

George Simion, liderul AUR și candidat pentru alegerile prezidențiale din mai 2025, a transmis un mesaj de unitate și calm susținătorilor săi, îndemnându-i să evite conflictele și tensiunile cu familia, mai ales în perioada de campanie. El le-a cerut acestora să nu se lase provocați și să nu răspundă atacurilor sau jignirilor, subliniind că adevărata luptă se câștigă prin mobilizare și corectitudine, nu prin dezbinare.

Vezi și Mugur Isărescu, demis de la șefia BNR de către George Simion, dacă liderul AUR ajunge președinte. Reacția dură a BNR: „România ar înceta să mai existe”

Într-un mesaj video înregistrat în avion, în timp ce se îndrepta spre Londra pentru o întâlnire cu comunitatea românească din Regatul Unit, George Simion a transmis că este important ca susținătorii săi să rămână concentrați și să nu cadă în capcanele adversarilor politici care, în opinia sa, urmăresc să creeze tensiuni. El a insistat că, indiferent de rezultat, viața continuă după 18 mai.

„Astăzi voi fi în Londra alături de românii care trăiesc în Marea Britanie. Vreau să vă rog să opriţi orice formă de dezbinare. Încearcă să ne provoace, încearcă să ne jignească. (…) Există viaţă şi după 18 mai, nu are rost să-i băgaţi în seamă. Ei sunt în acest moment activaţi special ca să creeze această dezbinare. Nimeni nu are de câştigat din această dezbinare. Dacă românii vor vota corect cinstit, dacă nu vor scoate acei morţi şi sunt dispuşi să scoată şi morţii la votare doar să evite ceea ce pentru ei este dezastru, vom câştiga aceste alegeri”, a precizat Simion.

Potrivit președintelui AUR, oamenii nu trebuie să se certe cu nimeni, ci să facă „aceeaşi campanie pozitivă”.

„Nu vă certaţi cu prietenii, cu familia, nu vă certaţi cu nimeni. Era foarte uşor să câştigăm alegerile acestea doar arătând imagini din timpul pandemiei când, la fel ca acum, ei au încercat să ne sperie, să ne conducă prin frică. Atâta ştiu. Nu o să facem asta şi nu o să aducem emoţii negative în rândul poporului român. O să mergem pe aceeaşi campanie pozitivă, frumoasă, făcută de sute de mii de oameni cu muzică, cu emoţii pozitive, pentru că este viaţă şi după 18 mai. Sper să văd cât mai mulţi dintre voi în Londra. Scuze că vin aşa pe neanunţate, dar e mai bine ca adversarii noştri să nu ne ştie planurile în detaliu”, a mai transmis George Simion.

Citește și VIDEO George Simion mulțumește administrației Trump pentru scoaterea României din Visa Waiver! Cristian Preda: ”Un tăntălău. Tocmai s-a sinucis politic”

DailyBusiness
Fum alb la Vatican! Cardinalul protodiacon va ieși la balconul central pentru a anunța „Habemus Papam!”
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Bzi.ro
Analiză stilistică și simbolică a Primului Cuplu din Stat, făcută de Vladimir Tătaru: George Simion sau Nicușor Dan?
Fanatik.ro
Amenda pe care o riscă toți românii care stau la curte. Este interzis să faci grătar în aceste condiții, încalci mai multe legi
Capital.ro
Regulă nouă pentru gunoi. Devine obligatoriu din vară, de la 1 iunie, pentru toată lumea
Playtech.ro
Anotimpurile nu mai sunt ce-au fost. Un fenomen meteo neobișnuit apare tot mai des în România. Ce ne așteaptă în următorii ani
DailyBusiness
Pe cine va vota Crin Antonescu în turul 2: Am pierdut singur și aleg liber! Refuz mobilizarea pentru o nouă „salvare a țării”
Adevarul
De ce și-au dorit românii să fie conduși de un străin. Motivul pentru care Carol I a ales un prim-ministru cu viziuni conservatoare
wowbiz.ro
ULTIMA ORĂ! Ionel Ganea a primit vestea la scurt timp după ce fiul lui a intrat în comă. Familia este distrusă
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Spynews
EXCLUSIV. Imagini dureroase de la înmormântarea lui Mircea Cîmpeanu! Familia și vedetele își iau rămas bun | VIDEO
Evz.ro
Românii, condamnați să trăiască cu chirie. Locuințele devin un lux inaccesibil
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Prezentatoarea TV a apărut în costum de baie, iar soțul ei a fost numit pe loc „cel mai norocos bărbat din lume”
kanald.ro
Câți bani au primit românii la pensie în aprilie 2025. Ce sume încasează cei cu pensie anticipată
Cancan.ro
Bucurie mare în familia lui Gabi Bădălău! E ÎNSĂRCINATĂ: a făcut anunțul chiar de ziua ei de naștere 😍
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
A murit cea mai mare actriță și prezentatoare TV. A fost cea mai bună ființă de pe acest Pământ
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Gimnasta, în bikini, după ce s-a retras la 22 de ani
stirilekanald.ro
Tragedie pe autostrada A1! O femeie a murit după ce mașina în care se afla a intrat într-un TIR, staționat pe banda de urgență. Printre victime, un copilaș de 1 an
Salariul minim crește din 1 mai 2025 și ajunge la 4.500 lei
MediaFlux
Românii care au aceste mașini pot pierde mulți bani din 2026! Reguli stricte la nivel european
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Alcatraz: între renaștere politică și fantomă a trecutului – ce crede ultimul deținut despre redeschiderea faimoasei pușcării