Vrei să câștigi 5.000 de euro pe lună ca bugetar? Iată unde te vei putea angaja și ce pregătire se cere

Salariu mediu de 4.500-5.000 de euro pe lună ca bugetar! Nu, nu este un nou exemplu din categoria risipei pe care guvernul o vrea eradicată, ci realitatea unor joburi care vor fi disponibile odată cu înființarea unei instituții importante în domeniul energetic.
Filip Stan
20 aug. 2025, 14:08
Vrei să câștigi 5.000 de euro pe lună ca bugetar? Iată unde te vei putea angaja și ce pregătire se cere

Ministerul Energiei plănuiește să înființeze Centrul de Răspuns la Incidente de Securitate Cibernetică în Energie, se arată într-un proiect de ordonanță de urgență. Salariile la instituția respectivă vor fi mai mult decât atractive: 4.500 – 5.000 de euro brut pe lună.

În funcție de calificare și competențe, salariile la centrul menționat pot chiar să depășească 13.000 de euro brut pe lună!

Proiectul de act normativ explică necesitatea înființării Centrului de Răspuns la Incidente de Securitate Cibernetică în Energie.

Citește și Schimbări la plata facturilor la energie. Românii au început să primească noile facturi majorate

”Ținând cont că, în contextul construirii marilor proiecte energetice precum proiectul centralei hidroenergetică prin acumulare prin pompaj Tarnița-Lăpuștești, proiectul de extracție gaze naturale offshore de mare adâncime ‘Neptun Deep’, proiectul reactoarelor modulare mici – SMR, proiectul reactoarelor 3 și 4 de la CNE Cernavodă, proiectul privind realizarea unei linii de înaltă tensiune în curent continuu și a stațiilor de conversie pe teritoriul României – proiectul HVDC, cele 11 microhidrocentrale, termocentrala de la Iernut, Centrala electrică MASS Mintia, dar și a celor finanțate prin Fondul pentru Modernizare, proiecte digitalizate și automatizate, România trebuie să ofere protecție cibernetică adecvată, timpurie și integrată operatorilor economici care vor opera acele sisteme și rețele ale infrastructurii energetice, iar fără operaționalizarea unei echipe CSIRT sectorial, sectorul energetic național apare vulnerabil în fața atacurilor care vor viza noile tehnologii asociate marilor proiecte energetice”, se menționează în document.

În același context, inițiatorii proiectului amintesc despre ”atacul cibernetic de tip ransomware asupra rafinăriei Rompetrol S.A., cu impact direct asupra unor servicii vitale oferite populației”.

Experții care vor fi angajați la viitorul centru dedicat securității cibernetice în energie vor avea destule în fișa postului: ”detectarea, prevenirea, combaterea și neutralizarea incidentelor, atacurilor și amenințărilor de securitate cibernetică din sectorul energetic cum sunt, dar fără a se limita la: Distributed Denial of Service, denumit în continuare DDoS, atacuri asupra lanțului de aprovizionare , Phishing și Spear Phishing care au ca țintă personalul infrastructurii energetice, Data Exfiltration, atacuri de tip Time Bomb Advanced, Firmware Tampering sau Insider Threat, Ransomware, atacuri de tip man-in-the-middle, Log-injection, Log Tampering sau Log-Flooding, atacuri asupra SCADA/ICS, atac de tip Cyber-Physical, atacuri asupra sistemelor de control și comunicații  din sectorul energetic sau asupra sistemelor de facturare și gestionare a clienților”, după cum se arată în același proiect, citat de newsweek.

Nivelul salariilor din Centrul de Răspuns la Incidente de Securitate Cibernetică în Energie este menționat, de asemenea, în proiect. Astfel, deși piața securității cibernetice este relativ tânără în România și nu conține date statistice relevante, totuși  ”informațiile statistice generale indică salarii medii care ating valori de 4.500 – 5.000 de euro brut lunar”.

Specialiștii foarte buni și super-pregătiți pot ajunge să câștige chiar mult mai mult de atât. ”În situațiile în care se cere înaltă calificare și competențe avansate, salariile reale ajung frecvent la 13.000-20.000 euro brut lunar”, se menționează în proiect.

Citește și Bate vântul la ușile companiilor. Deși sunt peste 31.000 de joburi disponibile, românii nu se înghesuie să se angajeze. BNR trage semnalul de alarmă

DailyBusiness
Nicușor Dan, înainte de Summitul NATO: România cere ca importanța Mării Negre să fie inclusă în declarația finală
Spynews
Bianca Giurcanu a împlinit 31 de ani! Cum a fost surprinsă fosta concurentă de la Survivor de soțul ei
Fanatik.ro
Cauza morţii lui Gabriel Mureşan! Dezvăluiri emoţionante despre fostul căpitan al CFR-ului: „Sunt devastată, încă aștept să nu fie real”
Capital.ro
Adrian Negrescu avertizează: Economia României a intrat într-o „Epocă de Gheață”. Ce urmează până în 2028
Playtech.ro
Cât costă taxele de drum în Grecia în 2026. Tot ce trebuie să știi înainte să pleci cu mașina
Adevarul
„Ia ce ai şi du-te şi omoară-i”. Plan de asasinat la comandă în Țăndărei: patru bărbați au deschis focul asupra a doi rivali
wowbiz.ro
Armin Nicoară, filmat în timp ce încerca să sărute o altă femeie! Saxofonistul s-a ales cu un val de critici: „Să îți fie jenă!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ultimele cuvinte ale lui Gabi Mureșan înaintea tragediei. Preotul care a încercat să-l salveze a povestit tot: „Cred că nu mai pot”
iamsport.ro
Fostul atacant l-a desființat pe Ion Țiriac, dar a fost contrat dur: ”D-aia nu ați făcut voi miliarde?”
MediaFlux
Putin vizează România! Rusia vrea să extindă războiul din Ucraina!
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?