Salariu de 10.000 de lei, fără experiență. Te angajezi pe loc în companii de top dacă ai acest talent

În urmă cu câțiva ani, cunoașterea limbii engleze reprezenta un avantaj major la interviurile de angajare, însă astăzi aceasta a devenit aproape o condiție obligatorie. În prezent, engleza este considerată standard, iar diferențele salariale se fac prin stăpânirea limbilor mai puțin uzuale. Ajungi să câștigi și 10.000 de lei!
Irina Dumitrescu
15 aug. 2025, 19:44
Salariu de 10.000 de lei, fără experiență. Te angajezi pe loc în companii de top dacă ai acest talent

Limbi străine precum japoneza, chineza sau coreeana aduc un avantaj considerabil chiar și celor aflați la început de carieră, fără experiență profesională. În orașe precum București, Cluj sau Iași, angajații care stăpânesc aceste limbi pot obține salarii cu până la 50% mai mari decât colegii lor (10.000 de lei pe lună). Cererea pentru specialiști în astfel de limbi este într-o continuă creștere, iar companiile sunt dispuse să ofere recompense substanțiale pentru aceste competențe.

Vezi și Un patron oferă salariu de 25.000 de lei, fără studii, dar nimeni nu vrea să se angajeze: „Nici nu mă gândesc să ies din casă”

Cursurile de limbi străine exotice au devenit tot mai căutate, deoarece oferă o cale rapidă și eficientă către un job bine plătit. Companiile, în special cele din sectorul serviciilor, caută angajați capabili să comunice cu clienți din întreaga lume. Numărul candidaților este relativ scăzut, facând ca aceste abilități să fie extrem de valoroase.

Oana Datki, specialist în resurse umane, subliniază că, pe piața românească, tot mai multe companii cer angajați care stăpânesc limbi străine. Experiența arată că posesorii unei limbi exotice primesc salarii peste media pieței, beneficiind de un avantaj clar față de cei care cunosc doar limbile europene.

„În România, de destul de mulţi ani, am observat cu toţii o creştere a numărului de companii care angajează vorbitori de limbi străine. Este vorba de companii din domeniul serviciilor. Cunoaşterea unei limbi străine exotice aduce un bonus considerabil”, a declarat Oana Datki, specialist în resurse umane, la Observator News.

Japoneza, chineza, coreeana sau araba se numără printre cele mai dificile limbi străine de învățat, dar și printre cele mai bine remunerate, cu salarii ce pot începe de la 2.000 de euro chiar și pentru începutul carierei.

Vera Bucoveanu, fondatoarea unei școli de limbi străine, precizează că, în ultimii ani, interesul pentru aceste cursuri a crescut considerabil. Zeci de studenți se înscriu anual pentru a învăța limbi exotice, iar acestea reprezintă un avantaj competitiv important pe piața muncii.

Statisticile arată că peste 60% dintre anunțurile de joburi publicate în 2025 includ cunoașterea unei limbi străine printre criteriile principale. Profesorii subliniază că dificultatea limbilor precum araba este dată de sistemul de scriere diferit, gramatica aparte și sunetele inexistente în alte limbi, iar succesul depinde în mare măsură de motivația și efortul cursantului.

Citește și Salariul ASTRONOMIC pentru care Laurențiu Reghecampf a ajuns să-și riște viața în Sudan, una dintre cele mai periculoase țări din lume. Câștigă lunar de aproximativ 500 de ori mai mult decât un sudanez de rând

„În ultimii 4-5 ani au început să fie mult mai cautate decât înainte. Avem zeci de studenţi anual care se înscriu la cursurile de limbi exotice. Reprezintă un atuu în CV-ul candidaţilor, asta dacă vorbim despre adulţi. Sunt plătite cu 30-40% mai bine pe piaţă decât limbile europene”, a explicat Vera Bucoveanu.

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Dieta medicilor coreeni care te ajută să slăbești 13 kilograme într-o lună. Rezultatele vor începe să se vadă după trei zile
Fanatik.ro
Cum a ajuns Giovanni Becali să se certe la un stabor cu Regele Cioabă și Leo de la Strehaia
Capital.ro
Obligatoriu pentru proprietarii de apartamente din România. Deciziile luate de adunarea generală sunt obligatorii pentru toți
Playtech.ro
Partaj succesoral. Cine sunt persoanele care pot cere împărţeala moştenirii
Adevarul
Odesa sub asediu. Rusia vrea să taie artera economică a Ucrainei
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Iulian s-a stins din viață la 22 de ani, în Germania! Tatăl tânărului a primit vestea în prima zi a anului 2026: „De astăzi e oficial, am rămas fără puiul meu drag!”
iamsport.ro
Vali Moraru, șocat de gestul lui Giovanni Becali: ”Din acel moment, nu l-am mai sunat niciodată!”
MediaFlux
Ce se întâmplă cu pensiile din 2026. Vești proaste pentru 4.7 milioane de pensionari care nu primesc un leu în plus
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend