Elicopter prăbuşit, trei persoane au murit la impactul cu solul

Trei persoane au murit luni, după ce un elicopter s-a prăbușit pe Insula Wight în timpul unei lecții de zbor, potrivit CNN. O persoană a fost spitalizată și se află în stare gravă, conform poliției din Hampshire și Isle of Wight.
Viorel Dobran
26 aug. 2025, 06:32
Elicopter prăbuşit, trei persoane au murit la impactul cu solul

Trei persoane au murit când un elicopter s-a prăbuşit pe insula Wight în timpul unei lecţii de zbor luni dimineaţă, au declarat oficialii, transmite CNN.

O persoană a fost spitalizată şi se află în stare gravă, potrivit poliţiei din Hampshire şi Insula Wight.

Donald Trump îndeamnă Ucraina să atace Rusia, după ce negocierile din Alaska au eșuat. Președintele american, dezamăgit de lipsa de interes a lui Vladimir Putin

Operatorul de zbor Northumbria Helicopters a declarat că aeronava a decolat de la aeroportul Sandown în jurul orei 9 dimineaţa, ora locală, cu patru persoane la bord, în timp ce efectua o lecţie de zbor.

Video aici

Aproximativ 24 de minute mai târziu, poliţia a declarat că a fost sesizată cu privire la un elicopter care s-a prăbuşit într-un câmp lângă o şosea din zona Shanklin.

Imaginile aeriene difuzate de mass-media britanică au arătat că aeronava, un model G-OCLV, a suferit avarii semnificative. Echipele de intervenţie din cadrul diverselor agenţii au fost trimise la locul accidentului şi au închis şoseaua.

Roblox, platformă de jocuri și socializare pentru copii, extrem de populară și în România, blocată în mai multe țări din cauza prădătorilor sexuali care au împânzit aplicația. Platforma are peste patru miliarde de utilizatori, iar mai bine de jumătate dintre aceștia sunt minori – 51% dintre ei au sub 13 ani

Echipe de intervenție de la diverse agenții au fost trimise la locul accidentului și au închis traficul rutier pe un câmp lângă un drum din zona Shanklin. Serviciul de Investigare a Accidentelor Aeriene din Marea Britanie a trimis inspectori pentru a aduna probe și a face anchete.