Sorin Grindeanu: „Salariile de la Compania Naţională Aeroporturi Bucureşti rămân îngheţate”

Sorin Grindeanu, ministrul Transporturilor și Infrastructurii, a anunțat că salariile personalului și indemnizațiile membrilor Consiliului de Administrație din cadrul Companiei Naționale Aeroporturi București (CNAB) vor rămâne înghețate, conform deciziei luate de Guvern la finalul anului 2024.
Filip Stan
12 mai 2025, 21:25
Sorin Grindeanu:
Sorin Grindeanu: "Salariile de la Compania Naţională Aeroporturi Bucureşti rămân îngheţate"

Sorin Grindeanu a participat, luni, la semnarea contractului pentru construcţia celui de-al doilea lot al Centurii Metropolitane rutiere Cluj-Napoca. „Salariile personalului şi indemnizaţiile membrilor Consiliului de Administraţie la Compania Naţională Aeroporturi Bucureşti rămân îngheţate, aşa cum a hotărât Guvernul la sfârşitul anului trecut, nu mi-am schimbat punctul de vedere”, a declarat, luni, ministrul Transporturilor şi Infrastructurii, Sorin Grindeanu, într-o conferinţă de presă prilejuită de semnarea contractului pentru proiectarea şi execuţia lotului 2 al Centurii Metropolitane Cluj (Gilău – A3 – Cluj- Napoca – Apahida – DX4).

Citeşte şi: Românii le închid telefonul în nas angajatorilor. Nu mai acceptă salarii de 3.000 de euro, criză acută de muncitori

Întrebat dacă există posibilitatea ca salariile de la CNAB să crească, Grindeanu a răspuns ferm: „Nu mi-am schimbat punctul de vedere, chiar dacă acest Guvern e un Guvern să spunem interimar şi a plecat deja acasă, e evident, dându-şi demisia prim-ministrul. Nu mi-am schimbat punctul de vedere, şi anume acela de îngheţare a indemnizaţiilor şi a tuturor lucrurilor, aşa cum a hotărât Guvernul, n-a hotărât Grindeanu”.

Citeşte şi: Salarii 2025. Absolvenții de licee tehnologice pot primi venituri de până la 70.000 de dolari. Meseriile au ajuns să cucerească lumea

Ministrul a mai precizat că bugetele companiilor din subordinea Ministerului Transporturilor, inclusiv cel al CNAB, au fost puse în dezbatere publică, însă acest demers nu presupune automat modificarea nivelului salarial.

„Au fost ridicate în dezbatere publică bugetele, nu doar pentru aeroport, ci pentru toate celelalte companii, astfel încât să poată să fie aprobate bugetele companiilor din subordinea Ministerului Transporturilor. Asta nu înseamnă că urmare a acestei dezbateri publice, dacă există situaţii de acest tip, ele vor rămâne valabile. Nu dau înapoi atâta timp cât sunt aici de la ceea ce ne-am angajat cu toţii. Nu facem mutări de acest tip. Lucrurile rămân îngheţate, aşa cum a hotărât Guvernul la sfârşitul anului trecut. Deci, s-au ridicat în dezbatere publică în perioada următoare şi la aeroport, şi la toată lumea, bugetele, astfel încât să intre în şedinţele de Guvern şi să fie aprobate. Deci, ăsta este răspunsul meu. Vor fi clarificate şi modificate aceste lucruri dacă vor să le promoveze un guvern. Dacă vor să fie promovate de altcineva, e treaba lor”, a mai Sorin spus Grindeanu, citat Agerpres.

DailyBusiness
Nicușor Dan, înainte de Summitul NATO: România cere ca importanța Mării Negre să fie inclusă în declarația finală
Spynews
Fetița bătută de mamă pe o stradă din Constanța și fratele ei au fost luați de Protecția Copilului. Ce se întâmplă acum cu mama. Decizie de ultimă oră!
Fanatik.ro
ML Vitebsk – U Craiova, meci decisiv pentru cariera lui Ștefan Baiaram. Ce club mare din Europa vine să-l urmărească pentru un transfer
Capital.ro
Prețuri carburanți miercuri, 8 iulie. Cât costă cea mai ieftină benzină în România. Lista celor mai mici tarife
Playtech.ro
De ce este Nicușor Dan la Summitul NATO de la Ankara și ce poate obține România. Miza uriașă de la Marea Neagră
Adevarul
Ce au mâncat liderii NATO la dineul oficial de la Ankara. De la mantı și biban de mare la baclava regală cu înghețată de Maraș
wowbiz.ro
Armin Nicoară, filmat în timp ce încerca să sărute o altă femeie! Saxofonistul s-a ales cu un val de critici: „Să îți fie jenă!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cod galben de ploi, grindină și vijelii în mare parte din țară! Când scapă România de vremea capricioasă
iamsport.ro
S-a înțeles cu FCSB și Florin Prunea a rămas șocat: 'Cel mai bun transfer de până acum din SuperLiga'
MediaFlux
PAPARAZZI Cristina Guță, la cumpărături! Soția lui Nicolae Guță a ieșit din casă cu tot aurul pe ea pentru un mop FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?