Gheorghe Piperea (AUR) îl umilește pe George Simion: „Legitimitatea lui Nicușor Dan e foarte mare, cu aproape 900.000 de voturi avans”

Gheorghe Piperea (AUR) șterge pe jos cu șeful partidului său, susținând că „rezultatul alegerilor e clar”, în ciuda faptului că George Simion îl contestă la CCR. Acesta arată că Nicușor Dan are o legitimitate „foarte mare”, având un avans de 900.000 de voturi.
Filip Stan
22 mai 2025, 08:59
Gheorghe Piperea (AUR) îl umilește pe George Simion: „Legitimitatea lui Nicușor Dan e foarte mare, cu aproape 900.000 de voturi avans”
Gheorghe Piperea (AUR) îl umilește pe George Simion: „Legitimitatea lui Nicușor Dan e foarte mare, cu aproape 900.000 de voturi avans”

Gheorghe Piperea, europarlamentar AUR, este primul care sparge bariera comunicațională din interiorul partidului și lansează un atac subtil la adresa lui George Simion. Piperea a afirmat, pentru France 24, atât că „noul președinte ales nu e membru al niciunui partid, iar rezultatul alegerilor e clar”, dar și că, „cu aproape 900.000 de voturi avans, legitimitatea lui este foarte mare”.

Gheorghe Piperea îl umilește pe George Simion

Gheorghe Piperea, Clotilde armand și profesorul Vladimir Borțun de la Oxford au participat într-o emisiune difuzată de France 24, în care s-a discutat despre alegerile prezidențiale din țara noastră.

Citește și : George Simion a semnat cererea de anulare a alegerilor greșit, pentru a se victimiza ulterior. CCR i-a transmis că acest lucru încalcă flagrant regulamentul și i-a cerut rectificarea greșelii. Avocații susțin că are șanse foarte mici să treacă

Avocatul a spus că „Nicușor Dan nu e independent, are sistemul în spatele său”, însă a recunoscut și că rezultatul alegerilor este unul clar, semn că nu îl contestă: „noul președinte ales nu e membru al niciunui partid, iar rezultatul alegerilor e clar”.

„Cu aproape 900.000 de voturi avans, legitimitatea președintelui ales Nicușor Dan este foarte mare”, a spus Gheorghe Piperea. „Va avea o sarcină mare și grea în a reuni România”, a adăugat europarlamentarul.

Citește și : George Simion întoarce armele împotriva lui Gigi Becali: „S-a denunțat public cum voia el să facă șmecherii cu mine când voi ajunge președinte”

Declarațiile sunt cu atât mai dure, în contextul în care liderul AUR, George Simion, a contestat la CCR rezultatul alegerilor prezidențiale, în urma cărora Nicușor Dan a câștigat cu peste 830.000 de voturi în fața sa. Sesizarea lui Simion a fost înregistrată la CCR, iar judecătorii Curții o vor discuta în ședința de joi, începând cu ora 10.00.

DailyBusiness
Rubio vizitează Bahrainul pentru a obține sprijinul liderilor arabi din Golf în legătură cu acordul de pace cu Iranul
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Cum l-a pierdut FCSB la marea rivală Dinamo: „E o investiție!”
Capital.ro
Se verifică banii din cont. Românii care intră în atenția ANAF. Se cer documente doveditoare
Playtech.ro
Criza schimbă tradițiile. Invitații renunță la nunți și aleg să își păstreze banii, se plânge o mireasă: „Caut nuntaşi, am nevoie de alţi prieteni”
Adevarul
CTP îl atacă pe Ilie Bolojan, după ce l-a susținut constant. Motivul supărării: promovarea liberalului Peiu, fost membru AUR și SOS, în funcția de șef al organizației Ilfov
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Un șofer a intrat cu mașina într-o mulțime de oameni, în Timișoara! Câte victime sunt
iamsport.ro
A răbufnit la adresa lui Gigi Becali, de ziua finanțatorului FCSB: ”La mulți ani... cu executare! E un hoț”
MediaFlux
Crește vârsta de pensionare din iulie 2026. Reguli noi și pentru pensionarea anticipată
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?