Şase morţi în confruntările de marţi dimineaţa de la Cairo

Şase persoane şi-au pierdut viaţa, marţi dimineaţa, la Cairo, în confruntările dintre simpatizanţii şi adversarii preşedintelui islamist Mohamed Morsi, îndepărtat de la putere de către armată, au indicat media guvernamentale, citând surse din cadrul Ministerului egiptean al Sănătăţii, potrivit AFP.
Iulian Tudor
23 iul. 2013, 11:10
Şase morţi în confruntările de marţi dimineaţa de la Cairo

Cele şase persoane au fost ucise în confruntările izbucnite în apropiere de Universitatea din Cairo, în cartierul Guizeh, aproape de centrul oraşului, scrie Agepres. Aceste victime ridică la zece numărul deceselor survenite în confruntările produse în mai puţin de 24 de ore în Egipt.

Împrejurimile universităţii, împreună cu moscheea Rabaa al-Adawiya din nord-estul capitalei Cairo, sunt două locuri ocupate în permanenţă de către islamişti de mai bine de trei săptămâni.

Ciocnirile de luni din apropierea pieţei Tahrir din Cairo, epicentrul revoltei împotriva lui Hosni Mubarak la începutul anului 2011 şi locul a numeroaselor manifestaţii politice, s-au soldat de asemenea cu 30 de răniţi, potrivit serviciilor de urgenţă.

Aproximativ 150 de persoane au murit în violenţele legate de situaţia politică din ţară de la sfârşitul lunii iunie şi până în prezent. Alte 40 şi-au pierdut viaţa în această perioada în regiunea instabilă Sinai, de la frontiera cu Israelul şi Fâşia Gaza, în atacuri împotriva armatei şi poliţiei sau în operaţiuni militare contra radicalilor islamişti.

Simpatizanţii lui Mohamed Morsi cer repunerea acestuia în funcţie după ce a fost înlăturat de armată la 3 iulie, susţinând că el este primul preşedinte ales democratic în Egipt. Oponenţii săi estimează însă că el s-a descalificat prin modul în care a condus ţara în profitul unui singur partid, Fraţii Musulmani, din care şi provine, iar manifestaţiile uriaşe de la sfârşitul lunii iunie la care s-a cerut demisia sa reflectă pierderea de legitimitate.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Marea campioană olimpică a decis să se retragă și să devină asistentă medicală: ”Sunt pur și simplu fascinată de acest domeniu”
Capital.ro
Călin Georgescu este în doliu: Te păstrăm în inimile și în rugăciunile noastre. S-a stins din viață încă un mare patriot român
Playtech.ro
Românii pot primi șomaj chiar dacă nu au contract de muncă. Contribuția care trebuie plătită
Adevarul
Orașul din România desemnat „Destinația Anului 2026” și lider la turism urban: ierarhie surpriză în clasament
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este polițistul care și-a pierdut viața pe DN6, după ce ar fi intrat într-o depășire periculoasă. Avea 37 de ani și era căsătorit
iamsport.ro
Plângere la Tribunalul din Genova împotriva lui Dan Șucu pentru spălare de bani: ”Verificări penale și financiare asupra banilor utilizați în preluarea clubului”
MediaFlux
Abuzuri împotriva gimnastei Sabrina Voinea! Mama sa, antrenoarea Camelia Voinea a fost suspendată
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi