Compania Boeing a fost dată în judecată de 83 de pasageri care au zburat cu Asiana Airlines

Un grup de 83 de pasageri ai zborului 214 Asiana Airlines, implicat într-un accident la aterizare la San Francisco pe 6 iulie, a intentat o acţiune în justiţie împotriva producătorului de avioane Boeing, au anunţat avocaţi ai acestora marţi.
Romania TV
17 iul. 2013, 08:00
Compania Boeing a fost dată în judecată de 83 de pasageri care au zburat cu Asiana Airlines

Un grup de pasageri ai zborului 214 Asiana Airlines dau în judecată Boeing. Deşi ancheta care va stabili cauzele exacte ale acestui accident soldat cu trei morţi şi peste 180 de răniţi este în curs, firma de avocatură Ribbeck Law, cu sediul la Chicago, afirmă că sistemul de pilotare automată a avionului Boeing 777 ar putea fi de vină.

Boeing ar putea să fie vizat pentru toboganele de salvare utilizate de avion, care au rănit şi mai mult anumiţi pasageri şi le-au blocat ieşirea, adaugă Ribbeck, într-un comunicat, informează Mediafax

Firma de avocatură evocă totodată eventuale probleme cu centurile de siguranţă, deoarece salvatorii „au fost nevoiţi să le dea cuţite membrilor echipajului, în interiorul avionului, pentru ca aceştia să elibereze pasageri”.

Acţiunea în justiţie a fost formulată la Chicago, unde se află sediul Boeing, şi va fi extinsă în zilele următoare atât la compania Asiana Airlines, cât şi la o serie de alte companii care „pot să fi fost vinovate de dezastru”, adaugă Ribbeck.

Primele rezultate ale anchetei asupra cauzelor accidentului, efectuate de Agenţia americană pentru securitatea transporturilor (NTSB), arată că avionul avea o viteză prea mică şi se afla prea jos, la apropierea de pista de aterizare. Coada avionului s-a rupt după ce a lovit un dig care desparte pista de apă. Ulterior, avionul s-a prăbuşit pe burtă, după care a luat foc.

Zhang Yuan, care a fost rănită grav la coloana vertebrală şi avea şi o fractură la un picior, a declarat că este important ca victimele să îşi apere drepturile „imediat”. „Este teribil ca toboganele să fie deschise în interiorul avionului şi să blocheze ieşirea, lăsându-ne prizonieri în avionul care ardea”, a adăugat ea, citată într-un comunicat. „Soţul meu, fiica mea, alţi pasageri şi cu mine nu am fi fost răniţi atât de grav dacă toboganele şi centurile de siguranţă nu ne-ar fi ţinut prizonieri în epava în flăcări”, a adăugat ea.

Experţi independenţi mandataţi de Ribbeck vor supraveghea ancheta şi vor efectua propriile cercetări în numele clienţilor, cu scopul de a stabili erorile tuturor părţilor responsabile în această tragedie, a mai precizat firma de avocatură.

DailyBusiness
Alertă alimentară în mai multe magazinele din România. Un condiment folosit în toate bucătăriile a fost retras de urgență
Spynews
Fiul lui Ilie Dumitrescu ar fi provocat un accident, în Capitală! Toto Dumitrescu este căutat, după ce a fugit de la locul faptei
Bzi.ro
Imagini spectaculoase cu Andreea Esca în Grecia! „Cea mai lungă vacanță de când am carte de muncă!” – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Tzancă Uraganu a fentat ANAF de milioane de euro. Cum au ajuns banii făcuți pe YouTube într-o firmă din Luxemburg. Exclusiv
Capital.ro
Se schimbă cărțile de identitate din octombrie. Statul care trece la buletinul electronic
Playtech.ro
Pensia după 40 de ani de muncă: câți bani poți încasa conform noilor reguli
Adevarul
Scenariu de coșmar - Dronele din Polonia, doar o diversiune, România ar fi ținta reală. Șeful generalilor: „Acțiunea rușilor a fost deliberată”
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Când se schimbă banii în România?
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, pur și simplu superbă într-o ținută sumară
kanald.ro
14 octombrie 2025, zi liberă pentru elevii și profesorii din acest județ
Cancan.ro
S-a aflat! El este bărbatul care l-a ucis pe Auraș în lupta de stradă de la Craiova. Cu ce se ocupă tânărul
iamsport.ro
George Copos, acum 40 de ani. Fata de lângă el este vedetă TV și a rupt tăcerea: 'Aveam 20 de ani'
MediaFlux
Tichete sociale pentru alimente şi mese calde, către persoanele defavorizate. Când intră primii bani pe card
stirilekanald.ro
(P) Ghidul rebelului energetic: cum să îți reduci factura fără să renunți la Netflix și aer condiționat
substantial.ro
Cu o lună înainte de un accident vascular, corpul tău te avertizează: 10 semne pe care să nu le ignori niciodată