Spania, în conflict deschis cu Donald Trump. Autoritățile iberice primesc la studii și muncă toți studenții dați afară de președintele american

Spania se află în conflict deschis cu Donald Trump, după ce Madridul nu a fost de acord cu ridicarea cheltuielilor pentru apărare la 5% din PIB. Mai mult, guvernul spaniol a oferit facilități tinerilor dați afară de la universitățile de prestigiu din SUA pentru că au manifestat pro-Palestina.
Irina Dumitrescu
25 iun. 2025, 22:24
Spania, în conflict deschis cu Donald Trump. Autoritățile iberice primesc la studii și muncă toți studenții dați afară de președintele american
Spania, în conflict deschis cu Donald Trump. Autoritățile iberice primesc la studii și muncă toți studenții dați afară de președintele american

Spania profită de faptul că SUA a abordat politici restrictive în mandatul lui Donald Trump și a lansat o serie de măsuri care sunt menite să atragă studenții americani dați afară de administrația acestuia.

Spania oferă vize de studiu și de muncă studenților dați afară de Trump

Un comunicat transmis marți de Ministerul Migrației din Spania arată că autoritățile au aprobat un nou sistem accelerat de acordare a vizelor pentru studenții internaționali ale căror planuri academice au fost blocate de interdicțiile impuse de Washington.

Studenții care nu își mai pot finaliza studiile în SUA din cauza suspendării vizelor pot opta acum pentru o soluție alternativă în Spania”, se arată în declarația oficială.

Noile vize oferă și dreptul de a munci part-time pe durata studiilor, pe lângă faptul că facilitează accesul în universitățile spaniole, măsura fiind menită să ușureze integrarea și susținerea financiară a studenților.

Citește și : Donald Trump, anunţul care dă fiori şi României, înainte summit-ului NATO: „Există numeroase definiții ale articolului 5”

Anunțul guvernului spaniol vine în contextul în care SUA, sub conducerea lui Donald Trump, a intrat într-un conflict deschis cu universități prestigioase, precum Harvard sau Columbia, pe care le acuză că tolerează sau încurajează manifestări de antisemitism, după ce acestea au permis studenților să manifesteze pro-Palestina.

Donald Trump a suspendat fonduri de cercetare, a amenințat cu retragerea statutului de organizație non-profit pentru unele universități, dar a și înăsprit condițiile pentru obținerea vizelor de studiu.

Mai multe state, printre care și Spania, au profitat de acest lucru și au intensificat eforturile de a atrage studenți și cercetători talentați. Astfel, guvernul de la Madrid a crescut finanțările pentru burse, proiecte de cercetare și a simplificat procedurile de integrare academică.

Spania se află pe locul trei în preferințele studenților care intenționau să studieze în SUA și care caută acum alternative în Europa, conform platformei Open Doors, fiind devansată doar de Marea Britanie și SUA.

Donald Trump, supărat pe guvernul spaniol

Donald Trump nu este într-o relație prea bună cu guvernul lui Pedro Sanchez, mai ales că acesta a refuzat să cheltuiască 5% din PIB pentru apărare, după cum a propus președintele american.

La Summitul NATO de la Haga, din 24-25 iunie 2025, Spania a fost singura care a refuzat să plătească, iar Trump a precizat că economia spaniolă, care merge foarte bine, ar putea fi „spulberată de un eveniment nefericit”.

Citește și : „Ai 12 ore să te salvezi împreună cu soția și copilul tău”. Agenții Mossad au dat un ultimatum generalilor iranieni din apropierea liderului suprem, înainte de a ataca

„Ştiţi, le merge foarte bine. Economia merge foarte bine. Iar acea economie ar putea fi spulberată de un eveniment nefericit. Ştiţi ce vom face? Negociem cu Spania un acord comercial şi o să-i facem să plătească de două ori mai mult, şi chiar vorbesc serios. Îmi place Spania… este un loc minunat, iar oamenii sunt grozavi, dar Spania este singura ţară, dintre toate, care refuză să plătească

Aşa că vor tratament preferenţial, dar vor trebui să ne plătească înapoi prin comerţ, pentru că nu o să permit asta. Nu e corect”, transmite Donald Trump.

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Ce diferență de vârstă este între Vanessa și Bogdan de la Ploiești. Detaliul pe care mulți l-au ignorat până acum
Fanatik.ro
Meme Stoica s-a întâlnit cu coșmarul FCSB-ului din 2014 în cantonamentul din Antalya. Video exclusiv
Capital.ro
Obligație pentru asociațiile de proprietari. Anunț de la Primărie: Oferim gratuit material antiderapant. Deszăpezirea intră în responsabilitatea lor
Playtech.ro
Cum funcționează constatarea amiabilă în 2026 dacă unul dintre șoferi își schimbă declarația
Adevarul
Generalii Europei avertizează: continentul trebuie să se pregătească pentru război
wowbiz.ro
Imagini care frâng inima, la peste 7 luni de la moartea Teodorei Marcu. Cum apare fiica ei în primul story postat de Alex după tragedie
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Două femei au fost lovite de mașină, în timp ce mergeau pe marginea șoselei, în Dolj! Una dintre ele și-a pierdut viața
iamsport.ro
Victor Becali a dat cărțile pe față în privința transferului de 1.500.000 € de la FCSB: ”Clubul a fost de acord”
MediaFlux
Amenzi uriașe pentru cei care aruncă bradul de Crăciun necorespunzător. Care sunt soluțiile propuse de autorități
stirilekanald.ro
El este polițistul care l-a ucis pe Sergiu, moldoveanul găsit pe un câmp din Italia. Ucigașul l-a privit în ochi și l-a împușcat în cap, după care a fugit din țară
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend