Partidul POT nu „fugem” de responsabilitate. Formaţiunea politică trimite o delegaţie condusă de Anamaria Gavrilă la consultările cu Nicuşor Dan de la Cotroceni

Partidul Oamenilor Tineri (POT) a anunțat oficial, marți seară, că va participa la consultările politice convocate de președintele României, Nicușor Dan, programate pentru miercuri, 28 mai, la Palatul Cotroceni.
Mircea Filipescu
27 mai 2025, 22:08
Partidul POT nu

„POT confirmă că va participa mâine (miercuri, 28 mai – n.r.) la consultările de la Cotroceni”, se arată într-un comunicat transmis de formațiunea politică. Delegația POT care va merge la întâlnirea cu șeful statului îi va include pe deputații Anamaria Gavrilă, Daniel Grofu, Răzvan Chiriță și Gabriela Porumboiu.

Discuțiile dintre președinte și reprezentanții Partidului Oamenilor Tineri sunt programate pentru ora 18:00, cu o oră înaintea ultimei runde de consultări din aceeași zi, cea cu parlamentarii neafiliați.

Consultările au fost convocate de președintele Nicușor Dan la o zi după alegerile anticipate și au ca scop identificarea unei formule guvernamentale viabile. Potrivit Administrației Prezidențiale, acestea se vor desfășura într-un interval de zece ore, începând cu ora 9:00 dimineața și încheindu-se la ora 19:00.

Conform programului oficial publicat de Palatul Cotroceni, succesiunea delegațiilor participante este următoarea:

09:00 – Partidul Social Democrat (PSD)

10:30 – Partidul Național Liberal (PNL)

12:00 – Uniunea Salvați România (USR)

13:30 – Uniunea Democrată Maghiară din România (UDMR)

15:00 – Grupul Parlamentar al Minorităților Naționale

16:00 – Alianța pentru Unirea Românilor (AUR)

17:00 – Partidul S.O.S. România

18:00 – Partidul Oamenilor Tineri (POT)

19:00 – Parlamentarii neafiliați

Participarea formațiunii conduse de George Simion, Alianța pentru Unirea Românilor (AUR), este în acest moment incertă. Marți, 27 mai, reprezentanții AUR au transmis că președintele Nicușor Dan ar trebui să își ceară scuze public pentru afirmațiile „părtinitoare și profund nedemocratice” pe care le-ar fi făcut în timpul campaniei electorale. Totuşi, este de aşteptat ca partidul condus de George Simion să nu se prezinte la Cotroceni, având în vedere că liderul formaţiunii este plecat în Polonia, unde îl susţine pe candidatul extremei drepte la alegerile prezidenţiale de duminică.

După ce a acuzat presa din România că este vândută sistemului corupt și a comparat-o cu mafia italiană, pierzătorul alegerilor prezidențiale din 18 mai, George Simion, a plecat în Polonia ca să-l susțină pe candidatul opoziției pentru alegerile prezidențiale, Karol Nawrocki.

Acolo, liderul AUR nu a fost un simplu invitat, ci a urcat pe scenă pentru a-și susține prietenul. Mai mult, ca și în România, el a atacat presa poloneză, iar pe premierul Donald Tusk l-a numit dictator, la fel cum a făcut cu Emmanuel Macron în Franța.

Citeşte şi: Gigi Becali îi cântă prohodul lui George Simion și partidului AUR: „Să comande el un partid nu se mai poate. Poate unul de 5-7 la sută, 8 la sută”

„George Simion, reprezentant al extremei drepte și fost candidat la președinția României, și-a susținut discursul în cadrul Congresului Conservatorilor (CPAC) care a avut loc la Rzeszów. În timpul acestuia, Simion a atacat media poloneză”, scrie publicația Onet.

„Trebuie să ne opunem știrilor false din media de masă precum TVN, din media mincinoase precum „Gazeta Wyborcza” și din media de tip fake news precum Onet. Ei folosesc organizații neguvernamentale, instrumente online, pompează miliarde de euro pentru a răspândi minciuni”, a strigat de pe scenă politicianul român, fără a oferi însă detalii concrete.

„Am venit aici la Rzeszów și sunt profund impresionat de acest aparat de propagandă. Este o publicație care răspândește știri false despre alegerile care vor avea loc duminica aceasta în Polonia”, a declarat Simion, prezentând ediția revistei „The Economist”, al cărei subiect de copertă erau alegerile prezidențiale din Polonia.

Mai târziu, a acuzat și alte medii poloneze de răspândirea „știrilor false” și a „minciunilor”, a mai scris Onet.

„În Europa Centrală se vorbește despre statul de drept. Unde este statul de drept, când acești dictatori precum Donald Tusk își echipează sistemul judiciar împotriva oponenților politici? Unde este statul de drept, când vedem că nu avem alegeri corecte, unde este, când politicienii, atunci când pierd, le anulează”, a mai adăugat Simion.

Partidul SOS România a declarat, prin vocea preşedintei Diana Şoşoacă, că nu va participa la consultări.

SOS Romania

Citeşte şi: Ursula von der Leyen, mesaj pentru preşedintele Nicuşor Dan: „Aceasta este munca nobilă pe care vreau să o desfăşor împreună cu dumneavoastră”

DailyBusiness
Bolojan promite sprijin pentru peste 400 de persoane afectate de explozia din Rahova: 45 de locuințe sunt asigurate
Spynews
Tragedie aviatică! Un avion a lovit o mașină pe pista de aterizare și s-a rupt în două. Două persoane au murit
Fanatik.ro
Gigi Becali, anunț de ultimă oră despre Charalambous și Pintilii la FCSB: “Asta am decis!”. Exclusiv
Capital.ro
Călin Georgescu, demascat. Mihai Tatulici a aflat ce e în spatele fațadei: Milioane de tembeli abia așteaptă să se îndrăgostească!
Playtech.ro
Cum va fi vremea de Crăciun 2025: Unde se anunță ninsori de sărbători
Adevarul
România putea fi printre primele cele mai influente 15 țări din lume. Cum am ratat o șansă uriașă: „A fost opțiunea statului român”
wowbiz.ro
Moartea unei românce, surprinsă pe camerele de supraveghere! Ana era îngrijitoare în Italia și a avut un sfârșit tragic. Ce s-a întâmplat cu ea, cutremurător
Economica.net
Noi reguli pentru români - Cum vom folosi telefoanele, tabletele și laptopurile
Prosport.ro
FOTO. Sabalenka și Badosa, în costum de baie, au încins imaginația fanilor
kanald.ro
BREAKING NEWS Explozie la o casă din Teleorman, în urma unei acumulări de gaze! Trei persoane au fost rănite
Cancan.ro
Crimă în Dolj: un bărbat de 45 de ani și-a ucis soția de 39 de ani. Cui i-a spus planul macabru, înainte de tragedie
iamsport.ro
Gigi Becali, atac cu jigniri la adresa fostului său apropiat: ”Bagabontule, ordinarule, pișpirică! Mă faci pe mine Iuda?! Te compari tu cu mine?”
MediaFlux
ANM anunță că vremea se va încălzi treptat! Temperaturile ajung la 26 de grade Celsius până miercuri. Unde va fi cel mai cald
stirilekanald.ro
Vacanță de 19 zile pentru elevii din România! Important de știut
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi