Descoperire inedită la Vaslui. „E ceva unicat, cel puţin în Europa de Est” FOTO

Mai multe fragmente osoase de mamifere care au trăit în urmă cu 10 milioane de ani au fost găsite în localitatea Creţeşti, judeţul Vaslui, în timpul reabilitării unui drum naţional, specialiştii considerând că aceste descoperiri arată că în Moldova a existat o savană caracteristică zonelor tropicale.
Cristina Dinu
24 iul. 2013, 16:38
Descoperire inedită la Vaslui.

Potrivit specialiştilor Muzeului „Vasile Pârvan” Bârlad, situl paleontologic se întinde pe o suprafaţă de aproximativ 30 de metri pătraţi, fragmentele osoase de mamifere fiind scoase de la o adâncime de doi metri şi jumătate, de pe culmea unui deal, transmite Mediafax.

Pe lângă cranii de tigri cu colţi sabie, mandibule de cal tridactil, fragmente de mandibulă de hienă şi mandibule de antilope şi gazele, cercetătorii au descoperit şi un craniu de calichotherium, o combinaţie între cal şi rinocer. De fapt, este vorba despre un mamifer asemănător girafei, cu picioarele din faţă extrem de lungi şi care se termină cu gheare, iar în spate cu picioare scurte.

„Acest craniu reprezintă un trofeu al descoperirilor din situl paleontologic de la Creţeşti, ceva unicat cel puţin în Europa de Est şi care certifică prezenţa acestui animal curios în partea de est a Carpaţilor. Astfel, completăm zestrea paleontologică a României cu un sit care ne dă o diversitate de specii din era Miocenului mediu. Prezenţa acestor fragmente osoase ne demonstrează că în această zonă a Moldovei, acum 10 milioane de ani, a existat o savană caracteristică zonelor tropicale, cu pădure şi zone foarte largi acoperite de iarbă, dezvoltate într-un climat cald„, a declarat pentru Mediafax muzeograful Laurenţiu Ursachi de la Muzeul „Vasile Pârvan” Bârlad.

Paleontologii vor continua săpăturile în zona sitului de la Creţeşti şi în perioada următoare.

Citeşte şi Arheologii din Vaslui au descoperit fosilele unui animal preistoric, vechi de şase milioane de ani

Craniile de tigru cu colţi sabie, FOTO: adevarul.ro

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
Florin Prunea, amendat de Pro TV pentru dezvăluirile despre Desafio? Cum a reacționat fostul fotbalist
Capital.ro
Reguli la bloc în 2025. Documentul pentru întreținere care provoacă dispute cu asociația de proprietari. Termenul este 60 de zile
Playtech.ro
Cât va costa impozitul pentru un apartament de 50, 75 sau 90 de mp în Bucureşti: lista sumelor din 2026
Adevarul
Raportul CSAT despre anularea alegerilor din 2024 ajunge în Parlament. Ce spune despre Rusia și campania lui Călin Georgescu
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Jurnalista Simona Popescu s-a stins din viață! Aceasta a pierdut lupta cu o boală nemiloasă, la doar 59 de ani
iamsport.ro
Reacție furioasă în emisiunea lui Radu Naum: ”Avem nevoie de un Recorder în fotbalul românesc”
MediaFlux
Pensionarii din România care vor primi bani în plus de anul viitor. Ministrul Muncii, Florin Manole, a confirmat
stirilekanald.ro
Un microbuz cu români, implicat într-un accident mortal pe autostrada A4 din Germania
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde