Austriecii de la Strabag deschid o mega-fabrică în România. Unde va funcționa și ce va produce

Grupul austriac Strabag - prezent din 1991 în România, unde face antreprenoriat în construcții - va deschide o mega-fabrică în țara noastră, în urma unei investiții directe de 2,2 milioane de euro.
Irina Dumitrescu
12 iun. 2025, 08:30
Austriecii de la Strabag deschid o mega-fabrică în România. Unde va funcționa și ce va produce

Austriecii de la Strabag au noi planuri importante în România. Vor deschide o mega-fabrică, printr-o investiție directă de circa 2,2 milioane de euro.

Este vorba despre vorba, mai exact, despre o unitate de producție de emulsii bituminoase, care va fi cea mai mare din România.

Noua fabrică va fi inaugurată în județul Sălaj, la Crișeni, de compania SAT Reabilitare Reciclare, deținută în totalitate de Strabag.

Citește și Românii s-au trezit cu facturi la curent către un furnizor la care nu aveau contract: ANRE a intrat pe fir

Unitatea va avea o capacitate de producție de 15 tone pe oră și, potrivit investitorilor, va juca un rol-cheie în îmbunătățirea performanței și durabilității infrastructurii rutiere din România și din regiunea Europei Centrale și de Est.

„Această investiție reprezintă un pas important în consolidarea poziției noastre ca lider regional în reciclarea și reabilitarea drumurilor. Ea consolidează atât capacitatea noastră de a furniza rapid soluții moderne, cât și angajamentul nostru pe termen lung față de durabilitate și inovare”, spune directorul tehnic al SAT Reabilitare Reciclare, Hans Kirchknopf, citat de profit.

SAT Reabilitare Reciclare este o companie românească înființată în 2010, care are sediul central în Cluj-Napoca. Compania este specializată în producția și distribuția de emulsii bituminoase și alte produse specializate pentru întreținerea infrastructurii rutiere.

În 2023, SAT Reciclare Reabilitare SRL a raportat o cifră de afaceri de aproximativ 111 milioane lei și o forță de muncă de 67 de angajați.

Grupul Strabag, unul din cei mai vechi coloși economici din lume, a fost fondat în 1835 și avea, în 2023, peste 77.000 de angajați.

Citește și Adio 50 de bani din sticlele prin sistemul SGR! Cum poţi să faci bani frumoşi din reciclare

DailyBusiness
Locuri de muncă pentru români în ţările UE. Ce posturi sunt disponibile şi ce salarii se oferă
Spynews
David Popovici a câștigat medalia de aur la Campionatul Mondial de la Singapore. Cum a arătat clasamentul
Bzi.ro
De ce s-a îmbrăcat în alb Mihaela Rădulescu la înmormântarea lui Felix Baumgartner: Care este semnificaţia spirituală ascunsă a acestei culori – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Firma ministrului apărării, Liviu Moșteanu, a solicitat finanțare de la stat. Ce valoare a avut și motivul pentru care cererea a fost respinsă de instanță
Capital.ro
Se dau banii de taxe înapoi! Băncile, obligate prin lege să returneze clienților. Recuperarea se face și retroactiv: Să acționeze rapid
Playtech.ro
Supercelule cu grindină și posibile tornade iau locul domului de căldură. Cât durează valul de frig
Adevarul
Producătorii occidentali de armament se stabilesc în Ucraina. Kievul primește putere de foc, NATO învață de pe urma războiului
wowbiz.ro
Anunț oficial! Cât vor fi bursele elevilor în anul școlar 2025-2026. Ministrul Educației a explicat care sunt criteriile de acordare: „Meritul trebuie să fie merit”
Evz.ro
Ministrul surprins în ipostaze rușinoase. Scandal în politica românească
Prosport.ro
Ce și-a făcut Simona Halep pentru a fi o femeie mai atrăgătoare
kanald.ro
ULTIMA ORĂ! David Popovici a luat aurul la proba de 200 m liber, la Campionatele Mondiale de la Singapore
Cancan.ro
Cheloo a comis-o! A intrat cu mașina în curtea Catedralei Mântuirii Neamului din București, fiind sub influența stupefiantelor, și...
Capital.ro
Un mare actor ne-a părăsit chiar azi. A lăsat o amprentă profundă asupra culturii. Fie-i memoria binecuvântată
StirileBZI
Efectul deciziilor lui Bolojan! Medicii amenință cu plecarea după măsurile anunțate de Guvern
stirilekanald.ro
De ce s-a sinucis de fapt medicul militar Sînziana Lovin! Detalii șocante au ieșit la iveală
Bolojan spune că nu mai există niciun leu în 2025 din bugetul pentru Anghel Saligny: „Cele 10 miliarde de lei sunt epuizate”