Câți bani urmează să intre în buzunarul lui David Popovici după cele două medalii de aur câștigate la Singapore. Este primul sportiv care a reușit să obțină „dubla” de aur la 100 m și la 200 m în două ediții diferite ale Mondialelor

David Popovici a întors al patrulea după primul bazin, dar a revenit spectaculos reușind ca, pe ultima lungime de bazin, să-și depășească oponenţii. 46.51 a fost timpul obținut de "Rechinul", foarte aproape de recordul mondial obținut de înotătorul chinez Zhanle Pan la Jocurile Olimpice de la Paris 2024, 46.40. Acesta din urmă a fost, însă, absent în această finală.
Irina Dumitrescu
31 iul. 2025, 22:57
Câți bani urmează să intre în buzunarul lui David Popovici după cele două medalii de aur câștigate la Singapore. Este primul sportiv care a reușit să obțină „dubla” de aur la 100 m și la 200 m în două ediții diferite ale Mondialelor

Timpul obținut de David Popovici este al doilea cel mai bun timp din istoria acestei probe.

În cursă, cred că, de obicei, câștigă cel care se detașează cel mai mult de ceilalți, nu? Deci, dacă pot să mă gândesc că am niște ziduri pe fiecare dintre culoarele mele, atunci pot să-mi imaginez și că sunt singur și să fac ceea ce am pregătit și ce am făcut la antrenament„, a declarat românul de aur.

Imnul României a fost intonat pentru a doua oară în Singapore. David Popovici a declarat că e bucuros că nu a depăşit recordul mondial, acest lucru motivându-l să se pregătească în continuare temeinic.

Citeste si Mesajul Andreei Esca pentru Nicuşor Dan şi Ilie Bolojan după victoria lui David Popovici, devenit viral: „Revin cu rugămintea către noii lideri ai statului român”

Știi care e următorul meu obiectiv? Să am o vacanţă grozavă şi mare, să sărbătoresc pe măsură, să fac un pas în spate, să trag aer în piept şi să mă bucur de viaţă. Nu ştiu, să-mi iau permisul de motocicletă, să învăţ să gătesc, să-mi conduc maşina mea puternică, pur şi simplu să mă bucur de viaţă„, a declarat David Popovici.

Popovici nu va mai participa la cursele de 50 m

Înotătorul de aur al României a decis să nu participe la proba de 50 de metri liber din cadrul Campionatelor Mondiale de Natație de la Singapore, alegând să își încheie prezența la competiție odată cu finala de la 100 de metri liber.

Seria, semifinala și finala probei scurte ar fi urmat să aibă loc pe 1 și 2 august, însă Popovici a ales să își conserve energia și concentrarea pentru cursa-regină, cea de 100 de metri liber, unde a înregistrat al doilea cel mai bun timp în semifinale: 46.84. Doar americanul Jack Alexy a fost mai rapid, cu 46.81, o diferență de doar 0.03 secunde.

Câți bani vor intra în buzunarul lui David Popovici după cele două medalii de aur de la Singapore

David Popovici va primi peste 90.000 de euro pentru cele două medalii câștigate recent, suma fiind acordată de Federația Internațională de Natație, Agenția Națională pentru Sport și clubul Dinamo, unde sportivul este legitimat, potrivit observatornews.ro

Citeste si David Popovici, primele declarații după ce a obținut medalia de aur la proba de 100 m liber de la Singapore: „De obicei câștigă cel care se poate detașa de ceilalți”. Primele IMAGINI de la festivitatea de premiere GALERIE FOTO

În perioada următoare, pentru înotătorul român urmează competiții majore: Campionatele Europene de la Paris (2026), Campionatele Mondiale de la Budapesta (2027) și Jocurile Olimpice de la Los Angeles, programate pentru 2028.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Dana Roba și-a dus fetițele din țară! Make-up artistul a plecat în vizită la sora ei
Fanatik.ro
Dezvăluiri șocante! Ionel Dănciulescu, protejat cu pistolul la antrenamentul lui Dinamo: ”Terorizat ani de zile!”
Capital.ro
Se pregătește un partid pentru Călin Georgescu: Un brand autodefinit drept mesianic. Nu va renunța!
Playtech.ro
Cât contează salariul din ultimii ani la calculul pensiei. Exemple concrete de calcul
Adevarul
Va reuși UE să finanțeze Ucraina cu banii Moscovei? Ce spun eurodeputații români
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ce au găsit specialiștii legiști pe corpul neînsuflețit al Rodicăi Stănoiu, fosta ministră a Justiției. Autopsia a fost finalizată
iamsport.ro
Șocant! Ce a pierdut un român în Donbas în urma războiului din Ucraina: 'Vor intra în posesia Rusiei'
MediaFlux
Dispare ajutorul de șomaj din România? Anunțul zilei
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”