Voucherele de vacanţă se vor acorda în 2026 doar angajaţilor cu salarii de 6.000 lei net sau mai mici

Începând cu 1 ianuarie 2026, voucherele de vacanță în valoare de 800 de lei vor fi acordate exclusiv angajaților din instituții publice care au salarii nete de maximum 6.000 de lei pe lună. Măsura este prevăzută în Legea 141/2025, publicată în Monitorul Oficial pe 25 iulie 2025, care modifică vechea Ordonanță de Urgență nr. 8/2009.
Filip Stan
29 iul. 2025, 08:01
Voucherele de vacanţă se vor acorda în 2026 doar angajaţilor cu salarii de 6.000 lei net sau mai mici

Voucherele de vacanţă se vor acorda în 2026 doar angajaților din sectorul public, inclusiv pentru cei din sistemul de învățământ, cu salarii de 6.000 lei net sau mai mici, conform prevederilor Legii 141/2025, intrate în vigoare prin publicarea actului normativ în Monitorul Oficial vineri noaptea, pe 25 iulie. Astfel, voucherele în cuantum de 800 lei vor fi acordate doar angajaților cu salarii nete de 6.000 de lei pe lună și mai puțin, față de pragul de 8.000 de lei net din prezent.

Amintim că și indemnizația de hrană va fi acordată doar angajaților cu salarii de 6.000 lei net sau mai mici și rămâne plafonată la 347 de lei pe lună, potrivit legii Bolojan.


Legea 141/2025 prevede, în privința voucherelor de vacanță, următoarele:

Articolul XLIV

„La articolul 1 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 8/2009 privind acordarea voucherelor de vacanță, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 110 din 24 februarie 2009, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 94/2014, cu modificările și completările ulterioare, alineatul (2) se modifică și va avea următorul cuprins:

(2) Instituțiile publice, astfel cum sunt definite la art. 2 alin. (1) pct. 30 din Legea nr. 500/2002 privind finanțele publice, cu modificările și completările ulterioare, și la art. 2 alin. (1) pct. 39 din Legea nr. 273/2006 privind finanțele publice locale, cu modificările și completările ulterioare, indiferent de sistemul de finanțare și de subordonare, inclusiv activitățile finanțate integral din venituri proprii, înființate pe lângă instituțiile publice, acordă anual vouchere de vacanță în cuantum de 800 lei, în perioada 1 ianuarie 2026-31 decembrie 2026, personalului ale cărui salarii de bază lunare nete sunt de până la 6.000 lei.”

Ministerul Educației și Cercetării nu are fonduri pentru plata voucherelor de vacanță, a transmis Daniel David liderilor sindicali pe 17 iunie. Ministrul Daniel David le-a spus liderilor sindicali că, în acest moment, Ministerul Educației și Cercetării nu are fonduri pentru plata voucherelor de vacanță, potrivit unui document trimis în teritoriu de liderii sindicali. Ministerul Educației le-a chemat la discuții pe cele trei sindicate reprezentative din educație pe 17 iunie.

Conform legii, vor primi voucherele de vacanță:

  • Angajații instituțiilor publice centrale și locale;
    Personalul din unități finanțate integral din venituri proprii ale instituțiilor publice;
    Funcționarii și personalul contractual cu salarii nete de maximum 6.000 lei.

Românii trebuie să-și ia adio de la voucherele de vacanță! Anunțul făcut de ministrul Radu Miruță


Voucherele de vacanță, una dintre cele mai controversate măsuri de sprijin implementate în ultimii ani în România se apropie de finalul existenței. Actualul executiv pregătește treptat eliminarea acestui beneficiu acordat angajaților din sectorul public.

Ministrul Economiei, Antreprenoriatului și Turismului, Radu Miruță, a criticat ferm actualul sistem, spunând că voucherele au dus la o deformare artificială a pieței, la scăderea serviciilor, dar și la o concurență neloială în sectorul HoReCa.

Citește și:  Statul ia banii românilor de pe card de pe 1 august 2025. Suma minimă este de 500 de lei sau de 100 de euro

„Sunt două școli de gândire cu voucherele de vacanță: una care spune că ne ajută că li se dau oamenilor niște bani, așa cum li se dau, și ei, decât să piardă banii ăia, se duc undeva cu ei și mai pun o diferență.

Altă școală de gândire spune că lucrurile astea au crescut artificial prețurile și au scăzut calitatea, ceea ce afectează concurența. Când tu știi că, fie faci, fie nu faci ceva, îți vin unii cu vouchere, crești prețurile că oricum ăia cu vouchere vin și, de fapt, intri într-o tiribombă din asta în care toate serviciile au niște prețuri mult mai mari decât ar trebui să fie în realitate, că vine o infuzie de bani în plus pe piață. Bun, nu-i sănătos.”

Totodată, acesta atrage atenția asupra faptului că piața turistică a fost dezechilibrate prin voucherele care au creat un avantaj artificial pentru beneficiari, punând în același timp presiune pe buzunarele celorlalți consumatori.

„Unele prețuri au fost crescute artificial doar pentru a le consuma banii celor cu vouchere de vacanță. Pentru cei care lucrează în privat, care e vina lor să plătească prețuri mai mari pentru niște servicii doar că stau la aceeași masă cu unii pentru care a plătit statul român? Atenție! Partea din voucherele alea sunt plătite din taxele celor care lucrează în privat.” 

Miruță respinge și critica venită din partea industriei HoReCa, ce acuză că numărul turiștilor a scăzut din cauza eliminării treptate a voucherelor. Acesta spune că operatorii economici trebuie să funcționeze într-un cadru competitiv real, bazat pe calitate și prețuri corecte.

„Hai să ne uităm că eu nu sunt doar ministru unei anumite categorii de angajați din România. Eu sunt ministrul Economiei pentru toți angajații din România. Deci eu cred că în zona de turism trebuie să le creăm oamenilor un instrument, un mecanism în care ei să se lupte concurențial și cinstit.”, a mai spus acesta.

Citește și: Prețurile la benzină și motorină vor crește cu 50 de bani per litru de la 1 august, avertizează specialiștii. Mărirea TVA îi nemulțumește pe șoferi

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Stadionul uriaș care se construiește pe locul unei foste fabrici. Valoarea investiției ajunge la 2,4 miliarde de dolari
Capital.ro
Impozit auto în România. Primăriile iau date direct de la RAR. Șoferii cu mașini vechi vor plăti cel mai mult din 2026
Playtech.ro
Programul maşinii de spălat rufe care consumă cel mai puţin curent. Puţini îl folosesc, dar scade factura considerabil
Adevarul
Momentul în care Putin a fost redus la tăcere la începutul unui discurs adresat liderilor mondiali
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Maseuzele din Cluj, diagnosticate cu lepră, au avut zeci de clienţi. Printre aceștia s-au numărat chiar și artiști de la Untold
iamsport.ro
HALUCINANT! Ce apare în declarația de avere a Liei Savonea: peste 700.000 de euro în conturi și 3 salarii consistente
MediaFlux
Anunțul ANAF privind plata taxelor. Cine trebuie să achite și câți români au făcut asigurare de sănătate DATE EXCLUSIVE
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Ultimă oră: Traian Băsescu, operat de urgență! Medicii au făcut anunțul