Trump, tranșant înaintea întâlnirii istorice cu Putin: ”Dacă lucrurile nu merg bine, voi pleca. Vreau să văd un armistițiu rapid” / Despre Putin: ”Cu mine nu se joacă”

Președintele SUA, Donald Trump, a făcut noi declarații înaintea întâlnirii istorice cu omologul său rus, Vladimir Putin. Șeful de la Casa Albă a spus că va pleca dacă discuțiile de vineri cu președintele Rusiei nu vor decurge conform așteptărilor sale. ”Vreau să văd un armistițiu rapid. Nu voi fi fericit dacă nu este astăzi”, le-a spus jurnaliștilor Trump, aflat în aeronava prezidențială care îl duce în Alaska, unde se va întâlni cu Putin.
Mircea Filipescu
15 aug. 2025, 21:30
Trump, tranșant înaintea întâlnirii istorice cu Putin: ”Dacă lucrurile nu merg bine, voi pleca. Vreau să văd un armistițiu rapid” / Despre Putin: ”Cu mine nu se joacă”

Donald Trump e tranșant înaintea discuțiilor cu Vladimir Putin, care ar urma să înceapă vineri la 22:30, ora României.

Șeful de la Casa Albă nu vrea jumătăți de măsură și amenință că va pleca și nu va mai exista o altă întâlnire, dacă discuțiile de vineri nu decurg conform așteptărilor sale.

”Îmi doresc anumite lucruri. Îmi doresc un armistițiu. Vreau să văd un armistițiu rapid. Nu voi fi fericit dacă nu este astăzi”, le-a spus jurnaliștilor șeful de la Casa Albă, în Air Force One.

Citește și Trump, în drum spre întâlnirea crucială cu Putin: ”Nu sunt aici să negociez pentru Ucraina” / ”Fac asta pentru a salva vieți”

Donald Trump e convins că ”pacea va veni în curând” dacă discuțiile cu Putin ”merg bine”.

”Dacă discuțiile merg bine, pacea va veni în curând. Va fi o întâlnire și cu Zelenski. Dacă discuțiile eșuează, nu va mai exista o altă întâlnire. (…)

Cred că Putin vrea un acord. Dacă nu eram președinte, probabil lua toată Ucraina. Dar sunt președinte și cu mine nu se joacă (Putin – n.r.)”, a subliniat președintele SUA, citat de Fox News, transmite aleph.

Șeful de la Casa Albă se arăta, joi, destul de optimist în privința întâlnirii cu Putin, estimând la doar 25 la sută riscul unui eșec al discuțiilor privind încheierea războiului din Ucraina.

Potrivit Kremlinului, întâlnirea Trump-Putin ar urma să înceapă la 22:30, ora României. La discuții vor participa inițial doar cei doi șefi de stat și translatorii acestora, urmând să se alăture și ceilalți membri ai delegațiilor.

La finalul discuțiilor, Trump și Putin ar urma să susțină o conferință de presă. Ar fi prima de la apariţia lor împreună în fața camerelor în 2018, la Helsinki.

Citește și Se numără orele până la cruciala întâlnire Trump-Putin. Șeful de la Casa Albă estimează la 25 la sută riscul unui eșec al discuțiilor

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Cine vine antrenor la FCSB? Patronul, anunț în direct! Ce spune Gigi Becali de o revenire a lui Mirel Rădoi
Capital.ro
Schimbare importantă pentru clienții ING. Noua funcție care simplifică transferurile. Ce pot face acum utilizatorii
Playtech.ro
Noile titluri de stat TEZAUR versus depozite bancare. Tabelul care îți arată cât câștigi în plus pe an
Adevarul
„Litoralul pentru toți” 2026 a început, românii se decid mai greu. „Sunt niște prețuri incredibile, nu le găsești nicăieri în jur”
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă pentru milioane de români care merg în Grecia! O dronă încărcată cu explozibili a fost găsită pe o insulă populară
iamsport.ro
A anunțat numele noului antrenor al Rapidului: ”400% e făcut!”
MediaFlux
Caz de hantavirus confirmat și în Franța! Virusul, prezent și la granițele României
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi