EXCLUSIV Victor Ciutacu, după ce „Petrov” Băsescu şi-a recăpătat privilegiile: „Haios ar fi să-i repartizeze viloiul lui Iohannis, ăla în care s-au investit milioane de euro”

După trei ani de zile, Curtea Constituțională a României îi dă înapoi lui Traian Băsescu privilegiile de fost președinte. Asta, fix în ziua în care s-a aflat că Ilie Bolojan a poftit cu folos la ultima reședință de la stat a lui Băsescu din Primăverii. Curtea Constituțională a hotărât că modificarea legislativă prin care fostului președinte i-au fost retrase anumite beneficii este contrară Constituției.
Filip Stan
02 iul. 2025, 09:33
EXCLUSIV Victor Ciutacu, după ce

Victor Ciutacu vine cu o analiză amplă după ce „Petrov” Băsescu şi-a primit înapoi privilegiile, culmea în aceeaşi zi în care Judecătoria Ploieşti a decis eliberarea Elenei Udrea.

„Dumnezeu nu bate cu parul. Fix în ziua în care s-a aflat că austerul Ilie Bolojan a poftit cu folos la ultima reședință de la stat a lui Traian Băsescu din Primăverii, Curtea Constituțională i-a redat fostului președinte al României drepturile de care acesta fusese deposedat. Și, dacă mă întrebați pe mine, dincolo de speculația că bătrânul lup de mare își primește tainul pentru sprijinul fățiș acordat în campanie lui Nicușor Dan, decizia e decentă.

Pentru că Traian Băsescu, totuși, președinte al României două mandate prin vot democratic, viciat sau nu, nici nu mai contează acum, a fost executat pe baza unei legi făcute exact pentru el. Ceea ce nu e deloc în regulă. Într-o țară întreagă la minte, nu faci legi împotriva unui singur om. Și, drept vorbind, nici nu te apuci să te bați cu poliția politică la 30 de ani după ce l-ai împușcat pe odiosul dictator, dimpreună cu sinistra sa soție. Timp în care vlăstarele mlădioase ale fostei Securități au confiscat mediul economic și nu mai știu să țină șirul miliardelor acumulate. Cu sprijinul sau complicitatea tuturor regimurilor politice postrevoluționare, inclusiv cel de tristă amintire al lui Băsescu. Politician pe care nu poți să-l scoți din cartea de istorie ca și cum n-ar fi existat. Ba a foarte existat, chiar prea mult după gustul meu, iar urmele trecerii sale prin cea mai înaltă poziție din stat se văd și acum”, spune Victor Ciutacu în direct la România TV.

CCR decide să îi dea înapoi lui Traian Băsescu privilegiile de fost președinte

„Acum, dacă tot trebuie să rezolve Ilie Bolojan situația locativă a lui Traian Băsescu, cel mai haios ar fi să-i repartizeze, prin Regia Protocolului de Stat, faimosul Palat al Împăratului, viloiul ăla în care s-au investit milioane de euro pentru confortul familiei Iohannis. Premise pentru asta sunt. Bolojan îl urăște sincer pe Iohannis pentru marginalizarea sa fățișă. Răzbunarea ar fi spectaculoasă, dar încruntatul de serviciu nu are imaginație și, în plus, un nou scandal public pe tema asta îi mai lipsește la începutul oricum tumultuos de mandat pe care-l are. Altfel, dacă inelul Arabalei m-ar putea transforma rapid și reversibil în ceva, aș vrea să fiu microfonul din telefonul mobil al lui Traian Băsescu. Și să înregistrez telefonul prin care eternul general Pahonțu i-l va da să-l întrebe slugarnic „cum facem, șefu’, cu dispozitivul de la SPP?”, a mai spus Victor Ciutacu.

Victor Ciutacu, revoltat că politrucii lui Ilie Bolojan stau în vile RA-APPS, în timp ce românii se confruntă cu măsuri de austeritate: „În baza cărui act normativ se comportă parvenitul ăla ca la mă-sa pe moșie?”

DailyBusiness
Bani cu măsură din partea Ministerului Educației. Bursele elevilor și studenților se schimbă radical
Spynews
Alina Sorescu, profund afectată de o declarație a fostului soț, Alexandru Ciucu. Cât de deranjată a fost cântăreața: „El pleca des”
Bzi.ro
Declarații răscolitoare despre Mihai Leu. Amănunte neștiute au ieșit la iveală
Fanatik.ro
Vlad Pascu s-a panicat și își joacă ultima carte: ”Nu era atât de drogat”. Cererea bizară care îi putea aduce o pedeapsă mai mică
Capital.ro
Se schimbă legea pentru șoferii pensionari în România. Restricție la permisul de conducere
Playtech.ro
Schimbări uriașe la sănătate. Ce români pot pierde calitatea de asigurat și ce modificări apar la contribuții
DailyBusiness
Benzina şi motorina se vor scumpi masiv de la 1 august. Cât va costa un plin după majorarea accizelor
Adevarul
Momentul în care o clădire din centrul Teheranului este spulberată de o rachetă lansată de armata israeliană
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Ingredientul de 2 lei pe care trebuie să îl adaugi în cartofii la cuptor pentru a fi crocanți la exterior. Bucătarii profesioniști folosesc acest truc
Spynews
Cod galben de caniculă în România! 15 județe se topesc în orele următoare sub temperaturi extreme | HARTA
Evz.ro
Corupția, o constantă a comunismului românesc
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Imaginile durerii de la Hunedoara! Rămasă fără cuvinte, soția lui Mihai Leu a fost consolată de sute de oameni
kanald.ro
Ce a făcut Mihai Leu atunci când a aflat că are cancer. Campionul a sperat până în ultima clipă că va învinge boala
Cancan.ro
Detaliul ȘOCANT găsit în telefonul italianului ucis de urs, pe Transfăgărășan. Anchetatorii au rămas uluiți!
Playsport.ro
De ce a ajuns România datoare și fără bani? „Totul a început din 2016, când politica fiscală s-a...
Capital.ro
A murit cel mai mare actor. Maestrul a decedat în urma unui stop cardiac. O voce inconfundabilă
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
stirilekanald.ro
VIDEO Un bărbat a fost ucis de urs, pe Transfăgărășan. Animalul l-a târât zeci de metri într-o râpă. Imagini terifiante cu cadavrul victimei
Primele imagini de la înmormântarea lui Ion Cernea! Soțul Irinei Loghin este condus pe ultimul drum cu onoruri militare. Momente dureroase la cimitirul Bellu, înainte ca fostul sportiv să fie dus la groapă
MediaFlux
Scoți bani de la bancomat? Urmează o nouă schimbare majoră
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Ionel, viermele de primărie care vrea să ”șteargă” realitatea și presa