Zina Dumitrescu, dusă cu forţa la azil. Ea implora vecinii să nu fie internată

Zina Dumitrescu a fost internată într-un azil împotriva propriei voinţe, iar fiul ei, Cătălin Negreanu, i-a luat telefoanele pentru a nu fi contactată, a declarat pentru Adevărul o sursă apropiată celebrului designer vestimentar, care a dorit să rămână anonimă.
Romania TV
30 dec. 2011, 15:31
Zina Dumitrescu, dusă cu forţa la azil. Ea implora vecinii să nu fie internată

Zina Dumitrescu (75 de ani) a fost internată într-un azil de bătrâni din apropierea Bucureştiului, petrecându-şi Crăciunul singură, în timp ce fiul său, Cătălin, a plecat cu doar câteva zile înaintea Crăciunului în Elveţia.

„Este o situaţie foarte grea. Nu ştiu să vă spun la ce azil este, am înţeles că telefoanele i-au fost luate de Cătălin şi ea nu poate fi contactată. A fost internată fără voinţa ei, chiar a implorat la un moment dat vecinii să nu fie dusă acolo, chiar dacă nu vecinii hotărau. Nu ştiu exact ce boală are, dacă este foarte grav. Ultima oară am văzut-o în vară. De atunci, am încercat să o sun. Nu răspundea la telefon, se eschiva. Probabil că este bolnavă şi nu îşi doreşte să fie văzută în situaţii dintr-acestea, ea fiind o fire mai orgolioasă şi o femeie cochetă. A fost internată în urmă cu o lună jumătate-două luni. Ea s-a opus, dar ce era să facă?”, a declarat o sursă apropiată Zinei Dumitrescu pentru „Adevărul”.

Aceeaşi sursă a povestit că relaţia dintre Zina Dumitrescu şi fiul ei se deteriorase de ceva timp.

„Am înţeles că ea şi fiul ei, Cătălin, nu mai era aşa apropiaţi. Problemele s-au declanşat în momentul în care Cătălin trebuia să se însoare de câteva ori şi nu s-a căsătorit. A tot amânat nunţile, Zina era supărată că, la 40 de ani, fiul ei nu avea un loc de muncă”, a mai precizat sursa.

Cu toate acestea, fiul ei a făcut un gest frumos, achitându-i mamei sale restanţele la întreţinere.

„La întreţinere avea restanţe de 25-45 de milioane (n.r lei vechi). Administratorul mi-a zis că într-o zi a venit o domnişoară, ce părea a fi manechin, împreună cu Cătălin, şi a achitat suma. Acum mai are de plătit pe luna în curs”, a mai spus sursa.

Vestea că Zina Dumitrescu a ajuns într-un azil l-a şocat pe Cătălin Botezatu, prietenul ei apropiat.

„Nu e normal ce se întâmplă. Dacă e adevărat că «mama Zina» e acum la azil, e grav, căci eu, dacă aş fi fost fiul ei, n-aş fi lăsat-o niciodată acolo. Fiul ei, Cătălin Negreanu, ar fi trebuit să-i angajeze o asistentă medicală, ca să aibă grijă de ea acasă, un bătrân nu trebuie scos din propria casă”, a declarat Botezatu pentru Click.

Zina Dumitrescu, numită şi „mama Zina”, a lansat manechine care au devenit celebre: Janine, Romaniţa Iovan, Bianca Brad, Dana Săvuică, Melek Amet. A creat zeci de colecţii de modă, participând la festivaluri de modă din ţară şi din străinătate. Tot Zina Dumitrescu i-a lansat şi pe Cătălin Botezatu şi Liviu Ionescu. A fost căsătorită de trei ori. Prima oară s-a căsătorit cu regizorul Marin Negreanu, tatăl fiului ei, Cătălin. Au urmat mariaje cu Nicolae Rădulescu Botică, secretarul Sectorului 1, şi conferenţiarul Costin Dumitrescu. Costin Dumitrescu a decedat în 2009.

 

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
S-a unit trioul pe care Gigi Becali îl visează la FCSB! Florinel Coman, Denis Drăguș și Florin Tănase au făcut spectacol în vacanță. Video
Capital.ro
Anunț Registrul Auto Român (RAR) pentru șoferi. Se oprește serviciul de programări online. Când nu va mai fi disponibilă platforma
Playtech.ro
Cât costă o zi la mare pe litoralul românesc în iunie 2026. Prețurile la șezlonguri, cafea și bere în Mamaia, Constanța și Eforie
Adevarul
România rămâne campioana inflației în UE, cu un nivel de aproape trei ori peste media europeană. „Economia refuză să acorde girul acestor venituri”
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un român din Italia și-a pierdut viața pe loc, după ce s-a izbit cu scuterul de un TIR. Cum s-a produs tragedia
iamsport.ro
Nicu Gheară, spaima fotbalului românesc? Momentul în care ”i-a înghețat” pe Gigi Becali și Dumitru Dragomir: ”Le era frică!”
MediaFlux
Război total în PNL! Partidul și Ilie Bolojan, dați în judecată
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?